Konferencija za tisak Inicijativnog odbora za formiranje Općine Funtana
1
Inicijativni se odbor za formiranje Općine Funtana
prvi put predstavio javnosti u utorak 10. kolovoza 2004. na konferenciji na tisak. Odbor postoji nekoliko mjeseci i sastavljen je od članova svih političkih stranaka koje djeluju na području Funtane (HDZ, IDS, SDP). Članovi odbora su:
Bartol Borovac (SDP), Tomislav Barišić i Zdenko Šipić (HDZ), Eugen Fabris i Marin Grgeta (IDS)
.
Grgeta je uvodno ukratko izložio ciljeve i dosadašnju djelatnost Inicijativnog odbora. Istaknuo je da su političke stranke dogovorno odlučile da se građanima Funtane dade mogućnost izjašnjavanja u vezi osnivanja zasebne općine, imajući u vidu dobar dio javnog mnijenja Funtane za koji se pretpostavlja da se pozitivno izjašnjava o toj ideji, a i političku klimu u državi koji je pogodna za takav korak (izmjene Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) upravi i samoupravi koje su prije par mjeseci izgledale krajnje izvjesnima, dok sada tomu nije više tako, kao i skori lokalni izbori – puno je jednostavnije ustanoviti novu općinu neposredno prije, nego neposredno nakon izbora, koji bi se u tom slučaju uskoro morali ponoviti).
Ciljevi su odbora priprema izjašnjavanja građana koji će odlučiti da li će se ići u daljnju zakonsku proceduru koja uključuje dobivanje neobvezujućih mišljenja od Općinskog vijeća Općine Vrsar i Županijske skupštine Istarske Županije, te obvezujućeg mišljenja Ministarstva financija RH, a u slučaju da se građani izjasne za inicijativu, i vođenje te daljnje procedure. Odbor je već pripremio sve potrebne materijale, želeći građanstvu što bolje objasniti sve moguće aspekte problema, poglavito moguće scenarije koji se otvaraju osnivanjem nove općine. Funkcija odbora je
«u prvom redu informativna i istraživačka, a ne lobistička»
, ističe Grgeta. Inicijativni odbor ne želi građanima nametnuti odluku, već samo dati argumente za novu općinu, i istaknuti rizike osnivanja nove općine, dakle moguće argumente protiv.
Odluku moraju donijeti sami građani, koji će za tu odluku snositi i odgovornost.(U biti, krajnju će odluku donijeti Hrvatski Sabor a građani se mogu izjasniti samo za pokretanje inicijative.) Grgeta ističe da bi Općina Funtana sigurno mogla opstati, imajući u vidu projekciju proračuna a i svima očite potencijale, posebno u turizmu.
S druge strane, novi administrativni aparat će puno koštati, i prvo će vrijeme biti vrlo teško zadržati (a kamo li povećati) sadašnje standarde. Opet, svagda i svagdje zazivano načelo supsidijarnosti (tj. težnja da se što više vlasti spusti na što nižu razinu) govori u prilog formiranju nove općine, a nasuprot toga mala veličina moguće općine mogla bi donijeti poteškoće pri većim zahvatima i projektima. Moglo bi se dalje nabrajati na taj način, ali, dodaje Grgeta, poanta je u tome da osnivanje nove Općine nije ni lagan, ni jednosmjeran, ni jednoznačan proces. To je zasigurno jedan rizik, naročito imajući u vidu odlično funkcioniranje Općine Vrsar, dio koje je sada Funtana, kako je posebno istaknuo Eugen Fabris. Funtana je, nastavlja on, apsolutno ravnopravan partner Vrsaru, što se može vidjeti po investicijama u Funtanu i po udjelu Funtanjana u vlasti. S druge strane, i Fabris ističe da je ključna volja građana, i da se, ukoliko oni to žele, treba ići u tu avanturu. Šipić i Barišić tvrde da se u mjestu osjeća želja za osnivanjem općine i da je Funtana svakako sazrela za taj čin.
Inicijativni odbor stoji građanima na raspolaganju za pitanja i informacije u četvrtak, 12. kolovoza, od 12 do 15 sati, u prostorijama MO Funtana.
Na istom će se mjestu održati i izjašnjavanje građana o inicijativi za formiranje Općine Funtana, u nedjelju, 15. kolovoza, od 8 do 18 sati.