Promjene uz čuvanje identiteta i tradicije

1
Dan grada Poreča, kojim se obilježava i oslobođenje od nacifašizma 1945., redovita je prilika za otvaranje novih infrastrukturnih i inih građevina te za zahvale antifašistima, koji su izborili priliku za slobodan život i prosperitet. Nije drugačije bilo ni u četvrtak, jedino što je nabrajanje uspjeha trenutne vlasti, u predizborno vrijeme, uzelo dvadesetak minuta – toliko je, naime, trajao gradonačelnikov prigodni govor. Među inim pobrojao je na koje je infrastrukturne objekte u četiri godine potrošeno ukupno 346 milijuna kuna. Svečanoj sjednici prisustvovali su borci, predstavnici Crkve, političke vlasti i institucija te delegacije hrvatskih, mađarskih i talijanskih gradova prijatelja.
Mališani porečkih vrtića u tradicionalnom su cvjetnom defileu ušarenili praznično jutro. Okupili su se na Trgu slobode i pokazali naučene recitacije, pjesme i ples, a nakon jednosatnog programa nad gradom su zalepršali šareni baloni, za koje su mališani zakvačili svoje želje.
Službeniji dio svečanosti počeo je otvorenjem 5,5-kilometarskog sjevernog kraka gradske obilaznice, vrijednog 50-ak milijuna kuna, na kojem su 194 stupa ekološke javne rasvjete i tri rotora. Predstavnici Poreča i Masse Lombarde položili su vijence na spomenik poginulim antifašistima, a svečana sjednica održana je, tradicionalno, u kazalištu, gdje su uručene nagrade »30. april« ovogodišnjim laureatima Jerku Sladoljevu, pioniru kamping turizma u Istri i Hrvatskoj, potom Fondu Zdravi grad koji je Poreču donio titulu najzdravijeg grada u Hrvatskoj te porečkoj Zajednici Talijana, koja više od šest desetljeća okuplja i njeguje tradiciju i kulturu talijanske nacionalne zajednice. Sladoljev je u ime nagrađenih zahvalio jer su gradski čelnici prepoznali »zrnce truda pojedinca i grupa ljudi« i naglasio da 70 posto turista u Poreč ne dolazi zbog dobrih i lijepih hotela, nego zbog kulturnih i duhovnih vrijednosti i kvalitetne infrastrukture.
- Naša sadašnjost i budućnost određene su globalnim izazovima. Odgovor na njih je postojanje vlastite vizije, jer onaj tko je nema postaje predmetom tuđih želja i interesa. Mi želimo imati aktivnu ulogu u gospodarskom razvoju, ali želimo biti i čimbenik koji koordinira, stvara uvjete za privatne poduzetničke aktivnosti koje moraju biti u ravnoteži s društvenim, odnosno javnim potrebama. Nastojimo mijenjati naš grad, uz želju da njegov identitet i tradicija ostanu isti, rekao je gradonačelnik Edi Štifanić.
Župan Ivan Jakovčić je kazao da je Poreč najdinamičniji grad u Istri, a vjerojatno i Hrvatskoj, a za to su zaslužne generacije koje su ambiciozno upravljale gradom i činjenica da postoji kontinuirani konsenzus izabranih prioriteta. »Sada imamo i konsenzus u vertikalnom upravljanju, od Grada preko Županije i države, što je Poreču pomoglo u stvaranju liderstva. A nije sramota biti najbolji«, rekao je Jakovčić.
Obilježavanje Dana grada nastavljeno je nastupom nove generacije mažoretkinja i sportskim igrama mladih na rivi te koncertom učenika gitare u Osnovnoj glazbenoj školi. Jučer je otvorena preuređena zgrada za boćare i mjesni odbor u Novom Naselju te poduzetnička zona Buići-Žbandaj u čiju je infrastrukturu uloženo pedesetak milijuna kuna.
Praznički programi još traju
Programi tradicionalno povezani s Danom grada Poreča ili Praznikom rada nastavljaju se i danas u 11 sati jedriličarskom regatom u klasi krstaš u Peškeri. Pola sata kasnije na Trgu slobode starta ulična trka Maximus Poreč, a u podne će predstavnici gradskih vlasti otvoriti sanirano odlagalište otpada Košambru.
Na gradskoj rivi danas je posljednji dan festivala malvazije, a u dvorani Žatika bit će zatvorena i ovogodišnja Vinistra.
U 20 sati u kazalištu će nastupiti bivši učenici OGŠ koji su nastavili školovanje u srednjim glazbenim školama i na akademijama, na tradicionalnom koncertu »Ponovno zajedno«.