Skupština TZ Vrsara: Kampovi i blizina postaju prednost
VRSAR - Maistrino turističko naselje Belvedere trenutno je najbolje popunjeno u Istri, a po našim informacijama dobar je buking i u naselju Petalon te kampovima Valkanela i Porto Sole. Unatoč padu turističkog prometa u čitavom svijetu, posljednje informacije s turističkih sajmova u Njemačkoj za nas su povoljne, jer pokazuju porast interesa za kampove. Gosti će dolaziti u jeftiniji smještaj, u bliže i poznatije destinacije, i tu Vrsar ima svoju šansu. Turistička zajednica ne može utjecati na cijene, ali može gostoprimstvom i manifestacijama zadovoljiti stare i privući nove goste, rekla je direktorica vrsarskog Turističkog ureda Natalija Vugrinec na skupštini tamošnje Turističke zajednice.
Član Skupštine Armido Gerometta, koji je i član Uprave komunalnog poduzeća Montraker, koje upravlja vrsarskom marinom, rekao je da u nautičkom turizmu nisu pesimistični. »Upravo suprotno, cijene u marinama povećane su za deset do dvadeset posto te ove godine očekujemo bolje goste«, rekao je Gerometta.
Predsjednik Skupštine Franko Matukina ipak je pozvao na oprez. »Još se uvijek ne zna što će biti u glavnoj sezoni. Borba za nju još traje, posla ima mnogo, a veliki uspjeh bio bi da ponovimo lanjski rezultat«, ocijenio je Matukina.
Od boravišne pristojbe TZ je lani naplatio gotovo 7,2 milijuna kuna, a nakon zakonom propisane podjele, ostalo mu je 3,2 milijuna. Od turističke članarine ubrano je 300-tinjak tisuća kuna. Ukupni višak prihoda je veći od 1,8 milijuna kuna. Trećina tog iznosa su sredstva rezervirana za obnovu Obale maršala Tita, investiciju koju vodi Općina, a radovi unatoč najavama još nisu počeli. Dijelom viška će TZ pokriti svoje redovito poslovanje u prvom dijelu godine, u kojem nema nikakvih prihoda.
Lani je na području ovog TZ-a evidentirano 1,36 milijuna noćenja, tri posto više u odnosu na godinu prije. Velika većina, gotovo 1,1 milijun, ostvarena je u Maistrinim kampovima i čvrstim objektima. Po broju noćenja i dalje prednjače njemački gosti, a slijede ih Slovenci, Talijani i Austrijanci. Česi i Britanci ostvarili su u Vrsaru 14 posto manje noćenja nego 2007., a značajniji porast je zabilježen među gostima iz Poljske, Rusije, Danske i Švedske.
M. D.