Ravnateljica muzeja vijećnicima: Palača Sincich je u groznom stanju, dođite je sami pogledati

Lokalno
11.09.2015 19:49
D. Požarić
Zavičajni muzej Poreštine u lošem je stanju
Zavičajni muzej Poreštine u lošem je stanju
Ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić Vekić pohvalila se vijećnicima na 21. sjednici GV Grada Poreča kako je njena ustanova tijekom prošle godine uspješno odradila temeljne aktivnosti, prikupljanje, obradu i prezentaciju kulturne baštine. Ipak, sve je to malo prema onome što bi bilo izvedivo uz više proračunskih sredstava, jer entuzijazam djelatnika nije dovoljan. Osim toga, stanje Palače Sincich je katastrofalno, u njega prodiru fekalne vode a krov prokišnjava.
Skupili su 2014. godine u Muzeju 26 predmeta, darovanih je bilo 306, proveli su preventivnu zaštitu konzervacijom antičke arhitekture na poluotoku Lorun, hidroarheološka istraživanja na Červaru, sredstvima Ministarstva kulture obnovili Stanciju Blek, nastavljena je konzervacija i restauracija knjiga spomeničke knjižnice iz XVI. stoljeća itd.
Muzej se financira iz više različitih izvora. Grad Poreč kao osnivač izdvaja najveći dio sredstava, ali je njegovo djelovanje potpomognuto i sredstvima Ministarstva kulture, Istarske županije, Regije Veneto te općina Vrsar i Tar-Vabriga. -Veseli nas činjenica da iza naočigled suhoparnih brojeva stoji ljubav većine djelatnika muzeja prema vlastitom poslu, temeljitost i profesionalnost u njegovoj realizaciji, rekla je ravnateljica vijećnicima.
Lani je pokrenuta obnova Palače Sincich. Krenulo se sa konsolidacijom temelja i rješavanjem problema kapilarne vlage što je, sukladno sredstvima, privedeno kraju. No, palača je u jako lošem stanju, krov prokišnjava a u prostor prizemlja ulazi fekalna voda. Ovih će dana u nju zbog Giostre ući dvjestotinjak osoba, što je vrlo neugodno. Predmeti su smješteni na srednja dva kata, sve je u neredu i uvjeti rada su vrlo teški.
-Sama to ne mogu riješiti i ovdje sam večeras kako bih vas zamolila da svi zajedno nešto učinimo za naš muzej i baštinu, jer što sam mogla, ja sam napravila. Našli smo neka sredstva od Regije Veneto, ali tu moje mogućnosti staju. Nadam se da ćete sljedeći proračun izglasati tako da bude u koristi obnove naše institucije jer imamo odgovornost prenošenja našeg identiteta i vrijednosti dalje. -Nemojte poslušati moje riječi nego dođite u Palaču Sincich i uvjerite se u njeno stanje vlastitim očima, rekla je ravnateljica pozvavši sve da dođu na Povijesni festival Giostra.

Mekota: Što će zatvorenom muzeju četiri domara?

Vijećnicu Snježanu Mekotu zanimalo je zbog čega zatvoreni muzej godinama plaća četiri domara. -Jedan je crkveni koji naplaćuje ulaznice i ostvaruje prihod, a tko kontrolira dvojicu domara u Parku skulptura Dušana Džamonje i što oni zapravo rade puno radno vrijeme? Znate li koji posao četiri osobe mogu napraviti za osam sati dnevno? Za godinu dana mogu sagraditi kuću. Nije mi jasno koliku oni normu moraju odraditi da bi ispunili satnicu, rekla je Mekota.
-Domar dijecezanskog muzeja prijavljen je samo na plaću koju prima preko Muzeja, a do kraja rujna ide u mirovinu. Njegovu plaću financirao je Grad Poreč u sklopu zaštite spomenika UNESCO, ali to je nešto što nadilazi moje nadležnosti, rekla je ravnateljica muzeja kojem je Park skulptura Dušana Džamonje dan na upravljanje. -Imamo plan i program rada, kandidiramo se za sredstva, domari su na plaći kod Ministarstva kulture, Općine Vrsar i Istarske županije. Mi imamo samo jednog domara kojeg dijelimo sa knjižnicom, dakle, imamo "pola domara", odgovorila je vijećnici ravnateljica Uljančić-Vekić.
Na Mekotino dodatno pitanje zbog čega park skulptura treba imati dva domara i tko kontrolira što oni rade, ravnateljica je rekla kako je izložba Dušana Džamonje trenutno u Milanu. Domari održavaju skulpture, a jedan od njih zadužen je samo za održavanje parka. -To je velika površina, a njihove su plaće male. Radi se o vrijednim ljudima koji rade za malen novac i nisu na teret gradskog proračuna. Jedan od domara zadužen je za održavanje skulptura i on ih uredno premazuje, servisira, nadomješta, čak i restaurira pod pokroviteljstvom mentora iz Zagreba. Pratimo i koliko troše goriva i što rade, vrlo malo novaca ulažemo u tako veliki park, zaključila je Uljančić Vekić.

Šaškin: može li Poreč dobiti izložbu Dalija ili Picassa?

Vijećnika Daniela Šaškina zanimalo je postoji li mogućnost da Poreč dobije izložbu u rangu Dalija ili Picassa poput onih u Rovinju. -Bi li ovaj grad možda riskirao uložiti u nešto značajno, pa da gosti plate ulaznicu ne bi li to pogledali, ili se vrtimo u začaranom krugu? Razmišljamo li mi uopće visoko i kvalitetno ili samo krparimo tu gdje jesmo i tu ćemo biti i dalje, upitao je Šaškin.
-Kao ljubitelj suvremene umjetnosti reći ću, uz dužno poštovanje prema kolegama iz Rovinja, kako se radi isključivo o grafikama koje mogu poslužiti za nekakovo brendiranje destinacije, ali im je kvaliteta nikakva. Osim toga, sve ovisi o novcu: koliko imaš novaca, toliko možeš postići. Mi sredstva za osiguranje izložbe, čuvare itd. možemo samo sanjati, jer iz proračuna imamo samo ono što je potrebno za plaćanje režija. U muzeju nam je trenutno vrlo tužno raditi, jer nemamo niti mogućnosti izraziti svoje sposobnosti. Sami izmišljamo, preslažemo, pretačemo, selimo, organiziramo znanstvene skupove i neke druge nejavne poslove koji javnosti nisu vidljivi, ali Poreč zaslužuje jedan muzej i to pod hitno, zaključila je ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine.
Izvješće o radu i financijsko izvješće Zavičajnog muzeja Poreštine za 2014. godinu vijećnici su jednoglasno prihvatili.
Preuzimanja:
  • [dok1]
  • [dok2]
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti