Zelena čistka za zelenu sutrašnjicu
1
Učenici Srednje škole Mate Balote prošloga su tjedna sudjelovali u još jednoj proljetnoj akciji
Zelena čistka
, pod motom
Jedan dan za čisti okoliš
. Naša škola već godinama sudjeluje u najvećem ekološkom volonterskom projektu u Hrvatskoj, kojim se nastoji dodatno motivirati sve sudionike, ali i članove zajednice, ne bi li se više vremena i brige posvetilo očuvanju okoliša te zajedničkom zelenijem sutra.
Pozitivnoj radnoj atmosferi u korist je, nakon nekoliko tmurnih dana, išlo vedro i sunčano vrijeme. Učenici su marljivo odradili svoja grupna zaduženja: uređenje školskog vrta, obrezivanje grmlja, okopavanje cvijeća te nasipanje puteljaka. Osim školskih psihologinja,
Petre Andrić
i
Jelene Dmitrović
, akciji su se pridružile i dežurne profesorice
Andrea Deković
i
Iva Kranjčić
, a ove godine značajno pojačanje činili su i
Aleksandar Šerović
, stručni djelatnik odjela za prevenciju Istarske županije te
Miler Terzić
, službeni djelatnik odjela za prevenciju PP Poreč, koji su okupljene srednjoškolce educirali o problemima ovisnosti u mladih. Imali su priliku isprobati i tzv.
pijane naočale
, čija je zadaća simuliranje alkoholiziranog vida, tj. dodatno ukazivanje na rastući problem vožnje u alkoholiziranom stanju.
Iako je ova akcija svjetskih razmjera i njezini su primarni ciljevi čišćenje ilegalno odloženog otpada, osvješćivanje o važnosti odvajanja otpada te očuvanje okoliša, svako je djelo važno bez obzira na skromnost. Naša je škola dala svoj doprinos sustavnim čišćenjem školskog okoliša u nadi da će sadašnje i buduće generacije postati ekološki osvještenije. Svi zajedno moramo raditi na unapređenju radnog prostora, po preporuci mladih uz neku jednako zanimljivu ekipu s kojom je sve tako lako. (I.Č.)

















