Novigrad: Predstavljena knjiga o lokalnim običajima vezanim uz obradu vinograda

Iz knjige: Viktor Lonzarić u berbi, oko 1970. godine
Lokalni običaji i priče vezani za obradu vinograda u središtu su knjige
Šetnja novigradskim vinogradima i
cantinama
: sjećanja i svjedočenja
, koju je proteklog tjedna predstavila Gradska knjižnica Novigrad.
Knjiga donosi sjećanja nekolicine Novigrađana i Novigrađanki na razdoblja kada su seljaci bili uglavnom koloni veleposjednika (1930.), na vrijeme seljačkih radnih zadruga i općih poljoprivrednih zadruga (1950.), samostalnih poljoprivrednika (1960.), PIK-a Umag (1960.-1980.), pa sve do današnjih dana kada mlađa generacija vinogradara i vinara razvija novu vinsku priču.
Ravnateljica
Morena Moferdin
i knjižničarka
Dijana Lipovac Matić
nastojale su što vjernije prenijeti razgovore s kazivačima te zadržati dijalektalne nazive vinogradarskih poslova i alata.

Makina za špricanje, vlasništvo Gorana Jugovca
-Iz priča živućih svjedoka vremena saznajemo o važnosti vučne stoke za obradu vinograda te o postepenom uvođenju mehanizacije od kraja pedesetih godina prošlog stoljeća kada se počinju formirati veliki plantažni vinogradi koji će s vremenom okruživati veći dio Novigrada. Prikupljena sjećanja, fotografije i alati svjedoče o Novigradu koji je nekad bio pretežno poljoprivredno mjesto, u kojem je svaka obitelj imala par „fila“ loza za proizvodnju vina u vlastitim kantinama. Viškovi grožđa donosili su se volovima, magarcima i kravama na prodaju u Cantinu sociale na Rivareli, a kasnije i u podrum na Mandraču, pojašnjavaju u priopćenju za javnost.
Publikacija je pripređena u sklopu projekta „Novigradski vinogradi“, koji je donio i izložbu fotografija te dva predavanja, među njima i ono Etnografskog muzeja Istre o kulturi ispijanja vina. Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva je pomogla projekt s 19,3 tisuće kuna.
Zainteresirani mogu dobiti besplatni primjerak knjige u novigradskoj knjižnici. (dm)

Naslovnica knjige