Porečko vijeće: kad Klingonci i Romulanci diskutiraju, a univerzalni prevoditelj je pokvaren

Lokalno
21.09.2018 01:28
D. Požarić
15. sjednica Gradskog vijeća, samo jedna točka dnevnog reda
15. sjednica Gradskog vijeća, samo jedna točka dnevnog reda
Puno vike i nerazumijevanja
Puno vike i nerazumijevanja
Sinoć je u Velikoj vijećnici gradske palače u Poreču održana sjednica Gradskog vijeća s jednom jedinom točkom dnevnog reda. Radilo se o uvjetima, načinu i postupku otpisa dospjelog neplaćenog duga, kamata i drugih pripadajućih troškova dužnika (fizičkih osoba) za koje se provodi ovršni postupak nenaplaćen ovrhom, a odnosi se na tražbine Grada Poreča.
U radu sjednice nije sudjelovala Dolores Ghersinich (NEZ), dok je Goran Gašparac (SDP) zakasnio petnaestak minuta.
Nakon već uobičajenog početnog prepucavanja vijećnika Maurizia Zennara (NEZ) i predsjedavajućeg Adriana Jakusa (IDS) oko toga treba li ili ne na svakoj sjednici biti aktualni sat, izglasan je predloženi dnevni red sjednice. [dok1]

Brisanje nenaplativih ili teško naplativih dugovanja

Kako je pročelnik gradskog upravnog odjela za financije Darko Saftić više puta tijekom večeri pojašnjavao, odluka se odnosi uglavnom na nenaplativa ili vrlo teško naplativa potraživanja koja se godinama povlače po bilancama. Kad je već država posebnim  zakonom donijela mogućnost otpisa takvih dugovanja, gradonačelnik je predložio tekst odluke od samo deset točaka, na kojeg su se oporbenjaci obrušili, a rasprava puna međusobnog nerazumijevanja i optužbi odužila preko svake mjere uz klasično ponavljanje argumentacije. [dok2]
Inače, Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama stupio je na snagu 21. srpnja 2018. godine. 
No, krenimo redom.
Prema podacima FINA-e, u Poreču je na posljednji dan prošle godine bilo 1.556 građana s blokiranim računima i ukupnim dugom od 276,5 milijuna kuna. Grad je do tog trenutka bio pokrenuo 495 ovršnih postupaka, među kojima i one nad 52 obrtnika odnosno osobe koje obavljaju registriranu djelatnost. Ukupni iznos njihovog duga iznosio je 3,1 milijun kuna, pa je cilj donošenja odluke pomoći i olakšati položaj većem broju fizičkih osoba, državljana Republike Hrvatske nad kojima se provodila ili se još uvijek provodi ovrha na novčanim sredstvima po računu radi naplate dospjelog duga prema Gradu. Time se, smatra predlagatelj, otvara mogućnost za deblokadu njihovih računa i lakše zadovoljavanje osnovnih životnih potreba dužnika i članova njihovih kućanstava.
Kako je pročelnik Saftić pojasnio vašem novinaru, donošenje odluke za jedinice lokalne samouprave nije obavezno. U gradskoj upravi su nakon analize procijenili kako će postupanje prema odredbama predložene odluke rezultirati otpisom potraživanja u visini od oko 450.000 kuna.
-Provedba predložene mjere koja omogućava otpis potraživanja do visine od 5.000 kn svim blokiranim građanima ne bi u značajnoj mjeri utjecao na uredno redovno poslovanje gradskog proračuna i ne bi ugrozio njihovu likvidnost, mogućnost financiranja ulaganja kao ni kreditnu sposobnost, zaključio je Saftić.

Rasprava

Vijećnika Zorana Rabara (IDS) zanimalo je koliko je građana obuhvaćeno „oprostom”, a njegovo pitanje i pročelnikov odgovor poslušajte ovdje: [dok3]. (Radi se teoretskom maksimumu od 258 osoba koje ispunjavaju postavljene kriterije, među njima 52 obrtnika, ali samo oni koji su djelatnost odjavili najkasnije s 31. prosincem 2017. godine.)
Vijećnik Zennaro predložio je da se iz odluke uklone dužnici poreza na kuću za odmor jer se, kako je rekao, radi uglavnom o strancima i vikendašima čije kuće za odmor spadaju pod luksuz. -Takav porez treba pokušati naplatiti, a ne oprostiti, rekao je Zennaro pozdravivši generalno odluku i zatraživši od pročelnika pojašnjenje može li jedinica lokalne samouprave samostalno određivati kome će otpisivati dugovanja te ponovio zahtjev da se odluka donese, ali bez dijela o oprostu poreza na kuće za odmor.
Pročelnik Saftić nije se s njime složio jer, kako je rekao, postoje dugovi koje je zbog određenih razloga teško naplatiti, pa je mjera dobro došla da se situaciju može olakšati i Gradu i dužnicima. [dok4]
Potom je za govornicu izašao Dražen Prgić (HDZ) i ispucao verbalni rafal na račun gradske uprave zbog toga što odluku donosi u posljednji čas, iako je predmetni zakon donesen prije dva mjeseca. Ne vidi, rekao je Prgić, niti smisao donošenja odluke kad vladajući godinama opraštaju dugove, čak i iznos od 160.000 kuna samo jednoj osobi (imena nije spomenuo, op.aut.). Na brojne vijećnikove nedoumice pokušali su odgovoriti pročelnik Saftić i predsjedavajući Jakus. Osmominutnu diskusiju u kojoj je Prgić vladajuće nazvao smiješnima poslušajte ovdje: [dok5].
Zennaro je još jednom ponovio svoj zahtjev o uklanjanju poreza na kuće za odmor iz Odluke, da bi se u raspravu potom uključio gradonačelnik Loris Peršurić prihvativši prijedlog i prepustivši vijećnicima odluku o prihvaćanju Zennarovog amandmana. [dok6]
Prgić je na to rekao kako nije shvatio na koji se vremenski period odluka o oprostu dugova odnosi. Završio je diskusiju povikom da odluku neće podržati „jer mu smrdi”.
Azeglio Picco replicirao je kako mu se čini da vijećnici ne govore istim jezikom. Pojasnio je svoj stav da treba spriječiti odugovlačenje naplate nenaplativih dugovanja kojih se gradska uprava inače nikad neće riješiti.
Za govornicu se potom vratio Maurizio Zennaro i pitao gradonačelnika podržava li njegov amandman. Peršurić je ponovio da se s prijedlogom ne slaže, ali će ga dati vijećnicima na glasanje.
Picco je potom u ime kluba vijećnika IDS-a zatražio stanku. [dok7]
[slika3d]
Nakon odmora, vijećnike je na klupama dočekao amandman koji je predlagatelju, rekao je pročelnik Saftić još jednom, neprihvatljiv, te utrošio novih pet minuta obrazlažući zbog čega je tako. [dok8]
Zennaro je replicirao kako mu je nezamislivo da se ne može naplatiti porez na kuću za odmor čiji tjedni najam košta 4 do 5 tisuća eura. -Smatram da te ljude ne bi nikako trebalo osloboditi poreza nego biti socijalno osjetljiviji, rekao je Zennaro skrenuvši priču na besplatne udžbenike. Na njega se nadovezao Gašparac ponovivši kako oporba godinama predlaže uvođenje besplatnih udžbenika, stopostotno financiranje prijevoza školaraca i slične mjere kojima bi se roditeljima moglo pomoći u školovanju djece, ali to vladajući odbijaju objašnjavajući kako provode skandinavski model socijalne politike koji sredstva usmjerava najpotrebitijima i maksimalno pomaže njima, a ne svima. Ponovio je kako se radi o luksuzu kojeg se ne može otpisivati.
Odgovorio mu je gradonačelnik Peršurić, nakon čega je uslijedila prepirka. Dvanaest minuta povišenih tonova možete poslušati ovdje: [dok9]
Gašparac se potom posvađao i s predsjedavajućim Jakusom koji mu nije dozvolio ponovno govoriti, rekavši da su se vijećnici počeli ponavljati. Gašparac je zaključio s „Ovo je smiješno!” dok je vijećnik Zennaro revoltirano napustio vijećnicu prije glasanja za njegov amandman.
„Za” su glasala 4 vijećnika, a 11 ih je bilo protiv, dok je odluka zbog čijeg su se donošenja sinoć svi i okupili na kraju je izglasana s 13 glasova za i 2 suzdržana. Nakon silne nervoze, dakle, protiv odluke nije bio – nitko. 
Službeni videozapis sjednice možete pogledati ovdje: Prvi dio - drugi dio . (Napisao i snimio D. Požarić)

Fotogalerija

© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti