Kad zdravstveno onemoćate, pomoć stiže na kućni prag

Zdravlje
13.11.2024 07:18
Sniježana MATEJČIĆ
Operirali ste koljeno, kuk, stopalo ili iz nekog drugog razloga ne možete samostalno funkcionirati, imate godine koje podrazumijevaju da je samostalan život zahtjevan? U Poreču možete dobiti privremenu, ali iznimno važnu pomoć. Pitajte svoga liječnika/liječnicu obiteljske medicine o tome i na vratima će se pojaviti Valter Čuš, fizioterapeut koji mi je osobno bio od velike pomoći nakon operacije kuka. A kako to funkcionira, rekla nam je Sandra Ćakić Kuhar, ravnateljica Doma za starije i nemoćne.
„Grad Poreč-Parenzo kontinuirano od 2002. godine financira provođenje programa HOSPICIJ – KUĆNA SKRB koji je osmišljen kao izvaninstitucionalna pomoć neautonomnim bolesnicima u segmentu kućne skrbi. Program u manjem dijelu sufinancira i Istarske županija, a od stavljanja u funkciju Doma za starije i nemoćne osobe Poreč provodi ga Dom.
Program je primarno namijenjen palijativnim bolesnicima, te potom privremeno ili trajno neautonomnim osobama. Skrb za bolesnike u njihovoj kući omogućava smanjivanje ili uklanjanje pojedinih simptoma te uz zdravstvenu, pokušava riješiti i ostalu problematiku (emocionalnu i socijalnu) palijativnih i drugih bolesnika kao i njihovih obitelji.
Timovi za kućnu skrb ne zamjenjuju izborne liječnike i terenske medicinske sestre već zajedno sa njima povećavaju vrijeme i raznovrsnost pomoći bolesnicima i njihovim obiteljima. Program je kroz godine nadopunjavan različitim segmentima, 2012. godine nadopunjen je u segmentu specijalističkih fizijatrijskih pregleda i fizikalne terapije u kući kako bi se smanjilo čekanje na stacionarnu ili kućnu rehabilitaciju po otpustu s bolničkog liječenja, jer je često najučinkovitije fizikalnu terapiju provesti čim je prije moguće“, pojašnjava Ćakić Kuhar.
Iznimno je važno, kad se vratite iz bolnice nakon neke operacije koja smanjuje mobilnost dobiti odmah i u vlastitom domu stručnjaka fiziopterapeuta koji će vam vježbama pomoći u rehabilitaciji, pokazati koliko smijete i možete razgibavati operirani dio tijela i tako pomoći vašu samostalnost. A Valter Čuš to radi odlično.
U Domu se kroz ovaj program može besplatno posuditi ortopedska pomagala kao što su električni medicinski krevet, toaletna stolica, antidekubitalni madrac, invalidska kolica, fotelja s kotačima, štaka, hodalica i slično, nabraja ravnateljica.
Osim fizikalne terapije kroz program Hospicij – kućna skrb mogu se dobiti i druge vrste podrške. Godišnje je programom obuhvaćeno prosječno 75 direktnih i približno 140 indirektnih korisnika, članova obitelji bolesnika koji skrbe o njima. Bolesni i(li) nemoćni Porečani i Porečanke mogu dobiti socijalnu podršku kao što je pomoć u kući (nabavka namirnica, pomoć u pripremanju obroka, pranje posuđa, pospremanje stana, donošenje vode, ogrijeva, organiziranje pranja i glačanja rublja, nabava lijekova i drugih potrepština. Dom može organizirati i pomoć prilikom održavanja osobne higijene i zadovoljavanja drugih svakodnevnih potreba bolesnika.
Osim pomoći u kući dostupne su psihološke usluge, kad se procijene potrebnima za bolesnika i/ili člana obitelji. To uključuje savjetovanje, psihoterapiju, psihoedukaciju o načinu ponašanja i prihvaćanja bolesnog člana, integraciju obiteljskog sistema i evaluaciju.
„Dom pruža i zdravstvene usluge koje obuhvaćaju specijalističke fizijatrijske preglede u kući bolesnika te edukaciju članova obitelji o postupanju u novim okolnostima kao i fizikalnu terapiju u kući u optimalnom vremenu. Procjenjuje se potreba za proširenom zdravstvenom zaštitom te evaluira izvršeni rad“, kaže Sandra Ćakić Kuhar, ravnateljica Doma za starije i nemoćne.
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti