U Istri deset novih planinara - licenciranih vodiča društvenih izleta

Istra
19.11.2014 14:24
D. Požarić
1
1
Proteklog je vikenda na Platku održan ispit za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza A standarda, a deset se istarskih planinara okitilo titulom licenciranih vodiča društvenih izleta. Na taj je način Stanica planinarskih vodiča povećala svoje članstvo na respektabilnih 45 planinarskih vodiča.
Najviše je novih licenciranih vodiča bilo iz Planinarskog duštva Pazinka – njih četvero i to Alberto i Patricija Jedrejčić, Adelina Sergo Pužar te Sonja Levak. Troje ih je položilo iz pulskog PD "Glas Istre" – Ingrid Ivanić, Marinko Iskra i David Jovanović, te troje iz labinskog PD "Skitaci" – Nino Rocco, Žejlko Ernečić i Vedran Kos.
Ispitu su pristupili planinari iz 11 planinarskih društava iz cijele Hrvatske te je naziv vodiča steklo 29 kandidata. Ispitnu komisiju predvodio je vodič - instruktor Zoran Popovski, a ostali ispitivači bili su Zoran Bistričić, Gojko Crnković i Dorijan Klasnić.
Ispit je protekao u najboljem redu,  prvenstveno zahvaljujući dobroj pripremljenosti svih kandidata te zalaganju vodiča instruktora, kako na samom ispitu, tako i na tečajevima koje su kandidati pohađali. Ispitne teme sadržavale su pisani test te usmeni, kontrolni razgovor nakon testa; pisani test iz orijentacije uz planinarsku kartu te usmeni ispit; izradu rukohvata na planinarskoj stazi; kontrolu osobne i zajedničke opremu te poznavanje uzlova i osnovno korištenje užeta.
Novi vodiči upućeni su u matične stanice vodiča Zagreb, Istra, Rijeka i Lika na daljnje usavršavanje putem vježbi i mentorstva iskusnijih kolegica i kolega.
Ciljevi vodičke službe su organizirano i sigurno vođenje planinara u planine i razvijanje i unaprjeđenje vodičke službe u HPS-u, a zadaća njegovanje i promicanje tehnike vođenja i vodičke tradicije, predstavljanje vodičke službe javnosti, rad na preventivi i promicanje planinarstva općenito.
Planinarski vodiči HPS-a djeluju posredstvom stanica vodiča organiziranih po teritorijalnom načelu, uglavnom u većim hrvatskim gradovima. Stanice vodiča pružaju usluge planinarskog vođenja većim skupinama i manje iskusnim planinarima, pogotovo za orijentacijski ili penjački zahtjevnija planinska područja.
Planinarski vodiči osobito su važni na velikim planinarskim društvenim izletima, visokogorskim pohodima i u drugim slučajevima gdje je radi sigurnosti nužno usklađeno djelovanje tijekom boravka i kretanja planinara po planini.(IPS/parentium)
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti