"Hitni" zakon o golf terenima na provjeru ustavnosti
Dok su zeleni i GONG igrali golf ispred 'Kockice', netko im je iz Ministarstva poslao kavu i čaj
RIJEKA - Građani će ubrzo shvatiti da je novoizglasani Zakon o golf igralištima još jedna legalna privatizacijska pljačka, vrlo slična onoj iz 90-ih godina, jer će se opet dogoditi »krađa po zakonu«. To što je Zakon o golf igralištima po hitnoj proceduri izglasan u Saboru neposredno prije Božića, kada su već svi u predblagdanskom raspoloženju, za nas ne znači da ćemo sve skupa zaboraviti ulaskom u Novu godinu, jer sigurno nećemo, a možemo potvrditi da će se prosvjedi oko ove tematike nastaviti i nakon blagdana, izjavio je Damir Franolić iz udruge Eko Kvarner komentirajući prekjučerašnje izglasavanje kontroverznog zakona.
Najavio je i da će ekološke udruge uputiti zahtjev Državnom odvjetništvu da ispita okolnosti koje su prethodile njegovom donošenju jer smatraju da se radi o primjeru bezočne korupcije vladajuće strukture, pri čemu su zakon platili oni kojima to ide na ruku. Dodatno, ekolozi žele zakon o golfu poslati i Ustavnom sudu na provjeru ustavnosti jer drže da se njegovim odredbama krši sam Ustav i to u člancima koji govore o nepovredivosti privatnog vlasništva. Ustavnu tužbu najavljuju vezano za Zakon o golf igralištima, kao i poljoprivrednom zemljištu, i u SDP-u, gdje navode da je njime povrijeđeno Ustavom zajamčeno pravo vlasništva.
S obzirom na to da se zakonom definira minimalna površina golf terena na kojem se planira cijelo igralište, odnosno 85 hektara, a pritom maksimalna dozvoljena površina gradnje čvrstih objekata iznosi 25 posto, protiv novog su se zakona digli i zeleni aktivisti, a u Saboru i oporba, premda je prijedlog zakona prije izglasavanja prošao dva saborska odbora. Nakon samog usvajanja zakona, prekjučer je u kasnim večernjim satima u HTV-ovoj emisiji »Otvoreno« ministar turizma Damir Bajs rekao da ovim zakonom Vlada na sebe nije preuzela odgovornost »parcelizacije nekih 25 posto terena«, već je omogućila jedinicama lokalne samouprave da upravljaju svojim prostorom. Naime, izgrađenost mora biti manja od 25 posto i to dijela koji je predviđen za gradnju, a kolika će ona biti ovisi o prostornim planovima lokalne samouprave i studijama utjecaja na okoliš. Što se tiče članka novog zakona koji definira izvlaštenje terena u državnom vlasništvu i vlasništvu lokalne i regionalne samouprave, rečeno je da je to »prekopirano« iz Zakona o gradnji. Franolić se posebno zgraža nad načinom donošenja samog zakona, koji je po hitnom postupku stigao u saborske klupe, što je inače procedura koja se primjenjuje isključivo u situacijama koje se tiču državne sigurnosti ili nekog sličnog neodgodivog razloga.
- Prilikom donošenja ovog zakona prekršile su se i neke međunarodne konvencije kojih je i Hrvatska potpisnik, naročito Aarhuška konvencija po kojoj se prilikom donošenja bilo kakvih zakona koji utječu na zaštitu okoliša prije samog izglasavanja zakon treba staviti na javnu raspravu. U ovom je slučaju javna rasprava vrlo smišljeno izbjegnuta, a zna se i za koga i zbog čega. Zbog toga ćemo, ako ne uspijemo srušiti ovaj zakon pri hrvatskim institucijama, sve usmjeriti na sud u Strassbourgu, zaključuje Franolić.
I Transparency International, GONG i Zelena akcija jučer su najavili da će Ustavnom sudu podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti novih zakona.
- Najavljujemo borbu za rušenje ovih zakona jer krše temeljne ustavne slobode i nepovredivost privatnog vlasništva dopuštanjem izvlaštenja koje se može primijeniti samo u iznimnim okolnostima, poput obrane i ratne ugroze. Ako ne uspijemo na Ustavnom sudu idemo dalje na Europski sud za ljudska prava, najavila Vanja Škorić, pravna stručnjakinja GONG-a, najavljujući da će u slučaju ostanka novodonesene regulative na vrata domaćeg i europskog suda zasigurno pokucati i vlasnici manjih privatnih zemljišta.
A. JURIČIĆ, I. VLAŠIMSKY
Golf teren ispred Ministarstva turizma
»Izgradimo golf teren ispred zgrade Ministarstva turizma. Mi ćemo biti investitori, a ako treba pokrenut ćemo i izvlaštenje«, ironično je poručio predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević na jučerašnjem satiričnom performansu ispred kabineta HSS-ovog ministra turizma Damira Bajsa, čija je stranka s HDZ-om podržala zakone o golf igralištima te o poljoprivrednom zemljištu. Desetak aktivista GONG-a, Zelene akcije i Zelene Istre jučer su u montipajtonovskom stilu odigrali partiju golfa na ulazu u legendarnu »Kockicu«, nekadašnje sjedište CK SKH. Cilj je bio pogoditi »rupu« - grb najstarije hrvatske političke partije, od jučer prigodno prozvane Hrvatskom golferskom strankom (HGS). Ministar Bajs nije sišao do prosvjednika, ali je netko iz Ministarstva poslao toplu kavu i čaj za okupljene. Predstavnici udruga predali su u pisarnicu Ministarstva simboličan zahtjev za povlačenje sporne odluke, koja je do Sabora došla iz tog Vladinog tijela.
- Zakon o golf igralištima treba nazvati »zakonom o izvlaštenju« ili »zakonom o apartmanizaciji«. Najsumnjivije je što se u javnosti počeo pojavljivati odvjetnički ured iz Pule koji u Istarskoj županiji zastupa vlasnike tamošnjih golf igrališta, napomenula je Dušica Radojčić iz Zelene Istre. (V. V.)