Obilježena 71. obljetnica smrti Joakima Rakovca, odana počast poginulima u Domovinskom ratu

Lokalno
18.01.2016 15:51
D. Požarić
1
1
Polaganjem vijenaca danas je na porečkom trgu popularno zvanom "Cimare" svečano obilježena 71. obljetnica smrti istarskog antifašiste, partizana i narodnog heroja Joakima Rakovca. Kratkoj su svečanosti prisustvovali zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović predstavnici Udruženja antifašista Poreštine, Udruge antifašističkih boraca Poreča, Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata i ostali građani. Dogradonačelnica Štifanić Dobrilović i potpredsjednik Udruženja antifašista Poreštine Arduino Matošević položili su vijenac pred spomenikom na trgu koji nosi Rakovčevo ime. Prisutni su minutom šutnje odali počast narodnom heroju i svima poginulima u Narodnooslobodilačkoj borbi i Domovinskom ratu.
Skup je iz Poreča potom krenuo na komemoraciju u Sv. Lovreč gdje je obljetnicu obilježio zajedno sa preko stotinjak predstavnika boračkih udruga i društava iz Pazina, Rovinja i Poreča, te predstavnicima općina Sv. Lovreč i gradonačelnika Grada Poreča Edija Štifanića. Okupljenima su se obratili načelnik općine Sv. Lovreč Marko Ljubešić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca Poreštine Božo Štifanić i Tomo Ravnić iz SAB Istre.
Joakim Rakovac rođen je u selu Rakovci (Rahovci) desetak kilometara od Poreča. Završio je talijansku osnovnu školu, ali na poticaj roditelja čita tada zabranjene knjige na hrvatskom jeziku. Njegovog oca Ivana fašisti su često tukli, a talijanske vlasti zatvarale; naposljetku je umro u nacističkom logoru u njemačkom koncentracijskom logoru Dachau. Drugi svjetski rat i napad na Jugoslaviju 6. travnja 1941. dočekao je kao pripadnik tzv. specijalnih bataljuna talijanske vojske "za politički sumnjive". Bila je riječ o neborbenim jedinicama koje su se bavile održavanjem cesta i drugim neborbenim aktivnostim. Već 1942. godine vraća se u Istru, jedni izvori govore da je pobjegao iz talijanske vojske, drugi da je otpušten. 
Uglavnom, čim se vratio, susreće se s antifašizmom i počinje povezivati s antifašističkim pokretom u Hrvatskoj, uspostavivši blisku suradnju s narodnjakom Jožom Šuranom koji je već bio u vezi sa partizanima iz ostalih dijelova Hrvatske. Sudjeluje u grupi 18 domoljuba koji se u organizaciji J. Šurana sastaju 15. prosinca 1942. godine na Poreštini (kod lokve u selu Rapavel) s komunističkim aktivistom Antom Drandićem Stipom, koji je od Komunističke partije Hrvatske poslan da organizira partizanski pokret u Istri. Krajem 1942. godine okuplja se u njegovoj kući u selu Rakovci kod Baderne tridesetak ljudi i raspravljaju o mogućnostima borbe protiv fašizma; poslije se u tom mjestu osniva narodnooslobodilački odbor (NOO), jedno od žarišta ideje antifašizma i povezivanja Istre sa Hrvatskom po Poreštini i Pazinštini.
Više o Joakimu Rakovcu pročitajte ovdje .
(dp)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti