U Poreču u tijeku novi val obnove u starom gradu – u par godina obnovljeno 30 zgrada

Obnova na Trgu Matije Gupca
Izvor:
Grad Poreč
Nastavlja se obnova zgrada u starogradskoj jezgri u Poreču, pa se tako ovih dana na nekoliko lokacija odvijaju radovi na zgradama, fasadama i/ili krovištu. Kroz suradnju s vlasnicima zgrada u starogradskoj jezgri, Grad Poreč već nekoliko godina, putem Programa zaštite i obnove kulturnih dobara na području Grada, osigurava sufinanciranje obnove zgrada na tom području, što je rezultiralo značajnim napretkom u očuvanju starih zgrada i oživljavanju njihove povijesne vrijednosti. U navedenom ih je periodu kroz program obnovljeno tridesetak.
Na temelju Javnog poziva Grada, vlasnici zgrada i/ili gradska tvrtka Stan d.o.o., kao upravitelj zgrada, provode prijavu na natječaj za subvencioniranje za većinu prijavljenih zgrada. Subvencija Grada vlasnicima pomaže u tehnički i financijski zahtjevnim projektima koji podliježu strogim uvjetima i stalnom nadzoru konzervatorske službe, iako dodatan izazov u provođenju obnove predstavlja potreba da izvođači za pojedine grupe radova moraju imati posebna konzervatorska odobrenja, kao i opće poznata činjenica o trenutačnom nedostatku građevinske operative na tržištu i ograničeno vrijeme izvođenja radova zbog turističke sezone. Također, često u samom izvođenju predviđenih radova utvrđuju se potrebe za dodatnim neplaniranim novoutvrđenim sanacijama, a time se stvaraju i dodatni financijski izdaci za suvlasnike.
Ovih je dana u tijeku sanacija zgrada u Ulici Decumanus na kućnom broju 22, i to stubišnog prostora i dijela fasade, na zgradi na broju 32 u istoj ulici sanacija postojećeg drvenog krovišta na povijesnoj gotičkoj građevini te u Ulici sv. Eleuterija na broju 32 sanacija krovišta, limarije i dimnjaka, a riječ je financijski izuzetno zahtjevnim projektima, ukupne vrijednosti preko 316 tisuća eura. Uz ove još nekoliko privatnih zgrada u starogradskoj jezgri se nalazi u fazi obnove.
Činjenica da se svake godine značajan broj zgrada prijavljuje za obnovu, kao i finalni rezultat, predstavljaju novu dodanu vrijednost u starom gradu i poboljšanje kvalitete života građana, a sam grad Poreč postaje očuvanija i privlačnija turistička destinacija.
Uz obnovu privatnih zgrada, Grad s posebnom predanošću pristupa očuvanju kulturne baštine, osobito u starogradskoj jezgri koja predstavlja vrijedne simbole prošlosti i kolektivnog identiteta Poreča te će njihova restauracija služiti kao trajno svjedočanstvo povijesti i kulture grada. Nakon obnove rive, istraživanja na Maraforu, obnove zvonika Eufrazijeve bazilike i palače Sinčić - sjedišta Zavičajnog muzeja Poreštine, Gornjeg vrtića, prošle godine završena je i obnova Romaničke kuće, a ove godine i velike upravne zgrade na gradskoj rivi. Grad sufinancira i obnovu crkve Gospe od Anđela na Trgu slobode u tijeku, a uz to, u tijeku su i obnove na reprezentativnim zgradama u državnom vlasništvu koje se nalaze u samom centru grada - Lučke kapetanije i zgradi Policijske postaje.
Kroz nekoliko dana Grad Poreč će i za ovu godinu raspisati javni natječaj putem kojeg subvencijama iz tzv. spomeničke rente, potiče vlasnike nekretnina na području kulturno-povijesne i urbanističke cjeline grada Poreča na obnovu i uređenje njihovih građevina. Pritom Grad sufinancira sanacije i uređenja konstruktivnih dijelova zgrade, krovišta, pročelja, stubišta i obnovu vanjske stolarije. Ukupna sredstava za subvencioniranje mjera zaštite i obnove kulturnih dobara iznose 75.000 eura, a osigurana su u Proračuna Grada Poreča za 2025. godinu. Iznos subvencija je od 2016. godine - prve godine provođenja natječaja, pa do danas, u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Poreča, gotovo udvostručen. Osim toga, Grad je u pojedinim zgradama u sufinanciranju sudjelovao i kao suvlasnik kroz jednokratne uplate, proporcionalno udjelu u vlasništvu. Grad u ovom programu sudjeluje davanjem nepovratnih subvencija, čime je želja potaknuti vlasnike nekretnina da pokrenu obnovu svojih objekata, koja se odvija sve godine, te se broj obnovljenih zgrada povećava.