OK Poreč - HAOK Mladost 1:3 (22:25,19:25, 25:18, 24:26)
1
OK Poreč – HAOK Mladost 1:3 (22:25,19:25, 25:18, 24:26)
Polufinalna utakmica Hrvatskog kupa za odbojkašice
Dvorana Gimnasium, Rovinj. Gledatelja: 300
Dvorana Gimnasium, Rovinj. Gledatelja: 300
Poreč:
Ivana Ćosić, Vanessa Pahović, Rene Sain (L), Emina Zahirović (L), Natania Levak, Karmen Brletić, Valentina Duspara, Martina Račić, Lena Burilo, Vedrana Jakšetić, Dea Rupčić, Ivana Sučić, Orieta Žužić, Paulina Rogović, Nikolina Sliško. Treneri: Miodrag Stojaković, Zoran Jendrašić
Mladost:
Ivona Čačić, Matea Skypala, Klara Perić, Božena Čulo, Antonela Jularić, Katarina Luketić, Tamara Sušić, Nikolina Božićević (L), Iva Deak, Franka Vugec, Dina Bečić, Iva Jurišić. Treneri: Edo Klein, Krešimir Perić
Porečke odbojkašice neće sutra igrati za prvo mjesto na Final Four turniru u Rovinju. Pred tristotinjak gledatelja od kojih su neki došli iz Poreča te uz podršku domaće, rovinjske publike pokazale su što su u ovome trenutku mogle.
U odnosu na kvalitetu ranijih susreta na Final Four turnirima kod obje je ekipe primjetan kvalitativan pad. Svatko će pronaći svoj razlog, no, ekipe su pomlađene, nedostaju im neke od najiskusnijih, a što se tiče trenera Porečanki Miodraga Stojakovića, tu je vrlo kratka klupa odnosno nedostatak adekvatnih zamjena za igračice kojima ne ide. Neki kažu da se moglo bolje, neki da nije... no, nećemo biti izbornici ni treneri nego donijeti izvještaj utakmice za one koji na njoj nisu bili.
Prvi set
započeo je klasičnim ispitivanjem snaga. Mladostašice gube prvi servis, ali i Levak servira u mrežu. Smjenjuju se minimalna vodstva do trenutka kad Mladost nakon šuta Oriete Žužić u blok bježi na 3:5. Svoju prednost Kleinove djevojke potom i povećavaju na 3:6, ali nije uspio značajniji rezultatski bijeg kakvom su se na njihovoj klupi nadali, jer Porečanke stižu do 9:9 i potom kreću kao da će sigurno dobiti set. Iako su na trenutke imale i šest poena prednosti, ni to nije bilo dovoljno da posljednju dionicu prvog seta potpuno ne zabrljaju i dozvole Mladosti vodstvo. Nakon Kleina, sada je Stojaković bio na redu za zvanje timeouta, ali ništa nije pomoglo, Mladost je uz puno uvjerljiviju završnicu odnijela set sa 22:25.
U drugi set
krenulo se sa dva dobra servisa Čulo i vodstva Mladosti 2:0 koje je kratko trajalo. Porečanke puno bolje pokrivaju polje i mrežu pa uskoro vode 3:2. Kreću u nastavak seta nešto snažnije i sigurnije nego ranije, ali onda nastaje zbrka u napadu. Lopta nekoliko puta prolazi daleko od Brletić u skoku i spremne za šut, pa Mladost uskoro izjednačava i prelazi u vodstvo koje dostiže čak i plus osam. Kod 17:23 Duspara je dobro spakirala loptu pod blok. Smanjivši rezultat na 18:23 vratila je malo nade svojim suigračicama. Lopta stiže nad mrežu gdje ju Iva Jurišić lako spušta u polje Porečanki, ali set loptu Mladostašice nisu odmah iskoristile jer je Vugec pucala u blok. No, potom je Duspara svoj servis zapucala u mrežu i rezultat seta je 19:25.
Treći su set
igračice Poreča počele neambiciozno. Iako ni tada Mladostašice nisu bile puno bolje, pogreške Porečanki držale su ih u vodstvu. Kod 11:13 Račić puca dobar smeč. Publika potom nekoliko minuta uopće nije gledala igru, nego samo dobre servise Natanie Levak čija se serija prekinula kod 15:13 za Porečanke, čim se malo zaigralo u polju, odnosno čim su Zagrepčanke uspjele uhvatiti servis loptu. Vugec dobrim šutem izjednačava na 15:15, a onda Porečanke sasvim neočekivano kreću u osvajanje bodova koji su im nakon dobih šuteva omogućili osvajanje prvog seta večeri. Set je završio rezultatom 23:18 za Poreč.
Četvrti set
bio je vrlo izjednačen. Smjenjivali su se ubojiti šutevi i dobre obrane sa obje strane i napokon se moglo reći da su i jedna i druga ekipa zaigrale dobru odbojku. Porečanke su u prvoj polovini seta bile nešto bolje, pa je trener Mladosti Klein kod 12:9 morao pozvati timeout, jer je situacija nakon relativno komotne prednosti njegove ekipe u igri počela skretati prema petom setu.
Nakon timeouta se Račić potpuno probudila i počela u polje protivnica slati neobranjive bombe. Mladost ipak uz servise Vugec i nakon napada Porečanki koji su odjednom izgubili na probojnosti uspijeva smanjiti na 13:15. U tim trenucima trio Burilo-Račić-Pahović na mreži nije najbolje funkcionirao. Čulo puca u aut i opet izjednačenje 15:15, a nakon toga uslijedio je najljepši poen na uktamici: Porečanke spašavaju doslovno nemoguću loptu, nakon čega prisiljavaju libera Nikolinu Božićević da nogom spašava bombu Lene Burilo. Lopta prolazi ispod mreže, publika je na nogama, rezultat 16:15 za Poreč. No, Iva Jurišić šutem rastura obranu Poreča, a lopta se od bloka odbija sutkinji u glavu. Srećom, bez posljedica, a onda su Mladostašice od svojih suparnica dobile još jedan poklon poen i povele sa 16:17.
Prednost su zaustavljanjem napada Lene Burilo povećale na 16:18 i opet si tako otvorile priliku da susret privedu kraju u svoju korist. Slijedi dobar blok Duspare, 17:18. Nakon promašaja Burilo, Mladost bježi na 17:19. Servira Jurišić, ne baš najbolje, ali zato Martina Račić snažno poentira za 18:19. Sain hvata tešku loptu, Burilo prebacuje, Jakšetić jednom puca ali nedovoljno dobro, bod ide Mladosti, 18:19.
Račić tada iz druge linije vrlo sretno puca u vrh mreže i poentira (19:20). Račić se tu ne zaustavlja nego odmah izjednačuje bombetinom u kut igrališta, kao da odbojkašima koji su se oko terena počeli zagrijavati za drugo muško polufinale poručuje neka malo pričekaju, jer nije rečeno da neće biti petog seta.
No, Mladost kreće prema kraju vodstvom 20:21. Potom jednom teškom loptom pogađaju libera Sain koja ju ne uspijeva vratiti i Mladost je opasno blizu pobjede. 20:22.
Poreč odmah smanjuje, Levak je na servisu i dobro ga izvodi, ali Vugec pronalazi snage za jaku dijagonalu te dovodi Mladost do pred meč loptu. Vedrana Jakšetić se ne predaje nego preko glave kuha u prazninu, a Mladostašice čine još jednu tehničku pogrešku. Bilo je 23:23 i pozvan je timeout.
I onda je Franka Vugec na servis Jakšetić postigla poen za meč loptu (23:24), ali je sve odmah pokvarila ispucavši servis u mrežu (24:24). Račić servira solidno, ali Iva Jurišić je uspjela ne samo iskuhati meč loptu, nego na u dlaku identičan način poentirati i za konačnu pobjedu Mladosti 24:26.



















