Održana promocija ronjenja i akcija čišćenja podmorja u Umagu

1
U sklopu projekta (A)MARE tijekom vikenda projekt Pogled u plavo gostovao je u Gradu Umagu u sklopu kojega je besplatno zaronilo više od 180 građana i posjetitelja.
Projekt se je provodio u cilju promocije ronjenja i ronilačkih aktivnosti te je na Trgu slobode u Umagu postavljen veliki 10 metarski montažni bazen "Pogled u plavo" gdje su svi zainteresirani imali priliku saznati o čarima koje ronjenje pruža.
– Izuzetno nas raduje ovako veliki interes i odaziv naših građana, a posebno djece za ronjenje. Svrha ovog projekta je osim promocije ronjenja kao važne aktivnosti glede očuvanja morskog okoliša ujedno i senzibiliziranje javnosti za održivo gospodarenje otpadom te edukacija učenika o održivom gospodarenju otpadom, a posebno za onečišćenje mora, zatim nabava opreme i vrlo važno snimanje te čišćenje umaškog zaljeva, istaknuo je Slaviša Šmalc, voditelj projekta (A)MARE.

2
U sklopu promotivno-edukativnog projekta Pogled u plavo koji se je provodio u organizaciji Grada Umaga u partnerstvu sa Sportskim podvodnim ribolovnim klubom Sv. Pelegrin Umag te uz podršku Agencije Promocija ronjenja, zaronom u montažni bazen pod stručnim vodstvom instruktora ronjenja Nemo-Adria Rescue Teama ljubitelji podvodnog svijeta, nakon kraće poduke o ronjenju imali su priliku u bazenu razgledavati i podvodnu izložbu fotografija, Marjana Radovića koja prikazuje ljepote podmorja.
Posjetitelji su ronili uz glazbenu podlogu za što se je pobrinulo Hrvatsko društvo skladatelja i stručna služba ZAMP koji podržavaju projekt Pogled u plavo kao i medijski pokrovitelj projekta – narodni.
Osim promocije ronjenja, u sklopu projekta se je održala i velika ekološka akcija čišćenja podmorja u kojoj su sudjelovali članovi Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic, članovi Sportskog podvodnog ribolovnog kluba Sv. Pelegrin Umag, Kulturna udruga mladih Fobija, DVD Trnje i članovi Milan Club Milanistra koji su se pridružili čišćenju podmorja uz podršku JVP Umag.
Ronioci su čistili dio umaškog zaljeva te su iz mora izvlačili različiti otpad; gume, staklo, plastiku, stolice i drugo u cilju smanjivanja negativnog utjecaja na morska staništa i podizanja razine svijesti o važnosti očuvanja mora, okoliša i prirode, a pridružili su se i brojni volonteri te lokalno stanovništvo.
Besplatna probna ronjenja uz nadzor instruktora ronjenja i ekološka akcija čišćenja dijela umaškog zaljeva provodila su se uz poštivanje svih epidemioloških mjera sigurnosti.