Okončana treća faza konzervatorsko-restauratorskih radova na zidnim i stropnim oslicima Palače Califfi u Muzeju Grada Rovinja

Kultura
30.09.2021 09:36
D. Požarić
Toni Šaina - radovi 2021.
Toni Šaina - radovi 2021.
Djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda čitavog su rujna ove godine u palači Califfi, današnjem Muzeju Grada Rovinja, obavljali radove na zidnim i stropnim oslicima drugog kata.
Palača s raskošnim pročeljem, kamenim portalom i grbom obitelji, jedna je od najkvalitetnijih baroknih palača u Istri i na istočnoj obali Jadrana. Na drugom katu imala je prostore reprezentativno-stambene namjene.
Za konzervatorsko-restauratorskih istraživanja 2019. godine posebno su iznenađenje bili oslici na zidovima, stropovima i drvenim vratima balkona i obiteljske kapelice. Nakon druge faze radova u 2020., ove su godine postojeće sonde proširene s ciljem utvrđivanja stupnja očuvanosti, te izvornog izgleda oslika.
Toni Šaina, voditelj projekta iz Odjela za zidno slikarstvo i mozaik Hrvatskog restauratorskog zavoda ističe kako su istraživanja rezultirala novim spoznajama ne samo o baroknoj arhitekturi Istre, nego i o životu i stanovanju u Rovinju u 18. stoljeću. K tomu, uklanjanjem bojanih i žbukanih slojeva, potpuno je otvoren zidni oslik koji prikazuje dekorativne arhitektonske elemente s prikazom prozora koji gleda na Bale. Na stropu drugog dijela te prostorije, koja je izvorno bila zasebna prostorija, djelomično su otkrivene manje vedute od kojih je jedna u relativno dobrom stanju i vjerojatno prikazuje neki od posjeda obitelji Califfi. Za dvije središnje prostorije potvrđeno je da su nekada činile jedinstveni prostor koji je bio ukrašen s relativno dobro očuvanim dekorativnim, geometrijskim i floralnim motivima koji su okruživali centralni medaljon s prikazom svetice (vjerojatno sv. Eufemije).
Radovi ove godine
Radovi ove godine
Šaina dalje navodi kako je sondiranjem stropova svih prostorija ustanovljeno postojanje više različitih slikanih slojeva koje je potrebno pravilno vrednovati te uskladiti s prezentacijom zidnog i stropnog oslika cijelog kata, ovisno o stanju očuvanosti i tehničkim mogućnostima prezentacije.
Ravnateljica Muzeja Tajana Ujčić kaže da početkom rujna, sada već tradicionalno, s radošću i znatiželjom dočekuju restauratore Hrvatskog restauratorskog zavoda. Oni u Muzej donose posebnu dinamiku i otkrivaju tajne palače koja je 1954. postala domom rovinjskog Muzeja. Zahvaljujući nezaobilaznoj suradnji i zalaganju Hrvatskog restauratorskog zavoda, na drugom katu palače Califfi u budućem stalnom postavu Muzeja bit će interpretiran život najutjecajnijih rovinjskih obitelji od mletačkog razdoblja nadalje.
Ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda Tajana Pleše potvrdila je kako će Hrvatski restauratorski zavod nastaviti radove i u 2022. godini.
U međuvremenu predstoji objaviti novootkrivene tajne drvenih balkonskih vrata i vrata obiteljske kapelice. Radove financiraju Ministarstvo kulture i medija i Grad Rovinj. (dp)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti