U tijeku je Javna rasprava o projektu Luka Karigador - Brtonigla, ekološke udruge pozivaju građane na akciju
Uvala u Karigadoru
Od jučer je u tijeku
Javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš projekta Luka Karigador-Brtonigla
.
Javno izlaganje Studije održat će se 27. veljače
u 17 sati u prostorijama Zajednice Talijana Općine Brtonigla. Izlaganju će biti nazočni predstavnici investitora, umaškog Liderato mare d.o.o., i izrađivača Studije, DLS d.o.o. iz Rijeke, koji će prikazati tehničko-tehnološke elemente projekta kao i mjere zaštite okoliša koje su definirane Studijom.
Danas se medijima obratila i
Udruga Moj lipi Karigador
koja uz podršku
Zelene Istre
poziva građane da se aktivno uključe u javnu raspravu radi zaštite kulturno i ekološki zaštićenog područja Uvale Dajla - Karigador na području Općina Brtonigla i Novigrad.
Smatraju da javnost nije dobila potpunu informaciju o razmjerima planiranih zahvata u Uvali jer je naručitelj, Lučka uprava Umag - Novigrad, procese izdavanja dozvola vodio posebno. Navode kako je u planu gradnja dvije luke te da će se betoniranjem i miniranjem nepovratno devastirati kulturno i ekološki zaštićeno područje uvale Dajla-Karigador, arheološkog lokaliteta na kojem se nalaze izvori pitke vode i staništa strogo zaštićenih vrsta, uključujući periske, prstace, morsku cvjetnicu i škrdobule.
Javnu raspravu koordinira županijski Upravni odjel za održivi razvoj u suradnji s nadležnim Jedinstvenim upravnim odjelom Općine Brtonigla, a trajat će najmanje do 18. ožujka.
Dokumentacija vezana za projekt bit će dostupna u sjedištu Županije i u prostorima Općine Brtonigla te na web stranicama
Županije
,
Ministarstva zaštite okoliša i energetike
te
Općine Brtonigla - Verteneglio
.
Iz Županije pozivaju zainteresirane da svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe na Studiju utjecaja na okoliš upišu u knjige primjedbi koje se nalaze uz izloženu dokumentaciju ili dostave u pisanom obliku na adresu Upravnog odjela za održivi razvoj. (sj)