Srdele u Savudrijskoj vali ubila hladnoća a ne otrov

Istra
26.02.2009 00:00
D. Požarić
Sardinella aurita voli toplije vode
Sardinella aurita voli toplije vode
[slika1d]SAVUDRIJA - Samo dan nakon što je na ulazu u Savudrijsku valu uočen ogromni kit grbavac ribari i ostali žitelji tog područja uzbunili su se zbog nakupina uginulih srdela na potezu od Albera i Crvenog Vrha prema Rtu Savudrija, koje je bura raznosila po zaljevu i prema obali. Koliki su razmjeri pomora srdele goleme, tj. čepe po lokalnom nazivu, tek treba utvrditi, ali nema razloga za paniku jer nije riječ o trovanju ni onečišćenju mora.
Od dr. Alena Solda iz Centra za studije mora Sveučilišta u Splitu saznali smo da se radi o vrsti latinskog naziva Sardinella aurita, jako osjetljivoj na temperaturu mora, koja je jučer, po podacima rovinjske mjerne postaje, iznosila devet stupnjeva Celzija.
- Da se radi o trovanju uzrokovanom nekim toksičnim sredstvom, ne bi došlo do pomora jedne vrste, već više njih. Ovdje je riječ o pomoru samo jedne vrste pa uzročnik može biti nešto što djeluje samo na veliku srdelu, čime se uglavnom mogu isključiti nekakvi toksini. Vjerojatni uzrok je niska temperatura mora, tj. ispod 10 stupnjeva Celzija. Srdela golema je termofilna vrsta koja voli toplije vode i tako niska temperatura za nju je smrtonosna. To je inače rijetka pojava, ali ne i nezabilježena. Naime, prije nekoliko godina slično se dogodilo na srednjem Jadranu, u Kaštelanskom zaljevu. To se događa inače u zatvorenijim uvalama i zaljevima te plićim područjima tijekom zime kada niska temperatura zraka značajno djeluje na more koje se može ohladiti ispod granice od 10 stupnjeva Celzija. Kada se takvi ekološki uvjeti poklope s prisustvom srdele goleme, dolazi do ugibanja te vrste, objasnio je Soldo. Dodao je da ovaj pomor nema nikakve veze s kitom grbavcem.
[slika2d]Ribari tvrde da su uginule srdele primijetili još prekjučer na području Kanegre te da je ta pojava već zabilježena prije nekoliko dana na slovenskoj strani zaljeva. Na teren su jučer izašli djelatnici umaške Lučke kapetanije u plovilu na poziv Centra za obavješćivanje 112, a zamijetili smo i policijsku patrolu s kombijem na izvršila »očevid« u lučici u Alberima ispod turističkog naselja Kempinski. Teško je utvrditi o kolikim se količinama uginulih srdela radi zbog jake bure koja ih je raznosila. Očekuje se da će na teren izaći ribarska i sanitarna inspekcija.
Napisala i snimila Tanja KOCIJANČIĆ
Kit nije kriv
Budući da zadnjih desetak dana u našem, slovenskom i talijanskom akvatoriju, od Umaga do Venecije, kruži nesretni kit koji ne može pronaći put prema na tisuće kilometara udaljenom Atlantskom oceanu gdje živi, on je jučer ujutro bio prvi osumnjičen za pomor. Naime, ta životinja, koja naraste i do 16 metara, dnevno može pojesti do dvije tone hrane, što bi moglo biti opasno upravo za opstanak srdele. Srećom, ta se pretpostavka pokazala netočnom.

Fotogalerija

© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti