Prihvaćeno izvješće o radu gradonačelnika za period srpanj-prosinac 2013.

Lokalno
30.05.2014 10:18
D. Požarić
Gradonačelnik Edi Štifanić vijećnicima je svoje izvješće podnio sa velikim zakašnjenjem, zbog čega im se i ispričao
Gradonačelnik Edi Štifanić vijećnicima je svoje izvješće podnio sa velikim zakašnjenjem, zbog čega im se i ispričao
Jučer su vijećnice i vijećnici za četiri sata odradili desetu sjednicu Gradskog vijeća Grada Poreča na kojoj se raspravljalo o čak 19 točaka dnevnog reda. Neke su od njih izazvale uobičajena politička prepucavanja, koja su, otkad se u vijećnici može čuti i oporbeni glas, od oštrijih tonova krenuli prema blažima i konstruktivnijima, a svojevrstan je presedan ovog saziva da se raspravljalo o prijedlogu oporbenih vijećnika vezanom uz snižavanje gradskih poreza na javne površine.
Sa 12 glasova za, 3 protiv i jednim suzdržanim izglasano je prihvaćanje gradonačelnikova izvješća o radu za period srpanj-prosinac 2013. godine.
[dok1]
Gradonačelnik Edi Štifanić se na početku izlaganja ispričao vijećnicima zbog velikog kašnjenja sa izvještajem te usput izrazio nezadovoljstvo zaduženošću grada koja je bila 36.9%. Prema njemu, razlog tome je loša prodaja neizgrađenog građevinskog zemljišta.
-2013. godinu grad je završio sa 566 tisuća kuna u plusu, čime možemo biti relativno zadovoljni jer smo tekućim prihodima pokrili sve rashode, uključujući kredite koje plaćamo bankama za realizaciju projekata izvedenih u proteklom periodu.
Preko ministra turizma Darka Lorencina došli smo do novog ministra financija, pa je za idući tjedan u ministarstvu dogovoren sastanak na kojem ćemo razgovarati o rješavanju problema dugovanja prema našim trgovačkim društvima. Vjerujem da ćemo iznaći kvalitetno rješenje tog problema i dobiti pozitivan odgovor na naše prijedloge i viđenje situacije.
-Druga bitna činjenica je da smo oko 12 mjeseca formirali odjel koji se bavi legalizacijom nelegalnih objekata, zaposlili 6 djelatnika temeljem naloga države da se posao dovrši do 31.12.2015. godine. Od tih kazni koje ubiremo, pokrivamo plaće angažiranih djelatnika. U prva tri mjeseca naplatili smo 170.000 kuna (gradski dio), a plaće su bile oko 150.000 kuna, dakle, s te strane smo zadovoljni višim prihodima od rashoda.
-Na kraju 2013. smo u odnosu na početak u gradskoj upravi imali 10 djelatnika manje. Zaposlili smo jednog ili dvojicu na zamjeni i time smo nešto uštedjeli i na plaćama. Nadam se da nam efikasnost zbog toga nije pala, rekao je gradonačelnik na kraju izlaganja.
Vijećnicu Snježanu Mekotu najviše je zanimao dio izvješća sa kojim vijećnici nisu dovoljno upoznati, a to je strategija gospodarskog razvoja. -Najviše me zanimaju projekti razvoja oljoprivrede i navodnjavanja, jer s obzirom na klimatske promjene i najave da će naše područje biti izloženo sušnim periodima, vrlo je važno da se pripremimo na vrijeme. Molim  detaljniju informaciju o tome, rekla je Mekota.
Pročelnica Upravnog odjela za proračun i financije Tatjana Matošević rekla je kako je na prošloj sjednici GV-a iznijela informacije o tome što se po pitanju strategije napravilo. -U međuvremenu je donijeto rješenje o formiranju radne skupine i partnerskog odbora, a u radnoj skupini su i osobe koje je ovlastio AZRRI, nadležan za ovaj segment. Trenutno prikupljamo potrebne podatke pa vam o tome ne mogu ništa više reći, ali znam da će se o svim fazama javnost i GV izvješćivati i omogućiti im da aktivno sudjeluju u izradi strategije kroz javne tribine i konzultacije, rekla je pročelnica Matošević.
Vijećnik Stevo Žufić predložio je da gradsko vijeće strategiju ne dobije "na gotovo", kad je AZZRI i "partijska tijela" dovrše, nego da upravo vijeće razgovara o važnim strateškim pitanjima za razvoj grada jer je to najviše predstavničko tijelo građana. -Nalazimo se na gospodarskoj prekretnici a još nismo definirali svoju poziciju. Turizam koji je nekad imao dobre rezultate je u problemima, cijela sredina očigledno, ponavljlam to stalno, sa tako kratkom sezonom ne može funkcionirati. Spomenuli smo u izvješću poljoprivredu, ali ona čini oko 15% prihoda, dok ništa nismo rekli o turizmu, malom poduzetništvu, potrebi da promijenimo poslovanje u cjelogodišnje, a to je sve vezano za strategiju. Jednom kad dobijemo materijale za raspravu, morat ćemo o tome malo dublje razgovarati, pa predlažem da to bude tematska sjednica, da iznađemo varijante i pokrenemo grad. Nije to lako ni moguće postići jednom sjednicom, ali ako počnemo donositi i provoditi mjere na duže staze, bit će svakako i rezultata. Strategiju bez nas nitko neće pripremiti, rekao je Žufić.
Žufić je još jednom upozorio i na važnost povlačenja sredstava iz EU fondova. -U izvješću piše da se radilo na prijavi nekih projekata koji su i nabrojani, neki su i provođeni, a neki će biti ponovno kandidirani, ali nije precizno navedeno koji su projekti realizirani niti kakvi su od njih efekti. Volio bih na sljedećoj sjednici doznati koliko je novaca lani iz EU fondova ušlo u naš grad, zaključio je Žufić.
Gradonačelnik Štifanić podržao je Žufićevu inicijativu. -Naravno da ćemo o gospodarskoj strategiji razgovarati nakon što dobijemo inicijalnu informaciju. Vijeće će sa stručnim službama dati najvalitetnije prijedloge o smjeru kojim naš grad treba ići. Kad dođe vrijeme, organizirat ćemo posebnu sjednicu gradskog vijeća posvećenu isključivo strategiji razvoja, rekao je, dodavši kako će na pitanje o EU fondova vijećniku odgovoriti pisanim putem.
Vijećnik Maurizio Zennaro izrazio je negodovanje zbog toga što Nezavisna lista Rodoljuba Kosića nije dobila potrebno vrijeme za postavljanje pitanja na Aktualnom satu. Imao je i primjedbu na gradonačelnikovo izvješće u kojem se navodi da su Gradu upućena 3 upita, a samo on ih je poslao 5. -Od toga na jedan upit nisam dobio odgovor pa sam se žalio Agenciji za zaštitu osobnih podataka. Službenica mi je rekla da nije odgovorila na pitanje jer je mislila da će ono biti postavljeno na gradskom vijeću, rekao je Zennaro zatraživši ispravak tog dijela izvješća.
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti