ZG Auto Show: Vrijedilo je čekati
1
Dočekali smo i to. Zagreb Auto Show konačno otvara vrata. Prelazak na dvogodišnji režim učinio nas je nestrpljivima. No, što je tu je pa jedino pitanje ostaje je li vrijedilo čekati i ako je, zašto?
>>> Središnja tema: Zagreb Auto Show
Najbolji odgovor na ovo pitanje dat će sami posjetitelji, njih preko dvjesto tisuća. Statistika i podaci definitivno idu u prilog tvrdnji da se radi o najvećem i najprestižnijem salonu automobila u ovom dijelu Europe, a možda i šire. Činjenica da je salon jedan od 19 članova odabranog društva OICA sajmova ima svoju težinu. Visoki standardi i konstantan rast potvrda su napora organizatora od kojeg će na kraju profitirati svi - od posjetitelja, preko Zagreba kao jake poslovne destinacije, pa sve do razine države i cijele regije.
Veći i bogatiji u odnosu na prethodno izdanje, ZG Auto Show prati svjetske trendove i dovodi svjetsku auto-industriju u centar Hrvatske. Jezikom brojki radi se o više od 600 izlagača iz 30 zemalja koji će na prostoru većem od 70.000 četvornih metara izložiti 42 marke automobila s 340 modela te 30 marki motocikala i skutera s 200 modela.
U danima koji dolaze najviše će se pričati o novitetima, njih preko 30, što iz domene serijskih automobila, što iz tajnog svijeta studija. Da, najveća novost su koncepti, koji su prvi put zastupljeni s četiri primjerka. Među njima je svakako najveća atrakcija Mazda Sassou koja će se u nas zadržati svega nekoliko dana. Jednako velik interes izazvat će i Audijev Shooting Brake, koncept na kojem će se bazirati razvoj budućih modela iz Ingolstadta.
Što se tiče serijskih automobila ponuda je doista šarolika. Od malenih i koliko-toliko pristupačnih izvedbi Pola (Crosspolo i Polo GTI) i možda tržišno najzanimljivijih izložaka, Nissana Note i Škode Roomster, pa sve do kraljevske klase na čijem čelu stoje sportaši poput Audija RS4, BMW-a Z4 M Coupe, Jaguara XK i Mercedesa SL. Posebno je zanimljivo u segmentu terenaca gdje se pojavljuje Jeep Commander i suprotstavlja prvom Audijevom SUV-u, modelu Q7. Prava egzotika je opet tu. Marke poput Bentleya, Ferrarija, Lamborghinija, Maseratija i Porschea dovoljno je samo spomenuti.
I ove godine organizator priprema bogati popratni show. Osim Car Audio & Tuning Show-a u tri paviljona se organizira salon u salonu ? izložba oldtimera. Jedan od ovogodišnjih noviteta je Crazy cars show, atraktivan show program prepun egzibicija. Tradicionalno, i ove godine se bira Miss Auto Show-a koja će direktno uću u finale izbora za Miss Hrvatske. Poklonicima mode spomenut ćemo Cro-a-porter na Seat-ovom štandu. I tako unedogled.
Popis najatraktivnijih izložaka:
- Alfa Romeo 159 Sportwagon
- Audi Shooting Break
- Audi A4 Cabrio
- Audi RS4
- Audi A8 B&O
- Audi Q7
- BMW Z4 Coupe
- BMW Z4 M Coupe
- BMW Z4 M Roadster
- Chevrolet Epica
- Chevrolet Captiva
- Chevrolet Lacetti WTCC
- Chrysler 300C SRT8Citroen C6
- Citroen C4 Citroen Sport
- Citroen C6
- Fiat Sedici
- Ford S-Max
- Ford Focus ST
- Hyundai Accent
- Hyundai Santa Fe
- Jaguar XK Coupe
- Jaguar XK Cabrio
- Jeep Commander
- Jeep Wrangler
- Kia Magentis
- Maybach 57S
- Mazda Sassou
- Mazda 6MPS
- Mazda MX-5
- Mercedes SL
- Mercedes CLK DTM AMG
- Mercedes R
- Mini Cooper S JCW
- Mitsubishi Colt CZC
- Mitsubishi L200
- Nissan Note
- Nissan Micra C+C
- Opel Astra TT
- Opel Astra OPC
- Peugeot 206 Sedan
- Peugeot 207
- Peugeot 907
- Range Rover Sport
- Renault Clio Sport
- Renault Espace
- Renault Zoe
- Smart Fortwo Coupe Brabus
- Ssangyong Rodius
- Seat Altea FR
- Seat Cordoba
- Škoda Roomster
- Škoda Yetti
- Toyota Prius
- Toyota Yaris F1
- Toyota RAV4
- Subaru B9 Tribeca
- Volvo S80
- Volvo C70
- Volkswagen Polo GTI
- Volkswagen Golf GT
- Volkswagen Crosspolo
- Volkswagen Touareg Race
- Volkswagen EOS
Miljenko Nikolić