Ovogodišnji Dani mladog maslinovog ulja u Vodnjanu oduševili više od 18.000 posjetitelja iz cijele regije

Istra
25.11.2008 00:00
Izvor: Priopćenje za javnost
D. Požarić
1
1
Pedeset maslinara predstavilo je oko 200 uzoraka mladog maslinovog ulja vrhunske kvalitete. Na površini od osamsto četvornih metara natkrivenog šatora u Vodnjanu, proteklog su se vikenda održali 4. Dani mladog maslinovog ulja – susret maslinara, uljara, ljubitelja hrane i dobrog vina, a sve se odvijalo pod nadzorom vrhunskih hrvatskih kuhara, sommeliera i poznatih Gastronomada.
Izlagači su većinom domaći proizvođači, koji su uvršteni u svjetske vodiče maslinovog ulja Slow Fooda i L'extravergine. Ove su se godine na smotri predstavili maslinari: Obrt Vitis O&N, Maslina – Ulivo Umag, M.I.H. D.O.O. – San Gurmano, Olea B.B. D.O.O., Brist D.O.O., San Lorenzo Olive D.O.O., Chiavalon, Agrolaguna D.D., Bibich, Tidich, Vošten, Mišetić, Manzano, Italia, Obrt Makarac, Ipša, Ecoland D.O.O., Agroprodukt D.O.O., Agroturist Vodnjan.
Organizator manifestacije Grad Vodnjan i suorganizator Udruga „Agroturist“ Vodnjan-Dignano, pripremili su bogat program za svakog posjetitelja. U sklopu gastroshow-a kojeg su vodili poznati Gastronomadi, moglo se kušati preko stotinjak jela pripremljenih na bazi maslinovog ulja. Slasne delicije od predjela do deserta služene su bile uz mlado maslinovo ulje proizvođača koji su sudjelovali na manifestaciji. Kuhari iz nekoliko poznatih istarskih ali i najboljih hrvatskih restorana poput Gine, Vela Nere, Vodnjanke, Pepenero, Wine bar Tinje, Kukuriku, Bon Apetita, tijekom vikenda su pripremili preko 6.000 porcija raznovrsnih jela. Ovakav tip gastroshow-a predstavlja jednog među najvećima organiziranim do sada, a sudeći po zainteresiranosti publike, iduće se godine može očekivati još mnogo više ukusnih iznenađenja za sve posjetitelje. U Vodnjanu je ovo bio susret vrhunskih majstora kuhinje sa jedne strane i gastroljubaca sa druge strane koji su u redu strpljivo čekali da degustiraju brižno stvarane «simfonije» na tanjurima.
Kroz tri zanimljiva dana održano je niz gastro dvoboja a među najposjećenijima je bio dvoboj pod nazivom „Vatrene igre“ u kojem su svoje vještine u kuhanju pokazali istarski gradonačelnici sjeverne i južne Istre. U iznimno zanimljivom dvoboju Boris Miletić, gradonačelnik Pule, Klaudio Vitasović gradonačelnik Vodnjana te labinski gradonačelnik Tulio Demetlika kao predstavnici južne Istre ipak nisu uspjeli nadmašiti spretnost pazinskog gradonačelnika Nevena Rimanića, gradonačelnice Buja Lorelle Limoncin Toth i Marinke Blažević, umaške gradonačelnice koji su predstavljali sjevernu Istru.
Vrlo zanimljiv dvoboj održao se prvi dan manifestacije, kada su svoje vještine pokazali Gastronomadi – Franko Lukež, Zlatko Gall, Senko Karuza i Ranko Borovečki. U nedjelju su se mogle kušati gurmanske delicije koje su pripremili predstavnici Vinistre, Ivica Matošević, Moreno Degrassi i Franko Kozlović, i tim Agroturista, Livio Belci, Katarina Matić Ferić i Sandi Chiavalon, ovaj put i u ulozi jednog od organizatora ove smotre.
Ne manje bitan dio ove manifestacije bila su brojna stručna predavanja iz područja maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja, kao i predavanja bankara o posebnim proizvodima okrenutim isključivo kreditiranju i poticanju ove djelatnosti – maslinarstvu. Nezaobilazna su bila stručno vođena degustiranja maslinovh ulja na koje se moglo prijaviti, a zbog važnosti malih grupa prilikom degustiranja istih, broj mjesta je bio limitiran.
Pored važnosti ove manifestacije koja se iskazuje u okupljanju vrhunskih maslinara i uljara sa svojim mladim maslinovim uljima, Vodnjan je i ove godine pokazao svoj značaj u promociji maslinovog ulja s naglaskom na mlado maslinovo ulje kao njegovog posebnog i vrijednog proizvoda.
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti