Zennaro, Pančelat i Lavizatić: ukinuti ugovor o zakupu lovišta za Lovačko društvo Zec
Lavizatić, Zennaro i Pančelat na pressici
Nezavisni vijećnik
Maurizio Zennaro
sazvao je danas (četvrtak) konferenciju za novinare na kojoj je uz poljoprivrednike
Danka Lavizatića
i
Dušana Pančelata
na račun Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Županije istarske te Lovačkog društva Zec iz Poreča iznio optužbe zbog navodnog kršenja odredbi Zakona o lovstvu.
Lavizatić se novinarima predstavio kao poljoprivrednik koji ima mali voćnjak sa 200 stabala na lokaciji između Poreča i Dračevca. Bavi se biološkom proizvodnjom i ima problema sa šojkama koje mu pričinjavaju štetu na voćkama. Pančelat je vlasnik OPG-a, bavi se poljoprivredom više od 30 godina, proizvode prodaje na gradskoj tržnici u Poreču. Obrađuje oko 4 hektara površina pod voćem i povrćem. Dugogodišnji je lovac, nekad je radio kao lovočuvar u LD Zec pa je, kaže, dobro upoznao Zakon o lovstvu što će mu pomoći u borbi protiv nepoštenih aktivnosti zbog kojih je pressica i bila sazvana.
Sa pressice u Obrtničkom domu
Lavizatić i Pančelat smatraju se oštećenima i tvrde kako LD Zec od 1. siječnja 2013. godine poljoprivrednicima ne isplaćuje štetu od divljači, pa su pressicu, kažu, dijelom sazvali i zato da bi druge poljoprivrednike čiji se nasadi nalaze unutar granica lovišta kojim gospodari Zec bili upoznati sa svojim pravima.
Novinarima su rekli kako su njihovi nasadi voća unutar lovišta, gdje im šojke čine velike štete. Zbog toga su posljednjih pet godina LD Zecu podnosili odštetni zahtjev, nakon čega su, kažu, njihovi voćnjaci protuzakonito izbačeni iz obuhvata lovišta.
Početkom godine Lavizatić i Pančelat su, kažu, Upravnom odjelu predložili jednostrani raskid ugovora o zakupu lovišta s Lovačkim društvom Zec, za što su naveli četiri razloga:
- LD Zec od 1. siječnja 2013. nije isplatilo niti jednu naknadu štete poljoprivrednicima unutar lovišta, iako ih Zakon o lovstvu na to obvezuje.
- LD Zec nije poljoprivrednicima niti blagovremeno niti besplatno dodijelilo zaštitna ni odbijajuća sredstva, iako ih na to obvezuju već spomenuti zakon i Odluka o ustanovljavanju lovišta Županije Istarske.
- UO za poljoprivredu šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu ŽI trebao bi posjedovati kartu lovišta koja pored vanjskih granica treba sadržavati i područja na kojima se ne može ustanovljavati lovište, kao npr: zračna luka, građevinsko zemljište javni objekti (ceste, ograđene poljoprivredne površine). Karta lovišta im nije dostavljena.
- Lovnogospodarsku osnovu (koja inače mora sadržavati i kartu lovišta) izradio je obrt Woodex iz Vodnjana koji, prema Lavizatiću i Pančelatu, nema licencu za izradu Lovnogospodarske osnove. -Izrada tako važnog desetogodišnjeg dokumenta povjerena je, nelicenciranom obrtu, za što Zakon o lovstvu predviđa kaznu do 100.000 kuna, tvrdi Zennaro.
[sivacdesno]Zennaro: Zec upravlja s približno 12.900 hektara lovišta, od toga je 64 posto površina u privatnom vlasništvu. Unutar granica lovišta djeluje oko 470 OPG-ova i brojni srednji i mali poljoprivrednici.