Prvi proračun Općine Funtana gotovo osam milijuna kuna
O prijedlozima Statuta i prvog proračuna Općine Funtana, »teškog« 7,9 milijuna kuna, koje je jučer usvojilo poglavarstvo, vijeće će odlučivati vjerojatno već idućeg tjedna. Četiri amandmana IDS-ovih vijećnika, koji se uglavnom odnose na definiranje dvojezičnosti i zaštite »autohtone etničke i kulturne osobitosti pripadnika talijanske nacionalne zajednice«, u najvećem su dijelu ugrađena u tekst Statuta, rekao je pročelnik Andrea Štifanić. Nije prihvaćeno da jedan zamjenik predsjednika poglavarstva obavezno bude iz redova talijanske manjine.
Načelnik Čoga je rekao da koalicija, koju čine njegova lista i HDZ, ne želi diskriminirati građane ni po jednoj osnovi, pa tako pripadnici bilo koje nacionalnosti mogu u općinskim tijelima obavljati bilo koju funkciju. Proračun je definirao razvojnim, istaknuvši da su planirane izmjene i dopune Prostornog plana uređenja općine Vrsar koji obuhvaća i područje Funtane, što treba popratiti adekvatnim planovima nižeg reda. Između ostalog, predviđen je idejni projekt gospodarske zone, za čije ostvarenje očekuju i potporu države. Prihodi i rashodi su planirani u iznosu od tridesetak posto vrsarskog proračuna, koliko je otpadalo na Funtanu. Načelnik je naglasio da su jako pazili da održe postojeće standarde i nikome od korisnika ne uskrate ranije stečena prava.
Pročelnik Štifanić je rekao da nisu planirali prihode od prodaje općinskih nekretnina i da je stav poglavarstva da se to čini isključivo u prijeko potrebnim slučajevima, poput formiranja okućnica. Spomenuo je da dioba prava i obaveza s Općinom Vrsar još nije završena. Za održavanje i izgradnju komunalne infrastrukture namijenjeno je 3,4 milijuna kuna, za prostorno planiranje 690 tisuća, za socijalu 160 tisuća, za predškolski odgoj, naobrazbu i školstvo 1,2 milijuna, za kulturu nešto manje od 56 tisuća, za sport i rekreaciju 377 tisuća, a za razne udruge, hitnu medicinsku pomoć i političke stranke ukupno 95 tisuća kuna.
K. FLEGAR