Vinistra traje još danas; subota prošla u znaku gastro inovacija
Drugi dan Vinistre
Foto:
Danilo Dragosavac
Još danas u Poreču traje Vinistra, cijenjena izložba vina na kojoj se može kušati vina više od 80 proizvođača. Sajam je u dvorani Žatika otvoren za posjetitelje do 19 sati.
Jučerašnji dan je prošao u znaku gastro-inovacije, priopćili su organizatori ove najveće vinske smotre u regiji. Kuharice i blizanke Ana i Marija Kovač predstavile su moderne
kombinacije bakalara i vina
, koja je birao mladi sommelier Ivan Vrdoljak.
O sljubljivanju istarskih gutljaja i zalogaja bilo je riječi i na radionici koju je vodio novinar i zaljubljenik u gastronomiju Davor Šišović.
-U Istri se uz tradicionalne suhomesnate proizvode od svinjskog mesa oduvijek pije vino. No, kad uz zalogaj pršuta ili feticu kobasice popijemo gutljaj vina, dok smo prožvakali meso, niz grlo već ode vino i sve njegove arome. Zbog toga smo u suradnji s pršutanom Jelenić osmislili
namaze od pršuta, kobasica, žlomprta i pancete
, koje smo sljubili s
kupažama istarskih crnih vina
. Riječ je o nedovoljno istraženim, a izvrsnim vinima. Mislim da je to put kojim bi trebali krenuti i pršutari i vinari, rekao je uz ostalo Šišović.
Radionicu
Wines of Istria
za strane posjetitelje koji ne poznaju istarska vina održao je sommelier Filip Savić.
Na drugom danu Vinistre dodijeljene su i
diplome za studentsko vino
studentima Stručnog studija vinarstva u Poreču i sommelierima Hrvatskog sommelier kluba.
Ines Matić i Filip Božić su na radionici o sommelierskim tečajevima predstavili izazove i zadovoljstva sommelierskog poziva. (dp)



