Smrdi li nam grad ljeti zbog nedovoljnog čišćenja ili ga sami previše prljamo?
Već opjevana sramota u centru grada: nekoliko koševa za smeće nemoguće je redovito prazniti
Desetak dana nakon objavljene
priče
o kroničnom nedostatku koševa za smeće u najstrožem centru grada nismo naučili ništa. Svjedoče tome svakodnevne scene kakve doista ne priliče "gradu sa pet zvjezdica", dok je o noćnima bolje i ne govoriti. U ponedjeljak u poslijepodnevnim satima na Trgu slobode snimili smo naslovnu fotografiju ovog članka koju također nećemo komentirati.
Spomenut ćemo zato pritužbe građana na smrad koji se ovoga ljeta, kažu, širi ulicama u centru grada, naročito oko Trga slobode i u starogradskoj jezgri. Naši sugovornici među trgovcima i ugostiteljima rekli su kako se sa sjetom sjećaju vremena kad su ulice bile oprane svakoga jutra, što, po njima, danas nikako nije slučaj.
Usluga: ulice peremo učestalije nego ranijih godina
U gradskom komunalnom poduzeću kažu kako takve primjedbe ne stoje. Tri puta tjedno, učestalije nego proteklih godina, operu ulice kojima strojna peračica može proći a da joj ne smetaju tende, ugostiteljske terase i ostalo, dok pranje ostalih ulica obavljaju strojem sa toplom vodom, po prioritetu svakodnevno, ovisno o prljavštini, kažu. Prednost pritom imaju ulice u kojima se obavlja pražnjenje spremnika za otpad iza kojih ostaje tekućina, čime sprečavaju širenje smrada.
Neodgovorno ponašanje nekih ugostitelja
"Usluga" kao veliki problem vidi neodgovorno ponašanje ugostitelja koji noću do spremnika dovlače vreće smeća, prljajući ulice i ostavljajući za sobom smrdljive tragove. Sa tom je pojavom upoznato i komunalno redarstvo, a čistačima je ujutro nemoguće počistiti cijeli grad. Jer, ako počnu ranije, građani se bune na buku strojeva. Ako krenu kasnije, moraju se probijati kroz kolone turista koje špricaju po nogama.
-Odgovorno tvrdimo kako na poslovima čišćenja činimo sve što je u okviru naših mogućnosti, kažu u gradskom komunalnom poduzeću, podsjećajući na čl. 42. Odluke o komunalnom redu koji pravne i fizičke osobe obvezuje da svakodnevno čistite dijelove javne površine koje obavljanjem djelatnosti onečišćuju, a mnogi se ne pridržavaju niti članka 79. stavak 2 iste odluke koja zabranjuje odlaganje otpada izvan za to predviđenih posuda.
Korisno je znati: odvoz smeća u brojkama i pravila ponašanja
Usluga je tvrtkama i obrtima u starogradskoj jezgri dodijelila 10 spremnika zapremine 1.100 litara, 35 spremnika od 240 i 120 spremnika od 120, ukupno 21.800 litara. Te brojke kod domaćinstava iznose 5, 45 odnosno 112 ili 17.740 litara, a tu su i dva seta podzemnih spremnika za komunalni i selektivni otpad, eko otoci kod hotela Palazzo i Talijanske osnovne škole Bernardo Parentin.
Obaveze gospodarstvenika i način prikupljanja otpada
- selektivno odvajanje korisnog otpada(karton, plastika i sl.)
- prikupljanje kartonske ambalaže obavlja se svakodnevno po lokacijama (s time da se kartonska ambalaža odlaže ispred poslovnih prostora ujutro, a ne tijekom cijeloga dana, što postaje običaj)
- papir se sakuplja u poslovnim prostorima po pozivu (dodijeljene su kutije za sakupljanje)
- plastičnu i staklenu ambalažu moguće je odložiti na eko otocima ili u reciklažnom dvorištu "Košambra"
- Krupni otpad (palete, inventar poslovnih prostora i sl.) korisnici usluga mogu sami odlagati u reciklažnom dvorištu "Košambra" ili naručiti uslugu prijevoza do deponije.
- Ugostiteljisu unutar svojih objekata dužni osigurati spremnik komunalnog otpada za vlastite potrebe.
- Ugostitelji su dužni osigurati da se otpadna jestiva ulja koja nastanu pripremom hrane skupljaju u posebnim spremnicima, odvojeno od drugog otpada. Spremnici za sakupljanje otpadnog jestivog ulja moraju biti nepropusni i zatvoreni te nositi oznaku ključnog broja otpadnog jestivog ulja. Treba ih predati ovlaštenom sakupljaču otpadnih ulja uz popunjeni "prateći list".
- biootpad iz vrtova i parkova Usluga prikuplja putem biorazgradivih vreća koje se zadužuju na blagajni poduzeća i odvoze po pozivu. Biološki otpad iz kuhinja i kantina korisnici mogu odlagati u spremnike za komunalni otpad uz pravilno odlaganje (upakirano u najlon vreće kako bi se onemogućilo istjecanje tekućih tvari, odnosno spriječilo stvaranje neugodnih mirisa).
Za
sankcioniranje
neprimjerenog odlaganja otpada prema Odluci o komunalnom redu zaduženo je komunalno redarstvo Grada Poreča.