Zašto se odugovlači s realizacijom natječaja za prodaju projekta "Stari Jadran"

Zašto se odugovlači s realizacijom natječaja za prodaju projekta "Stari Jadran"
Trakavici oko donošenja odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja na
natječaju
za prodaju porečkog „Starog Jadrana”, raspisanog sredinom rujna, ne nazire se kraj. Naime, kako doznajemo, prekjučer (u utorak, 12. prosinca) održana je još jedna sjednica nadležne komisije na kojoj konačna odluka o odabiru najboljeg ponuditelja nije donijeta, već je sve odgođeno za sedam dana.
Budući se radi o nekretnini velike vrijednosti za koju je na natječaju zatraženo 20 milijuna kuna, za prijedlog odabira ponuditelja nije nadležan gradonačelnik, već komisija za raspolaganje gradskom imovinom veće vrijednosti kojom predsjeda
Dean Pauletić
, ujedno i predsjednik Gradskog vijeća (ostali članovi
Adriano Jakus
,
Tonči Tomčić
,
Zlatko Šehanović
,
Mirzet Hasanagić
,
Alfredo Mendiković
i
Đani Šergo
).
Kako se kraj godine i donošenje proračuna opasno približavaju, a sjednica Gradskog vijeća još nije najavljena (iako, naravno, neslužbeno doznajemo da će biti održana 21. prosinca), zatražili smo žurno očitovanje od gradonačelnika
Lorisa Peršurića
i Deana Pauletića. Zanimalo nas je koje su se tvrtke javile na natječaj i s kakvim točno ponudama (cijena, rokovi, uvjeti), jesu li ponude bile pravovremene i pravovaljane, jesu li ponuđači uplatili jamstveni iznos, je li se natječajna komisija sastala i utvrdila najboljeg ponuđača, odnosno je li zapisnik proslijeđen pravnim stručnjacima i ponuditeljima. Tražili smo i odgovore na pitanja je li angažirani odvjetnički ured donio svoje mišljenje te naposljetku, koja je ponuda najbolja i hoće li prijedlog odluke u najpovoljnijem ponuditelju uskoro stići na sjednicu Gradskog vijeća.
Gradonačelnik traži pisano mišljenje stručnjaka
Budući da na rad komisije ne može i ne smije utjecati, gradonačelnik Loris Peršurić u kratkoj je izjavi za naš portal rekao kako je u dopisu pročelniku Upravnog odjela za gradsku imovinu
Đulijanu Petroviću
, predsjedniku komisije Pauletiću, gradskom tajniku
Boži Jelovcu
te svojim pomoćnicima
Sanji Oplanić, Eliju Štifaniću i Nadiji Štifanić Dobrilović
izrazio zabrinutost zbog nastale situacije.
Ponude su, naime, otvorene prije više od mjesec dana, a sredstva ponuditelja uplaćena na ime jamstva za sudjelovanje na natječaju i dalje „čuče” na računu Grada. Zbog toga je Peršurić zatražio da se hitno utvrde sve relevantne zakonske obveze Grada prema ponuditeljima te da mu se o tome dostavi pisano mišljenje, a sredstva uplaćena na ime jamčevine, sukladno zakonu, čim prije budu vraćena ponuditeljima jer njihovo zadržavanje smatra neprimjerenim.
Neslužbeno: u igri su dvije ponude
Dean Pauletić nije odgovorio na naša e-mailom postavljena pitanja. Neslužbeno doznajemo da su se na natječaj javila dva ponuđača. Jeftinija je ponuda stigla iz Medulina, i po njoj je kupac za „Stari Jadran“ odmah spreman platiti 24.190.000 kuna uz popust od 5 posto, kako natječaj za avansnu uplatu i predviđa. Ta je ponuda, prema našim informacijama, bila pravovaljana i pravovremena.
Drugi je ponuditelj tvrtka iz Rijeke, s ponudom na iznos od 26.250.000 kuna, plativ u cijelosti u roku od tri mjeseca, uz zakonsku kamatu. No, ta ponuda, neslužbeno doznajemo, nije bila pravovaljana.
Članovi komisije oprezni
Razgovarali smo i s nekima od članova komisije koji Gradskome vijeću daju izvještaj i preporuku o ispravnosti i najboljoj ponudi, ali na direktno postavljeno pitanje što se, zapravo, oko tog natječaja događa, nismo dobili jasan odgovor. Nekako je opći stav bio da je za donošenje odluke potrebno više vremena, jer se radi o velikom iznosu i projektu od izuzetne važnosti za grad. Nismo dobili odgovor ni na pitanje je li točna informacija da je jedna od ponuda nepravovaljana, ali znamo da je dio članova komisije za to da se natječaj poništi, a drugi suzdržani ili za to da se od pravnika još jednom zatraži mišljenje što učiniti kako Grad ni ponuđači ne bi bili oštećeni.
Šlamperaj sa natječajem
Iako se radi o jednoj od najvažnijih prodaja gradske nekretnine u vlasništvu Grada Poreča, poništeni natječaj iz rujna ove godine (možete ga preuzeti
ovdje
) nije bio bez pogrešaka, pa je kupac potpisivanje ugovora zbog nedefiniranog roka mogao razvlačiti do mile volje, što bi Grad mogao samo nemoćno promatrati.
Usput, natječaj i ne izgleda kao da ga je „pročešljao“ neki bolji stručnjak pravne struke. Prosudite sami:
B 2.2.
Kupac je dužan kupoprodajnu cijenu uplatiti na žiro račun Grada Poreča - Parenzo kod Privredne banke Zagreb HR 1323400091834800003, poziv na broj 68 7757-OIB u roku od 30 (trideset) dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora, uz popust od 5% zbog plaćanja u gotovini.
Kupac je dužan kupoprodajnu cijenu uplatiti na žiro račun Grada Poreča - Parenzo kod Privredne banke Zagreb HR 1323400091834800003, poziv na broj 68 7757-OIB u roku od 30 (trideset) dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora, uz popust od 5% zbog plaćanja u gotovini.
Rok plaćanja biti će ugovoren kao bitan sastojak ugovora. Nakon što kupac plati prodavatelju cjelokupnu kupoprodajnu cijenu zemljišta, prodavatelj će kupcu izdati potvrdu kojom će mu dozvoliti uknjižbu prava vlasništva na predmetnoj nekretnini.
Kupcu bi, dakle, za plaćanje u gotovini biti odobreno 5 posto popusta, pa je teško ne nasmijati se kad pomislite da bi netko u gradsku upravu ušetao s 20 milijuna kuna gotovine.
Nadalje, u zapisniku s otvaranja ponuda na ponovljenom natječaju navodno stoji zaključak da su obje ponude bile pravovremene i pravovaljane, što, prema našim izvorima, nije točno. Ako su ponuđači dobili takav zapisnik, eto problema koji je možda uzrok svog tog silnog natezanja.
Napominjemo da izvorne dokumente nismo dobili na uvid, niti nam je predsjednik komisije odgovorio na detaljno postavljena pitanja, pa za neslužbene informacije ne možemo tvrditi da su u potpunosti točne.[/sivac]
[sivac]Napominjemo da izvorne dokumente nismo dobili na uvid, niti nam je predsjednik komisije odgovorio na detaljno postavljena pitanja, pa za neslužbene informacije ne možemo tvrditi da su u potpunosti točne.
Oni upućeniji u posao s natječajima kažu da je i popust u visini od 5 posto za avansnu uplatu bio nepotreban, ali to ostavljamo stručnjacima.
Tekst ponovljenog natječaja možete preuzeti
ovdje
.
Kad nema informacija, javljaju se priče
Poanta je u tome da smo na samom kraju godine, kad treba donijeti proračun, što znači da najvažnija sjednica Gradskog vijeća u godini kasni zbog odugovlačenja s natječajem vrlo velike vrijednosti. To pokreće kojekakve kuloarske priče, među kojima i one da je jedan oporbeni vijećnik dobio dojavu o malverzacijama, a spominju se i USKOK i navodni pokušaj pogodovanja.
Dodamo li svemu ovome činjenicu da se između dviju frakcija vladajućeg IDS-a pred skore unutarstranačke izbore upravo vodi bespoštedni rat, jasno je da su moguća i kojekakva podmetanja unutar kruga samih vladajućih.
Ono što također čudi jest šutnja razjedinjene oporbe koja od konstituiranja Vijeća do danas nije uspjela čak ni oformiti vlastiti klub. (Neposredno prije zaključenja ovog teksta primili smo poziv na presicu jednog nezavisnog vijećnika koji će sutra javno postaviti pitanje poštivanja uvjeta natječaja i zakonitost postupka odabira najboljeg ponuditelja.)
Dok čekamo sljedeći utorak za kad je najavljeno novo vijećanje komisije koja će odlučivati o najpovoljnijem ponuditelju koji bi u gradski proračun trebao "istresti" gotovo 25 milijuna kuna, ostaje samo zaključiti kako se otezanjem i netransparentnošću netko drznuo u pitanje dovesti ne samo veliki posao za Grad, već i njegov kredibilitet pred budućim potencijalnim investitorima.