Porečka gradska uprava i sufinanciranje medija: Tko procjenjuje kvalitetu programskih sadržaja?

Gradska palača u Poreču
Tko procjenjuje kvalitetu programskih sadržaja financiranih iz gradskog proračuna, kako broj zaposlenih u redakcijama može biti kriterij kvalitete, koliko predstavnika medija uistinu dolazi na konferencije za novinare i sjednice Gradskog vijeća, a koliko ih objavljuje copy/paste priopćenja koja Grad šalje svim redakcijama, neka su od pitanja koja je na protekloj sjednici Gradskog vijeća Poreča vladajućima postavio nezavisni vijećnik Dalibor Jukopila
Jukopila je podsjetio da je Grad u veljači raspisao
javni poziv za financiranje programskih sadržaja u medijima
. Budući da je u
rezultatima javnog poziva
tabelarno naveden broj bodova za svakog od prijavitelja, zanimalo ga je koliko ti bodovi iznose u novcu, mjesečno ili godišnje.
Resorni pročelnik Darko Saftić je odgovorio da se radi o 45 tisuća eura godišnje, na što je Jukopila objasnio iz kojih razloga traži dodatna objašnjenja u pisanom obliku.
O kojim se projektima radi?
- Ono što je u ovoj priči oko financiranja medija možda malo nedorečeno je formulacija iz pravilnika, koja predstavlja osnovu ovog javnog poziva i koja kaže kako će se, citiram, “financijski podupirati projekti lokalnih medija s područja Grada Poreča“, rekao je vijećnik i nastavio: “Teško je pronaći podatak na koje se projekte lokalnih medija ovdje misli. Kao cilj dodjele sredstava navodi se proizvodnja i objava kvalitetnih programskih sadržaja. Nejasno je tko procjenjuje kvalitetu programskih sadržaja. Nekakva komisija? U kojem sastavu?”.
Osvrnuo se, zatim, na broj zaposlenih kao jedan od kriterija za dodjelu sredstava i pitao znači li to da „male“ redakcije ili novinari nisu u stanju objaviti kvalitetnije sadržaje u odnosu na one “velikih”. Prema tekstu javnog poziva, mediji su dužni pratiti aktivnosti političkih stranaka i nezavisnih lista koje sudjeluju u radu Gradskog vijeća, primijetio je također, komentirajući da, osim porečkog nezavisnog portala Parentium i Radio Centra, u posljednjih godinu i pol dana nitko od drugih medija nije prisustvovao konferencijama za novinare, koje su organizirale nezavisne liste iz sastava porečkog predstavničkog tijela.
- Nadalje, koliko predstavnika medija uistinu dolazi na konferencije, a koliko ih objavljuje copy/paste priopćenja koja Grad šalje svim redakcijama?
Koji su lokalni mediji, istarski i porečki, poslali svoje novinare na današnju sjednicu Gradskog vijeća? A na prethodnu? Na onu prije toga? Koliko ih je napisalo i objavilo izvještaj, a korisnici su sredstava poreznih obveznika?, nastavio je vijećnik s pitanjima.
- Zadnje, ali ne i najmanje važno: ove se godine sufinancira rad devet medijskih kuća, od kojih su samo jedan portal i jedan radio iz Poreča. Stava sam kako se za ovu vrlo važnu temu moglo pokazati malo više kreativnosti i istinskog pluralizma. Sva ću vas ova pojašnjenja zatražiti pisanim putem, zaključio je svoje izlaganje nezavisni vijećnik Dalibor Jukopila.