Na današnji dan 1920. rođen svećenik, sluga Božji Miroslav Bulešić

Mozaik
13.05.2023 07:50
Izvor: Istrapedia
D. Požarić
Miroslav Bulešić
Miroslav Bulešić
Autor: Istrapedia
Bulešić, Miroslav, svećenik ( Čabrunići , 13.V.1920. – Lanišće , 24.VIII.1947.).
Nakon koparskoga sjemeništa i bogoslovije u Gorici, studirao je na Gregoriani u Rimu, gdje je postigao bakalaureat iz teologije (1943.). Za svećenika je zaređen u Savičenti (Svetvinčenat) 11.IV.1943. Službovao je u Baderni (1943.–45.), upravljajući i Sv. Ivanom od Šterne i Muntrijem , zatim u Kanfanaru (1945.–47.), te je bio profesor i podravnatelj u pazinskome sjemeništu (1946.–47.). Bio je i tajnik Zbora svećenika sv. Pavla .
Kao žrtva komunističkog režima ubijen je nakon dijeljenja sakramenta potvrde u župnoj kući u Lanišću, gdje je i pokopan. Posmrtni su mu ostatci preneseni 1958. u grobnicu ispred crkve na groblju u Savičenti, a 11.IV.2003. u župnu crkvu Marijina Uznesenja.
Postupak za njegovu kanonizaciju, kao mučenika koji je stradao "iz mržnje prema vjeri" ( in odium fidei ), pokrenuo je 1956. tadašnji apostolski administrator Porečke i pulske biskupije Dragutin Nežić , kasniji biskup. No, ubrzo ga je obustavio zbog unutarcrkvene opstrukcije (s postupkom beatifikacije nije se slagao Raffaele Radossi , biskup porečko-pulski u vrijeme Bulešićevog ubojstva), a i protusvećeničkog ozračja u tadašnjoj kumunističkoj Jugoslaviji. U novim društvenim okolnostima u osamostaljenoj Hrvatskoj postupak je 1992. kanio nastaviti porečko-pulski biskup Antun Bogetić , koji je za to dobio dopusnicu Kongregacije za kauze svetih, ali nije uspio naći relevantnog dijacezanskog postulatora. Naposljetku je Bogetićev nasljednik Ivan Milovan tu dužnost 1998. povjerio Vjekoslavu Milovanu . Dijecezanski postupak uspješno je okončan 2004., a po završetku rimskog procesa beatifikacije, papa Benedikt XVI. izdao je 20.XII.2012. Dekret o mučeništvu sluge Božjega Miroslava Bulešića. U ožujku 2013. za sam svečani čin proglašenja Bulešića blaženikom Sveta stolica odredila je 28.IX.2013., a slavlje, koje je predvodio kardinal Angelo Amato, toga je dana održano na velikom skupu u pulskoj Areni .
Na 50. obljetnicu Bulešićeve smrti u Savičenti je 1997. otvorena njemu posvećena memorijalna zbirka.
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti