Prvi dan jeseni - imunitet i oralno zdravlje
Ilustracija
Izvor:
Parentium | GPT-5
Dragi čitatelju,
Polako, ali sigurno, na vrata nam kuca jesen. Neki će reći: “Zar već? Još bih ljetoooo!”, dok će drugi vrlo rado prigrliti sve ono što jesen jest i što nosi. A nosi kraće dane, niže temperature, predivne jesenske žuto-crvene boje, početak školskih obaveza i nepredvidivost vremenskih prilika koje čak i Zoranu Vakuli zadaju glavobolje kad treba dati točnu vremensku prognozu. Jesen je i razdoblje kad sve češće govorimo o imunitetu, ali se rijetko govori koliko je on zapravo usko povezan sa zdravljem usne šupljine.
Dva najveća negativna učinka jesenskog doba na tijelo čovjeka su: manja proizvodnja vitamina D zbog manje sunca i smanjena fizička aktivnost na svježem zraku zbog hladnijih dana. Kako bismo spriječili te negativne učinke, potrebno je nadoknaditi vitamin D (dodatak prehrani) i osigurati dovoljno fizičke aktivnosti (pa i onda kad je vani hladno i kišovito te nam se čini da bi ostanak na toplome bio bolji izbor).
Usna šupljina je vrlo često mjesto prvog kontakta čovjeka s bakterijama ili virusima - zato kažemo da je to “prva linija obrane”. Znamo da kroz upaljene desni i pokvarene zube bakterije puno lakše ulaze u organizam i šire po cijelom tijelu. Kako bismo smanjili mogućnost razvoja infekcije ili negativnog učinka na naše tijelo, važno je osigurati zdravlje i integritet usne šupljine (zubi, desni).
Dobra vijest je da nam jesen donosi nekolicinu namirnica koje će nam pomoći u osiguravanju zdravlja zubi i desni. Kad govorimo o voću, izdvojio bih jabuke, grožđe i nar (šipak). Jabuke su prirodni mehanički čistači zuba koji uz to potiču lučenje sline koja neutralizira kiselinu. Grožđe i nar su sjajni antioksidansi, s tim da s grožđem treba biti umjeren jer sadrži dosta prirodnih šećera. Za one koji još ne znaju, antioksidansi su važni jer smanjuju rizik od gingivitisa i parodontitisa, jačaju imunitet, ubrzavaju cijeljenje rana te potiču zdravlje kolagena. Od povrća se najviše izdvajaju mrkva, cikla, bundeva te kupus i kelj. Mrkva je bogata vitaminom A (važan za opće zdravlje, vid, imunitet, rast i razvoj), cikla sadrži minerale i antioksidanse koji jačaju cirkulaciju u desnima, bundeva je bogata vitaminom C i cinkom, dok su kelj i kupus poznati po tome što sadrže velike količine kalcija (što je ključno za zdrave kosti i zube). Osobno se svake jeseni jako veselim kestenima. Oni sadrže kalij, fosfor, kalcij, magnezij, vitamine A, B i C skupine. Od ostalih se orašastih plodova razlikuje po tome što ima niži udio masti, visok udio škroba (zbog toga se od kestena može dobiti brašno), a jedini sadrži vitamin C.
Kako nam dolaze hladniji dani, sve više posežemo za toplijim napitcima kao što su čajevi. Mnogi će se možda prepoznati kad napišem sljedeće - nema boljeg osjećaja nego se navečer ispružiti na kauču, pokriti dekicom i uz šalicu čaja “chillati” uz omiljenu seriju. Pozdravljam taj scenarij, jedino pripazite da čaj ne zasladite previše šećerom ili medom i nikako nemojte biti lijeni oprati zube, čak i onda kad zaspite pred ekranom i probudite se u 2 ujutro :)
I za kraj, neka nam jesen bude podsjetnik da briga o zdravlju ne prestaje s ljetom. Vođenjem brige o zdravlju usne šupljine i redovitom oralnom higijenom činimo veliku uslugu cijelom organizmu. Zdravi zubi i desni su temelj snažnog imuniteta i dobrog osjećaja tijekom cijele godine.
Puno jakog imuniteta i veselih jesenskih dana želi vam,
Stomatolog Haris Šabić