Zbor Joakim Rakovac: 40 godina prijateljstva kroz pjevanje
1
Velikim svečanim koncertom u prostorijama Istarske sabornice zbor Joakim Rakovac nedavno je obilježio 40. rođendan. Od osnutka daleke 1979. do danas, kroz ovaj mješoviti zbor je prošlo oko 260 amaterskih pjevača te je izvedeno više od 300 skladbi. U pripremi je i monografija koja će kroz bogat foto materijal predstaviti djelovanje zbora, ali i jedan dio povijesti grada.
-Zbor Joakim Rakovac je svojim djelovanjem omogućio stvaranje, ali i očuvanje novih
pjesama na čakavici i istarskoj ljestvici
. Za zbor su napisana mnoga djela na čakavici koja su uspješno praizvedena na susretu zborova
Naš kanat je lip
, a nije običaj da amaterski zborovi praizvode nova autorskih djela, objasnila je za Parentium.com Đeni Dekleva Radaković, dugogodišnja dirigentica zbora, nagrađivana skladateljica i sveučilišna profesorica.
Na prvom susretu tek devetero ljudi
Iako je službeno osnovan 1979. godine, njegovi temelji sežu dalje u prošlost. Još je 1955. godine pod okriljem Kulturno-umjetničkog društva Joakim Rakovac osnovan mješoviti pjevački zbor koji je djelovao do početka 1960-ih. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja ponovnog okupljanja, na inicijativu tadašnjeg predsjednika KUD-a Marijana Vukušića, tajnice Branke Ćorić i novoizabranog zborovođe Ante Cukrova,
1. veljače 1979. formiran je građanski pjevački zbor
. Na prvom susretu okupilo se tek devetero ljudi, no broj je ubrzo narastao na više od 50-ak članova različitih zanimanja i profila.
Prvi javni nastup održan je samo dva mjeseca nakon okupljanja. O tome koliko su bili ambiciozni već u samim počecima, svjedoči i to što su u prvoj godini djelovanja nastupili na tada već glasovitom susretu zborova Naš kanat je lip, nastalom zalaganjem
Slavka Zlatića
i drugih istaknutih skladatelja i glazbenih pedagoga toga vremena. Ukupno su na ovoj glasovitoj manifestaciji nastupili čak 38 puta.
U prvim godinama djelovanja zbor je ostvario impresivan popis nastupa. Sudjelovao je u kulturnoj razmjeni s talijanskom općinom Massa Lombarda gdje je godinu dana održavao cjelovečernji program. Bio je dijelom obilježavanja svakog državnog praznika u bivšoj Jugoslaviji. Sudjelovao je na prestižnom Susretu zborova u Zadru i Rijeci, ali i na Mokranjčevim danima u Negotinu, jednoj od tri najprestižnije zborske manifestacije Jugoslavije. Upisali su i sudjelovanja na natjecanju Zlatna lipa Tuhelja, te na Brajšinim danima u Puli, a posebno su posjećeni bili njihovi tradicionalni nastupi u Istarskoj sabornici i Eufrazijevoj bazilici u Poreču.
2
Sami uredili prostor bivšeg Roxy bara
Iako je zbor početkom 1990-ih prestao s aktivnostima, dolaskom novog ravnatelja Umberta Cunjca i članova odbora Rudija Poropata, Giuste Brnobić, Mirele Ružič i Dine Jurcan, zbor se ponovno okuplja 1997. Preuzima staro ime Joakim Rakovac, a ubrzo dobiva i prostor bivšeg Roxi bara koji su članovi sami uredili i prilagodili za svoje aktivnosti. Rudi Poropat postaje predsjednik zbora 2004. godine, a 2005. dirigenticom postaje Dekleva Radaković.
-Zbor je jedno posebno društvo koje obogaćuje jedno drugo svojim sposobnostima, ljudi se druže, povezuju i putuju, a uz to, poznato je da pjevanje itekako dobro utječe na psihu i zdravlje. Družimo se i zajedno proživljavamo sve naše uspjehe, dodaje dirigentica.
3
Od novijih nastupa vrijedi istaknuti Međunarodnom festival zborova u Lombardiji gdje su nastupali
među 100 najboljih zborova iz cijelog svijeta
. Također su bili dio
bečkog adventa
te su 2016. sudjelovali na Međunarodnom festivalu u Beču, a nastupali su i na smotri zborova u centru Bratislave i Pragu. Istaknuli su se i na 21. Međunarodnom susretu zborova u Veroni, gdje su
osvojili treću nagradu nastupajući u poznatoj veronskoj areni
. Kroz svoje djelovanje posjetili su i Milano, Massa Lombardu, austrijski Zell am See, Kaprun i Salzburg, talijansku Lucinicu, te Kraljevicu, Pazin, Đakovo, Vukovar i Brijune.