Na današnji dan 1995. godine
Pink Floyd: The Wall
[slika1l]Prema nekim definicijama robovlasništvom se smatra društveno ustrojstvo u kojem robovlasnik raspolaže robovima i sredstvima. Ropstvom se, pak, smatra odnos među ljudima, nacijama ili narodima zasnovan na potpunoj ovisnosti jednih o drugima i pokornosti jednih drugima.
Kroz povijest ropstvo je spočetka bilo u osnovama ekonomskog prosperiteta pojedine zemlje ili pojedinca koji su bili u odnosu prema ljudima i robovskoj radnoj snazi, praktički kao u odnosu vlasnika i vlasništva. Ljudi su se mogli posjedovati poput stvari.
Ropstvo je bilo prisutno širom zemaljske kugle, a na svojevrsnu institucionalnu razinu su ga "podigli" u Europi i Sjevernoj i Južnoj Americi od 15. stoljeća naovamo. Pokreti za ukidanje ropstva počeli su se pojavljivati koncem 18. stoljeća, mada se robljem trgovalo u južnim američkim državama sve do 1865. godine, tj. sve do dvije godine iza kraja Građanskog rata; u Engleskoj je trgovina robljem ukinuta 1833. godine, a prva europska država koja je ukinula ropstvo je bila Dubrovačka Republika i to još još 1416. godine. Posljednja je to učinila Mauretanija 1981. godine.
Premda se slabije zna podatak po kome je Američka savezna država Mississippi tek na današnji dan 1995. godine ratificirala 13. amandman (koji predstavlja ustavom osnaženo službeno ukidanje ropstva) – međutim i tada se te 1995. papirologija izgleda "slučajno zagubila", pa zakon formalno nije stupio na snagu budući ga nije bilo na potvrdi u Uredu saveznog registra.
Grešku birokracije i administracije su tek lani slučajno uočila dvojica profesora, Dr. Ranjana Batru i Ken Sullivan koji su se bavili povijesnim istraživanjima implementacije 13. amandmana u američko društvo, a potaknuti snimanjem Spielbergova filma Lincoln. Greška je otklonjena tek tada - sva potrebna dokumentacija potpisana je tek 30. siječnja, a Zakon o ukidanju ropstva, proistekao iz 13. amandmana donešenog 1865. godine, je formalno stupio na snagu 7. veljače 2012. – dakle 147 godina nakon njegova donošenja. Prevedeno – to može (formalno) značiti da ste u Mississippiju mogli biti robovlasnik i trgovati ljudima sve do lani!? (Eh, da su neki naši suvremenici to znali!?)