Poreč: vijećnici uz viku i nadmudrivanje usvojili proračun i poništili natječaj za prodaju projekta 'Stari Jadran'

Lokalno
22.12.2017 13:33
D. Požarić
Sedma sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča
Sedma sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča
Pet i pol sati trajala je sinoćnja, sedma po redu sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča. Osim ostavke predsjednika Vijeća o kojoj smo odmah izvijestili, sjednicu su okarakterizirali nervoza, povišeni tonovi, pa čak i vikanje te nadasve brojne stanke radi konzultacija vladajućih zbog Pauletićeve ostavke i odluke o poništenju natječaja za prodaju projekta „Staro nogometno igralište”.
Nakon [dok1] na kojoj je ustanovljen izostanak Gorana Gašparca (SDP) i prisutnost 16 od ukupno 17 vijećnika, u tri je navrata za govornicu izlazio tajnik Ureda Grada Božo Jelovac koji je uz opće iznenađenje vijećnika zbog novonastale situacije, tumačio što i kako Statut predviđa po pitanju procedure izbora osobe koja treba obavljati dužnosti predsjednika [dok2]. Deset minuta je u ime kluba vijećnika IDS-a zatražio Kristijan Žužić .
Jelovac je nakon pauze još jednom pojasnio tehnikalije koje treba provesti, a potom je Vijeće formalno i bez rasprave u punome sastavu (Gašparac je u međuvremenu stigao) prihvatilo Pauletićevu ostavku sa 16 glasova za i jednim suzdržanim. Kad je predsjedavajući Mario Ritoša (HSU) na raspravu dao odluku o izboru novog predsjednika Vijeća, Slavko Fornažar (HNS) je u ime sedam oporbenih vijećnika ([dok3]) za novog predsjednika Vijeća predložio nezavisnog Maurizia Zennara .
Adriano Jakus (IDS) nije bio impresioniran manevrom oporbe, već je od vijećnika IDS-a i HSU-a odmah zatražio da na sinoćnjoj sjednici ne glasaju za novog predsjednika Vijeća. Vladajući su potom tražili još jednu stanku za konzultacije, pa su se povukli u Malu vijećnicu.
Po njihovu povratku u vijećničke klupe, Jelovac je pojasnio da procedura predviđa izbor zamjenika koji će biti vršitelj dužnosti do izbora novog predsjednika Vijeća. Zbog toga su vijećnici i službeno predložili i izabrali Ritošu kao vršitelja dužnosti predsjednika Gradskog vijeća Grada Poreča.

Prgićev desant na Peršurića, Ronalda Žužića i IDS

Dražen Prgić (HDZ): IDS koči rast Poreča
Dražen Prgić (HDZ): IDS koči rast Poreča
Na aktualnom satu za riječ se javio samo Dražen Prgić (HDZ) koji je gradonačelnika Loris a Peršurić a upitao je li prekršio svoju riječ da će paziti koga postavlja na odgovorne funkcije kad je za predsjednika nadzornog odbora „Usluge” odabrao Ronalda Žužića . Tijekom izlaganja koje je trajalo desetak minuta Prgić se osvrnuo i na odgovor kojeg je od gradonačelnika dobio na temu problema sa aplikacijom Smart Poreč te iznio „drugu stranu priče”, kako je rekao. Naposlijetku je Peršurića pitao ima li Grad Poreč sa Republikom Hrvatskom ugovor o korištenju javnih površina na kojima se naplaćuje gradski porez. Peršurić je, kad je u pitanju izbor predsjednika NO Usluge rekao kako se radilo o dobrom potezu, dok je priču o izradi aplikacije Smart Poreč nazvao neistinitom.
-Stojim iza gradske uprave koja sve radi po zakonu, rekao je Peršurić i predložio Prgiću da mu na pitanje odgovori pisanim putem. Vijećnika to nije zadovoljilo, već je nastavio verbalno provocirati gradonačelnika da ne zna odgovore. Napao je i IDS koji, prema njemu, jednako vlada otkad je na vlasti i nikakvo "novo lice" ništa neće promijeniti. Bilo je i osobnih napada zbog čega je predsjedavajući opominjao, ali Prgić nije odustajao.
Gradonačelnik je još jednom kratko pojasnio kako ne zna napamet o kojim se katastarskim česticama radi te još jednom predložio odgovor pisanim putem. Ponovio je još jednom i kako je gradska uprava radila i radit će po zakonu. Prgić je opet pokušao govoriti, ali se sve završilo dovikivanjem iz klupe pa je Ritoša zaključio raspravu na aktualcu. (Raspravu poslušajte ovdje: [dok5])

Usvojene Druge izmjene proračuna za 2017.

Darko Saftić, pročelnik Upravnog odjela za proračun i financije
Darko Saftić, pročelnik Upravnog odjela za proračun i financije
Uslijedila je jednosatna objedinjena rasprava [dok6] oko Drugih izmjena i dopula proračuna za 2017. godinu, Drugih izmjena i dopuna programa javnih potreba u društvenim djelatnostima te programa gradnje i održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2017. godinu koje su predstavili pročelnici Darko Saftić, Marino Poropat i Vesna Kordić .
Za rebalans je glasalo 16 vijećnika, dok je protiv bio jedan, pa je proračun za tekuću godinu smanjen za 14 posto, odnosno sa 267 milijuna na 231,2 milijuna, uglavnom zbog nerealiziranih državnih i EU natječaja koje je država najavila, ali nije raspisala.
Nakon što su pročelnici dovršili izlaganja, krenula je njihova rasprava sa Goranom Gašparcem koji je na Vijeću još jednom pokrenuo priču o velikom nesrazmjeru između planiranihi realiziranih sredstava, na što su pročelnik Saftić, pročelnica Kordić, vijećnik Jakus i gradonačelnik Peršurić odgovorili kako su pravila takva da država najprije najavi raspisivanje natječaja, dok ih gradovi i općine moraju uvrstiti u proračunske planove i pripremiti se za trenutak kad natječaji budu raspisani. No, kako Hrvatska loše povlači sredstva iz EU fondova i nije baš široke ruke oko podjele vlastitih, natječaji često uopće ne budu raspisani, pa se planirana proračunska sredstva prebacuju iz godine u godinu.
Adriano Jakus (IDS)
Adriano Jakus (IDS)
Gašparac takvo pojašnjenje nije prihvatio, već je nastavio glasno polemizirati. Priključio se i Adriano Jakus rekavši Gašparcu kako mu već petu sjednicu za redom ponavljaju da je sredstva prije kandidature na natječaje potrebno najprije planirati u proračunu.

Usvojen proračun za 2018. godinu

Kako je rasprava o proračunu za 2018. godinu održana prilikom prvog čitanja, pročelnik Saftić je izvijestio o podnijetim amandmanima [dok6]. Obrazloženje u pisanom obliku možete preuzeti ovdje: [dok7].
Uz 11 glasova za i pet protiv proračun za 2018. godinu je izglasan u visini od 245,6 milijuna kuna. Pročelnik Saftić pročitao je 19 amandmana, od kojih su prihvaćeni gradonačelnikovi i oni koje su podnijeli vijećnici iz IDS-a. Od oporbenih amandmana djelomično su prihvaćena dva SDP-ova.
Nezadovoljni time, oporbeni su vijećnici zatražili glasanje o amandmanima, ali im to nije pomoglo, jer je IDS imao dovoljno ruku, dok je oporbi nedostajao i glas vijećnice Ghersinich koja je u međuvremenu napustila sjednicu.
Priliku da obrazloži svoje amandmane Prgić je iskoristio za još jedan napad na vladajuće, optuživši ih za socijalnu neosjetljivost, jer već petu godinu zaredom odbijaju njegove amandmane kojima bi se osigurala sredstva za besplatne školske udžbenike, naknade za novorođenu djecu, a od ove godine i besplatnu ishranu za osnovnoškolce. -Poreč je prebogat i prelijep grad i život u njemu mogao bi biti još ugodniji da na vlasti nema IDS-a koji mu usporava rast, jer se, eto, ne može usuglasiti niti oko prodaje nekretnine, rekao je Prgić aludirajući na problematičnu prodaju starog Jadranovog igrališta.

Ostalo

Vijećnici su pod 12. točkom dnevnog reda razriješili članove Nadzornog odbora tvrtke Dom Poreč d.o.o. ( Edi Štifanić, Lino Dobrila, Sergio Pavat i Franc Dobrilović ) te na rok od 4 godine izabrali nove, a to su Eugen Stanissa, Marina Ivančev Grubor, Igor Veselinović i Antun Tomičić .
Za održavanje vodoravne signalizacije u 2017. i 2018. godini izabrana je tvrtka Signalinea iz Rijeke koja je ponudila iznos od 498.613,00 kn (bez PDV), dok će komunalne poslove u istom dvogodišnjem vremenskom periodu obavljati tvrtka Beato signal iz Plovanije, za što je odobren iznos od 498.280,00 kn (bez PDV).
Javnu rasvjetu će u 2018. i 2019. godini održavati tvrtka Đusto d.o.o. iz Ćuši, za ukupno 2.199.380,00 kn (bez PDV-a).
Na sinoćnjoj je sjednici usvojena i Strategija razvoja kulture Grada Poreča za razdoblje 2017.-2022. godine, koju je vijećnicima predstavila prof. dr.sc. Tea Golja , predstavnica izrađivača Strategije.
O donošenju odluke o lokalnim porezima i poništenju natječaja za prodaju projekta „Stari Jadran” izvijestit ćemo u subotu.
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti