Najčešći uzroci problema sa sinusima

Tegobe sa sinusima uglavnom se povezuju uz sezonu respiratornih bolesti, od jeseni do proljeća, no nisu isključene ni u ljetnim mjesecima.
Upale sinusa vremenom postaju sve češće, traju sve duže i postepeno prelaze u kronični oblik bolesti. Najčešći uzroci tegoba sa sinusima su virusi i bakterije zalutali u našu sluznicu, što dovodi do upale sinusa, odnosno sinusitisa, piše Mamin kutak.
Kako prepoznati upalu sinusa?
Za razliku od viroza i prehlada, kod upale sinusa već ćete i sami moći sa sigurnošću tvrditi da se radi upravo o upali sinusa. Prvi su simptomi, naime, vrlo jasno: Glavobolja, sinusi bole na dodir, otežano disanje, začepljen nos, slijevanje sekreta u nos ili grlo te simptomi klasičnih infekcija (visoka tjelesna temperatura, slabost)
Kako liječiti upalu sinusa?
Nakon pojave simptoma koji se periodično ponavljanju, upalu sinusa vrlo je lako otkriti. Prvi korak je uzimanje brisa sluznice kako bi se utvrdilo je li uzrok upale bakterija ili virus, što ujedno i određuje daljnji tijek liječenja.
Ako je potrebno, kod bakterijske infekcije liječenje se provodi antibioticima, dok je kod virusne upale sinusa liječenje simptomatsko uz kapi za nos. Inhaliranje uvelike pomaže kod problema sa sinusima jer se tada lakše izbacuje nakupljena sluz. Kod učestalih upala savjetuje se napraviti i RTG i CT snimku sinusa, a ponekad se preporučuje i rinoskopija.
Kako si pomoći?
Ako se upale javljaju često i traju sve duže, važno je osluškivati tijelo kako biste otkrili na što vaši sinusi najviše reagiraju, ali i što im najviše pomaže.
Kod kroničnih upala najčešće se preporučuje:
- Izbjegavanje velikih temperaturnih razlika (zaštititi nos i čelo prilikom izlaska na hladno ili vjetar)
- Izbjegavanje zadimljenih prostora
- Često provjetravanje i ovlaživanje zraka u prostorijama u kojima boravite
- Jačanje imuniteta zdravom prehranom i dodacima prehrani
- Pojačanja higijena nosa (redovito ispiranje fiziološkom otopinom)
- Inhaliranje