TiDam-TiDaš - Nula otpada u Istri

Istra
27.11.2018 06:00
D. Požarić
Sajam u Šišanu
Sajam u Šišanu
Brojnim sajmovima razmjene, radionicama i predavanjima obilježen je još jedan tjedan smanjenja nastanka otpada u Istri. Udruga Zelena Istra u suradnji s Istarskom županijom već treću godinu za redom pokušava građanima približiti teme vezane uz smanjenje nastanka otpada, ponovnu uporabu i recikliranje. Inicijativi su se priključili i Grad Umag, Komunalno poduzeće 6. maj, Općina Ližnjan i Dječji vrtić "Bubamara", OŠ Monte Zaro iz Pule, Zajednica Talijana Šišan, Savez udruga Rojca te Klub Kotač.
U Puli i Umagu održani su sajmovi razmjene, tzv. s wap događaji vrlo slični buvljacima. Na takvim događajima odjeća se razmjenjuje i ne naplaćuje se! Razmjena nije direktna, već ostavljamo stvari koje poklanjamo, i izabiremo stvari koje nam trebaju iz cjelokupne ponude. Na sajmovima je sudjelovalo dvjestotinjak građana što je dokaz da su takve inicijative vrlo popularne i da su jako dobro prihvaćene jer su svi posjetitelji izrazili želju da se takvi sajmovi organiziraju i češće.
U Šišanu je bilo posebno veselo jer je organizirana" Vesela razmjena igračaka" u kojoj su sudjelovali mališani vrtića Bubamara. Djeca su izabrala dvije igračke koje im više ne trebaju te su na dan razmjene mogli zamijeniti svoje bonove za dvije rabljene igračke iz cjelokupne ponude.
Veliki interes bio je na predavanjima o Zero Waste načinu života. Tražila se stolica više i u klubu Kotač u Puli, i u PUO Ante Babić u Umagu. Anamarija Prgomet koja stoji iza inicijative "Zero Waste Croatia" održala je praktično predavanje o načinu života i pokazala na svom osobnom primjeru da je uz malo organizacije i promišljanja sve moguće. Platnene vrećice za vaganje povrća, drvene četke za kosu i bambusove četkice za zube, kruti šamponi i prirodna kozmetika bez plastične ambalaže samo su neki od niza primjera kako smanjiti količinu plastičnog i drugog otpada u svakodnevnom životu. Nakon predavanja uslijedila je demonstracija izrade prirodne kozmetike. Miris kokosovog ulja, zelene gline, eteričnih ulja, shea maslaca popratio je svako predavanje te sigurno motivirao posjetitelje da se sami okušaju u izradi jednostavnih kozmetičkih proizvoda poput paste za zube, dezodoransa ili peelinga za tijelo.
OŠ Monte Zaro kao eko škola dijamantnog statusa također se priključila ovoj inicijativi te je za učenike i roditelje organizirala akciju prikupljanja elektroničkog otpada, dok je u knjižnici organizirano i prigodno predavanje o opasnom otpadu.
Prevencija opasnog otpada: vrijeme je za detoksikaciju!
Ovogodišnja glavna tema Europskog tjedna smanjenja nastanka otpada bilo je sprječavanje nastanka opasnog otpada koji predstavlja znatno veći rizik za naše zdravlje i okoliš u usporedbi s drugim vrstama otpada, a nalazi se u kozmetici, sredstvima za čišćenje, elektroničkom otpadu i sl. Ove godine u Europskom tjednu smanjenja nastanka otpada sudjelovalo je više od 30 zemalja sa više od 14 000 inicijativa koje potiču smanjenje nastanka, ponovnu uporabu i recikliranje otpada. (dp)

Fotogalerija

© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti