Poreč ima prvi hrvatski projekt koji se bavi obrazovanjem za poslove u kampu

1
Jučer su u foajeu porečkog kazališta predstavljeni ciljevi, aktivnosti i očekivani rezultati projekta ''Start IN Kamp'' te zaključci okruglog stola “Razvoj obrazovnog programa za poslove u kampu” u čijem su radu sudjelovali predstavnici hotelskih kuća, manjih kampova i Upravnog odjela za turizam Istarske županije.
Kako je na konferenciji za novinare uvodno rekla Snježana Radetić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Poreč, projekt vrijedan 1,1 milijuna kuna s 85% sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, ostatak Ministarstvo turizma. Nositelj je Pučko otvoreno učilište Poreč, a partneri su mu Udruga top kamping kvalitete i Polidor kamp.
[sivacdesno]Projektom "Start IN Kamp" razvija se i provodi program osposobljavanja za poslove u kampu prilagođenog stvarnim potrebama tržišta rada i ranjivih skupina, što djeluje iznimno važno u situaciji kad turizmu kronično nedostaje kadrova koji poznaju struku.[/sivacdesno]
Osim ravnateljice POUP-a, na konferenciji za novinare bile su pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije Nada Prodan Mraković, porečka dogradonačelnica Nadia Štifanić Dobrilović, predstavnice partnera Giulia Ukušić i Ticiana Peteh te sudionici netom završenog Okruglog stola.
-Projekt traje dvije godine i završava 10. travnja 2020., rekla je Radetić i navela dva osnovna projektna cilja: razviti program osposobljavanja za poslove vođenja i održavanja kampova te program usavršavanja predavača i mentora u radu s odraslim osobama, uključujući specifičnost rada s ranjivim skupinama. Projekt, naime, ima dvije ciljane skupine: 40 nezaposlenih mlađih od 25 ili starijih od 54 godine te 5 predavača i mentora koji će prethodno proći program usavršavanja.
-Rezultati projekta na neki su način bili definiranje ključnih poslova odnosno istraživanje standarda zanimanja, prema čemu će biti izrađen verificirani obrazovni program. Bila je to ujedno i tema okruglog stola na kojem se raspravljalo o tome što je konkretno potrebno uključiti u obrazovni program a da bude optimalno za poslodavace i polaznike programa.

2
Program traje oko 150 sati, na kraju će se polagati završni ispit, a polaznici će dobiti javnu ispravu, odnosno svjedodžbu. Obrazovanje za 40 osoba je besplatno, što uključuje i naknadu za njihove putne troškove tijekom obrazovanja, rekla je ravnateljica porečkog POU naglasivši kako se radi o prvom takvom programu u Hrvatskoj, jer se još nitko nije pozabavio obrazovanjem za poslove u kampu.
Naglasak programa trebao bi biti na osnovnim stručnim znanjima, poznavanju stranog jezika, svladavanju „mekih” vještina poput komunikacije, radne etike, sposobnost kreativnog razmišljanja, rada u timu i poslovne komunikacije. -Zaključak je da bi se polaznici trebali dobro upoznati s turizmom i zavoljeti ga, razumjeti procese i filozofiju kampa, velikog ili malog, a sve se treba temeljiti na brizi o gostu, rekla je Snježana Radetić i pozvala zainteresirane za promjenu zanimanja, kompetencija, posla i nezaposlene da se jave kad poziv bude raspisan i uključe se u obrazovni proces koji će omogućiti novi životni smjer svakome tko se za njega odluči.
Dogradonačelnica Nadia Štifanić Dobrilović pohvalila je POUP koji, kako je rekla, konstantno razvija i obrazovnu djelatnost. -Turizam nam je svima važan, pa i projekt ima veliku vrijednost, rekla je Štifanić Dobrilović zahvalivši sudionicima na dragocjenim sugestijama i iskustvima koja će aktivnosti projekta preciznije usmjeriti.
Pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije Nada Prodan Mraković pridružila se čestitkama POUP-u na inicijativi i programu. -Kao izrazito turistička regija, Istra itekako ima potrebu za kvalitetnim, obrazovanim, kompetitivnim radnicima, onima koji, jednom kad se zaposle, mogu gostima ponuditi kvalitetnu uslugu. Bit će dobro ako program nastavi živjeti i nakon što projekt završi, jer će oni koji nisu imali doticaja s turizmom, ili ga možda ne razumiju, dobiti mogućnost prekvalifikacije i dodatnog obrazovanja te shvatiti kako se zapravo moramo ponašat u turizmu i kako ga živimo ovdje u Istri, rekla je Prodan Mraković zaželjevši programu uspjeh i čim veću usklađenost s tržištem rada.
Giulia Ukušić iz partnerskog kampa Polidor zahvalila je na odabiru za partnerstvo koje se čini kao prava prilika da se svi vlasnici kampova uključe u izradu sadržaja projekta za program obrazovanja. -Pokušat ćemo zajedničkim snagama stvoriti program koji će budućim polaznicima omogućiti učenje o osnovama turizma, ali i specifičnih znanja o kamping uslugama. Definitivno trebamo stručne predavače koji će svoja znanja i iskustvo prenijeti na buduće turističke djelatnike, bez kojih turizam ne može opstati, rekla je Ukušić. (dp)