Ljiljana Sinanović nije zadovoljna odgovorima gradske uprave

Lokalno
14.08.2021 17:13
D. Požarić
Ljiljana Sinanović (NEZ)
Ljiljana Sinanović (NEZ)
Nezavisna vijećnica Ljiljana Sinanović je na početku svojih nekoliko minuta “aktualca” treće sjednice porečkog gradskog vijeća podsjetila da još nije dobila odgovor vezano za razlike u tekstovima prisega gradonačelnika i vijećnika. Resorna pročelnica Morena Mičetić-Fabić i gradonačelnik Loris Peršurić su joj rekli da su dobili potvrdu da je sve po zakonu i propisima te će joj detalje proslijediti u pisanom obliku.
- Na temelju koje pravne osnove je Grad Poreč 2007. izvršio parcelaciju nekretnine na k.č. 3870, koja kao takva više ne postoji, već su od nje formirane četiri nove, i potom ih je upisao kao svoje vlasništvo pod kolokvijalnim nazivom Peškera?, pitala je također Sinanović, precizirajući da se radi o pomorskom dobru.
O tome joj je najavljen odgovor u pisanom obliku. Nadalje, pitala je namjerava li Grad podići spomenik ili spomen obilježje u čast braniteljima iz Poreča i Istre, kako bi ih doveli u ravnopravan položaj sa sudionicima 2. svjetskog rata. Ona smatra da spomen ploča u Novoj Vasi nije dovoljna  te da branitelji zaslužuju spomenik u samom gradu.
“Ponižavajućim i nikakvim” je definirala odgovor koji je dobila vezano za odluku Ustavnog suda, a koji se tiče ugovorne kazne za građane koji ne koriste dodijeljene im spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, odnosno ne odlažu minimalnu količinu otpada. Naime, kako je rekla, od gradskog komunalnog poduzeća Usluga Poreč je dobila tek prijepis odluke suda, dok je pitanje o tome jesu li ugovorne kazne ukinute uputila gradonačelniku, očekujući od njega jasan odgovor. Također, napomenula je da se razočarala kad je vidjela da u vijećnici, osim gradonačelnika koji je član Skupštine gradskog komunalca, sjede i ljudi koji su u tamošnjem Upravnom odboru – predsjednik Vijeća Zoran Rabar , vijećnici Mario Ritoša i Eugen Stanissa te pročelnik Marino Poropat , „a nitko nije našao za shodno da kaže riječ o tome“.
Što se tiče spomenika, gradonačelnik Peršurić je vijećnicu pozvao da iznese svoj konkretan prijedlog, ukoliko ga ima, te da dođe u Grad zajedno s udrugama branitelja, s kojima već razgovaraju o tome. Složio se sa time da braniteljima treba odati počast i spomenuo da već postoji spomen-ploča u Novoj Vasi, kao i da je dio porečke šetnice uz more nazvan Obala 154. brigade Hrvatske.
Direktor Usluge Poreč Milan Laković na početku svog iscrpnog izlaganja, s preciznom kronologijom događaja, pozvao je Sinanović u pravnu službu poduzeća, gdje će dobiti uvid u sve dokumente i detaljna pojašnjenja. No, ona je to glatko odbila, uz tvrdnju da je to ne zanima osobno, već je legitimno tražila odgovor gradonačelnika koji trebaju čuti i drugi vijećnici i građani.
Laković je rekao da su u pisanom odgovoru nastojali biti sažeti o vrlo opširnoj temi te da na stranici nakon one s odlukom suda piše da je Usluga Poreč „postupila sukladno važećim zakonskim i podzakonskim aktima te da će u daljnje postupanju poštivati odluke suda i jedinica lokalne samouprave“. Istaknuo je da odlukom suda ugovorna kazna nije ukinuta, već samo više nije kao dosad navedena na računima, odnosno u strukturi cijene javne usluge odvoza miješanog komunalnog otpada, određene prema količini predanog otpada. Osim toga, naglasio je da su kazne uveli tek kao posljednju opciju, nakon silnih informiranja i edukacije građana o potrebi adekvatnog zbrinjavanja otpada, a sve u sklopu sustava koji se konstantno nadograđuje i usklađuje s hrvatskim zakonima i direktivama EU.
Usluga Poreč je mjerenjima i provjerom čipova na spremnicima utvrdila da od 19 tisuća korisnika, njih oko tisuću tijekom ljetnih mjeseci  (od 1. lipnja do 31. listopada) nekoriste spremnike, naglasio je Laković. Radi se o nekorištenju 30 posto dodijeljenih spremnika i 40 posto kartica za spremnike. Kako bi spriječili daljnje nekvalitetno odlaganje otpada – ubacivanje svakakvog smeća u spremnike za papir, staklo i plastiku, njegovo ostavljanje na javnim i zelenim površinama te po šumama, na red su došle kazne.
- Nakon što smo poslali opomene s ugovornim kaznama, preko 630 opomena je postalo pravomoćno, a više od 500 ugovornih kazni je plaćeno, što znači da su ti korisnici prihvatili činjenicu da su neodgovarajuće odlagali otpad. Cilj nam nije bio represija niti doći do novih prihoda, već isključivo staviti u jednak položaj sve korisnike koji ispravno odlažu otpad, poručio je Laković, napomenuvši da navedeni podaci potvrđuju da je uvedena mjera donijela rezultat.
Podsjetio je i da su Grad Poreč i Usluga Poreč 12. prosinca 2019. podnijeli prijedlog za pokretanje postupka ocjene suglasnosti odredbi Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i Ustavom RH. Takav je prijedlog s područja Istarske županije podnijelo 19 gradova i općina s komunalnim poduzećima, a na razini Hrvatske njih više od 60, kazao je. Postupak je okončan odlukom Ustavnog suda 23. ožujka ove godine, kojom se ukidaju pojedine odredbe spomenute uredbe, a one će prestati vrijediti 15. runa. Porečki komunalac, nastavio je Laković, „primjenjuje odluku Grada Poreča koja je bila na snazi u trenutku provođenja ugovorne kazne, a koja je donesena na temelju zakona“. Kazao je i da je Hrvatski sabor 15. srpnja donio novi Zakon o gospodarenju otpadom, koji je stupio na snagu 31. srpnja, kad su počeli teći rokovi za usklađenje podzakonskih akata, odnosno odluka jedinica lokalne samouprave i donošenje novih cjenika. Napomenuo je da je stupanjem na nagu tog zakona prestao važiti 21 od 26 članaka Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom te da je krajnji rok za donošenje pravilnika od strane nadležnog ministarstva 31. siječanj 2022. (Kristina Flegar/dp)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti