Pripazite koje aplikacije instalirate na mobitel: Porečka policija istražuje prijevaru

Crna
18.07.2024 13:17
kb
Ilustracija
Ilustracija
Autor: jarmoluk
Izvor: Pixabay
Porečka policija istražuje slučaj velike prijevare trgovinom kriptovalutama, u kojoj je 54-godišnja žena oštećena za više desetaka tisuća eura. Dogodilo se to 15. srpnja kada je žrtvu kontaktirao nepoznati muškarac, predstavljajući se kao savjetnik za poslovanje s kriptovalutama.
Muškarac ju je uvjerio da instalira određenu aplikaciju na svoj mobitel te je potom naveo da unese lozinku za svoje internet bankarstvo. Žena je to i učinila, nakon čega je s njenog računa nestalo nekoliko tisuća eura. Sljedećeg dana muškarac ju je ponovno kontaktirao, obećavši povrat novca ako ponovno unese lozinku. Nažalost, ovoga puta je s računa njene tvrtke nestalo više desetaka tisuća eura.

Upozorenja i savjeti policije

Istarska policija apelira na građane da budu izuzetno oprezni kako ne bi postali žrtve investicijskih prijevara. Ulaganje u kriptovalute nosi visok rizik, ali opasnost leži i u potencijalnim prevarantima i hakerskim napadima. Preporučuju da se dobro informiraju i potraže nepristrani financijski savjet prije nego što nekome daju ili ulože novac.
Također, savjetuju građane da ne instaliraju nepoznate aplikacije na svoje mobitele bez prethodnog provjeravanja recenzija i informacija dostupnih putem otvorenih izvora.

Prepoznajte znakove prijevare

Jedan od glavnih znakova koji ukazuje na potencijalnu prijevaru je kada brokeri obećavaju sigurnu i laku zaradu te hitne akcije koje zahtijevaju brzu reakciju. Prevaranti često inzistiraju na trgovanju čak i ako nemate iskustva, uvjeravajući vas u jednostavnost procesa. Još jedan znak upozorenja je nedostatak jasno navedenih kontakata na trgovinskoj platformi, kao i brojevi telefona koji nisu iz Hrvatske te ih nije moguće povratno kontaktirati.
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti