O djeci na jadranskom prostoru - najavljen program 4. Istarskog povijesnog biennalea

Marija Mogorović Crljenko, Elena Uljančić-Vekić i Elvis Orbanić
POREČ - Međunarodni znanstveni skup Istarski povijesni biennale počinje sutra u 18 sati u Zavičajnom muzeju Poreštine. Ovogodišnje, četvrto, izdanje skupa, koji traje do subote, naslovljeno je »Filii, filiae…: položaj i uloga djece na jadranskom prostoru«. O ovoj će temi kroz dvadesetak zanimljivih predavanja i prezentacija govoriti stručnjaci iz Hrvatske, Slovenije i Italije. Program su na jučerašnjoj konferenciji za novinare u ime organizatora predstavili Elena Uljančić-Vekić, ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine, Elvis Orbanić, ravnatelj pazinskog Državnog arhiva, i Marija Mogorović Crljenko, asistentica na Odjelu za humanističke znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile.
- Drago mi je što ćemo na otvorenju predstaviti zbornik radova s prošlog biennalea u kojem je sabrano petnaest radova na temu »Cerealia, oleum, vinum…: kultura prehrane i blagovanja na jadranskom prostoru«. Cilj biennalea su upravo svakodnevne teme koje su u hrvatskoj historiografiji slabo ili nedovoljno obrađene. Za ovogodišnju smo temu, također, dobili puno pohvala, rekla je Mogorović Crljenko. Napomenula je da su teme ovogodišnjeg skupa uglavnom ograničene na srednji i rani novi vijek, a u manjem dijelu i na 20. stoljeće, a govore o napuštanju, udomljavanju i posvajanju djece, njihovom položaju u kasnom srednjem vijeku, odnosu prema nezakonitoj djeci u istarskim komunalnim društvima, smrtnosti i rađanju djece, položaju muške i ženske djece, djeci u nahodištima...
- Biennale je stigao do svog četvrtog izdanja i postao je ozbiljna tradicija oko koje se okupljaju brojni znanstvenici iz oblasti historiografije. Već možemo govoriti o svojevrsnom kulturnom brendu, ne samo ovog mjesta, nego i šire, rekao je Orbanić.
- Kroz ovu manifestaciju želimo prikazati u čemu smo i kako uznapredovali u istraživanjima, napomenula je Uljančić-Vekić.
U četvrtak nakon svečanog otvorenja zbornik radova s prošlog biennalea predstavit će Robert Matijašić i Zrinka Nikolić. Uslijedit će predavanja Sabine Florence Fabijanec »Djeca pod okriljem odraslih - odrastanje na istočnom Jadranu u srednjem vijeku« te Zdenke Janeković Römer »O napuštanju, udomljavanju i posvajanju djece u srednjovjekovnom Dubrovniku i Dalmaciji«.
Organizaciju skupa podržali su Ministarstvo kulture, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Istarska županija, Grad Poreč i svi ostali istarski gradovi i općine.
V. HABEREITER
Heraldika porečkih osnovaca
Izložba grbova učenika 4.b razreda porečke osnovne škole otvorena je u lapidariju Zavičajnog muzeja Poreštine u povodu Međunarodnog dana muzeja. Predvođeni učiteljicom Renatom Maltar i muzejskom pedagoginjom Nadijom Štifanić Dobrilović, učenici su izradili i izložili 27 radova nastalih na praktičnom tečaju heraldike.
- Polazišna točka bili su grbovi poznatih porečkih plemićkih obitelji: Sinčić, Tiepolo, Lion, Corsini, Contarini, Giustinian(o), prisutni na starogradskim palačama i u muzejskom fundusu. U drugoj fazi posvetili su se izradi grbova u tehnici gline i mozaika pomoću kojih su vrlo vjerodostojno izradili replike grbova iz našeg muzeja, rekla je Štifanić Dobrilović.
Izložba je otvorena do kraja mjeseca, a može se pogledati radnim danom od 10 do 12 sati ili po dogovoru.