Pismo čitatelja: zbog čega DND-u za ljetni kamp 50.000 kuna, a pulskoj tvrtki 270.000?

Lokalno
30.06.2015 09:30
D. Požarić
Ljetni kamp u Poreču (arhiva)
Ljetni kamp u Poreču (arhiva)
Pismom nam se nedavno u redakciju javio čitatelj koji je nakon članka na temu organizacije ljetnog kampa u Poreču objavljenog na našem portalu 22. svibnja ?clanak=49408 primijetio veliku razliku u iznosima kojima Grad financira dva ljetna kampa, onog "originalnog" Društva Naša djeca Poreč i "gradskoga" za kojega se na natječaj javila (samo) jedna tvrtka iz Pule i koja će za svoje usluge naplatiti 270.000 kuna.
Iako je forma javne nabave putem objave javnog natječaja zadovoljena izborom najboljeg, jedinog ponuđača, a ekonomska cijena po djetetu iznosi 1.590 kuna u kojoj roditelji sudjeluju sa 695, a Grad sa 895 kuna, tu logika, prema našem čitatelju, završava. Evo što stoji u njegovom pismu:
-Do ovog je mjesta sve u najboljem redu, a sve bi tako i ostalo da DND iz Poreča ne organizira sličan (bolji) ljetni kamp po tržišnoj cijeni od 850.00 kn, s time da roditelji plaćaju 695.00 kn, jer Grad za tu namjenu DND-u osigurava fiksnih 50.000 namjenskih kuna godišnje.
Što se roditelja tiče, u pogledu cijene sve je gotovo jednako: u režiji Grada 695 kn, a u režiji DND-a 690 kn. No, građani našeg grada putem proračuna za jednaku (gotovo jednaku, da se u DND-u ne uvrijede) uslugu DND-a izdvajaju 50.000 kn, a za privatnu tvrtku iz Pule na bazi 300 djece cca. 270.000 kn (300x895).
To je više 220.000 kn više nego je potrebno. Za te je novce još 318 djece moglo besplatno boraviti u kampu (220.000/690 kn).
Čemu uopće natječaj (prošle se godine nije javio nitko, ove godine tek jedna tvrtka) kada točno znamo koliko je djece na godišnjem nivou uključeno u ljetni kamp, kada u gradu imamo udrugu koja kontinuirano (ne samo ljeti) brine o našoj djeci i financira se dijelom iz proračuna grada, te kad već unaprijed znamo ekonomsku cijenu po djetetu?
Zbog čega se proračunsko financiranje DND-a ne poveća na iznos potreban za vođenje jedinstvenog ljetnog kampa i na taj način uštedi gotovo 220.000.00 kn?
Nije to jedina prednost. Vjerujem kako bi roditelji svoju djecu radije u ruke dali udruzi koja već godinama uspješno brine, animira i odgaja velik broj porečke djece i na tom planu postiže značajne uspjehe, udruzi koja upošljava i po potrebi angažira nama poznate studente i profesore, koja je, naposlijetku, ljetni kamp i osmislila te, sukladno svom nazivu, odgovorno i profesionalno brine o našoj djeci?
Je li djecu dobro davati na brigu nepoznatim ljudima iz drugih gradova kojima je jedan od bitnih razloga dolaska ostvarenje profita? Jesu li naša djeca sezonska roba na kojoj se tijekom ljeta zarađuje, a onda ih vraćamo onima koji o njima brinu cijele godine?
Briga o djeci je više od natječaja, više od cijene, više od usluge. Briga o djeci je stvar društvene odgovornosti, kontinuiteta i povjerenja. Ako je tako, a mislim da se ne varam, zašto onda brigu o našoj djeci tijekom cijele godine ne povjerimo našim ljudima, u našemu gradu i za naša vlastita sredstva? Zbog čega taj "višak" (profit) od 220.000 kn ne potrošimo na opremu, radionice, izlete pa i uređenje prostora u kojem nam djeca borave tijekom ljeta?
Zauvijek vjeran DND-u Poreč, podaci poznati redakciji.
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti