Jerko Sladoljev: Najvažniji je grad, gosti ne dolaze zbog hotela i kampova nego zbog Poreča

Gospodarstvo
31.10.2018 12:28
D. Požarić
Nenad Velenik, Jerko Sladoljev i Loris Peršurić
Nenad Velenik, Jerko Sladoljev i Loris Peršurić
-Čitati, pisati, primjećivati, bilježiti i kasnije implementirati. Živjeti snove gostiju, a ne svoje vlastite, glasi poruka koju je mladima zaposlenim u turizmu na današnjoj konferenciji za medije uputio Jerko Sladoljev , ovogodišnji dobitnik nagrade za životno djelo Hrvatske turističke zajednice.
Upravama velikih turističkih tvrtki predložio je bolju suradnju s gradskom upravom, jer turisti u Poreč ne dolaze zbog kampova i hotela, već zbog grada samoga.
Sladoljev je u turističkom sektoru poznat kao veliki međunarodni stručnjak, pogotovo kad se radi o kampingu. U turizam je ugradio gotovo 60 godina, cijeli svoj radni vijek. Aktivan je i danas te kao konzultant surađuje s brojnim tvrtkama i strukovnim udruženjima diljem Europe. Prije nekoliko je dana na Danima hrvatskog turizma na Hvaru dobio nagradu za životno djelo u turizmu „Anton Štifanić”.
Zahvaljujući na nagradi, Sladoljev je kolegama na Hvaru rekao kako je njihov zajednički rad pridonio tome da se "ovaj turistički mikrokozmos učini boljim". Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić i direktor Turističke zajednice Grada Poreča Nenad Velenik tim su povodom danas Sladoljevu priredili susret s novinarima, a gradonačelnik mu je uručio zahvalnicu.

Četiri porečka „sveta” Antona: Maretić, Štifanić, Restović i Šonje

Zahvalivši struci i svima koji su mislili na njega i prepoznali njegov životni rad, Sladoljev je podsjetio na početke turizma u Poreču i na Poreštini, kad su u našem okruženju postojala četiri „sveta” Antona, kao i mješavinu stručnjaka punih energije koji, kao da su u sebi imali ugrađenu kakvu atomsku centralu.
-Mislim da je turizam na Poreštini u bivšoj i sadašnjoj državi prepoznatljivim učinio entuzijazam pionira koji su stvorili čudo, rekao je Sladoljev podsjetivši na to da je i sama turistička nagrada nazvana po Antonu Štifaniću.
- Stvorio je čudo implementirajući kod nas znanja stečena na francuskoj obali i postao svojevrsni karizmatik. Imali smo dobru podršku Urbanističkog zavoda i profesora na Ekonomskom fakultetu, učenika Mate Balote. Ti su ljudi tada bili početnici u turizmu te su ni iz čega stvorili puno. Stvorili su svjetske brendove (Anitu s naturizmom, Plavu Lagunu i Rivieru). Uvijek se, prisjetio se Sladoljev, te dvije tvrtke uspoređivalo kao Ameriku i Rusiju, jer su jedna drugoj konkurirale, dok su rezultati te konkurentnosti bili izvrsni, kaže Jerko Sladoljev.
Osobno je, kaže, najviše poticaja za rad dobio u Vrsaru, s prvim Svjetskim naturističkim kongresom koji je bio malo čudo za sebe, budući da je organiziran u tada komunističkoj zemlji „iza željezne zavjese” (U Italiji je kongres bilo nemoguće organizirati zbog pritiska Crkve, pa se "preselio" u Hrvatsku odnosno tadašnju Jugoslaviju).
A kongres je doveo tada nezamislivih 300 međunarodnih novinara "vrijednih" 5-6 milijuna dolara što je iznos kakvog nitko na Poreštini u to doba nije mogao platiti. -Sedamdesetih godina stvorili smo brend na razini vrlo kvalitetnih francuskih ljetovališta. Šteta što je Vrsar nakon Maretića krenuo drugim putem, jer je naturizam u padu, iako se dobro drži. No, vjerujem da će Maistra i Općina Vrsar nešto opet zajednički stvoriti.
- Neke talijanske studije govore o tome da je potražnja za naturističkim kampovima četiri puta veća od ponude, pa je trendovska prenamjena takvih kampova u „tekstilne” po meni kretanje linijom manjeg otpora s ciljem stvaranja jakih brendova, kako bi se uzeo dio kolača kojeg nudi bogata EU klijentela, kaže Sladoljev. A naturizam je po njemu suptilan te traži puno organizacije i programiranja. -To je relaksirajući stil života fokusiran na zdravlje, komunikaciju i prirodu. Šteta što netko u to ne ulaže i stvara od toga novi brend, jer smo bili najprepoznatljiviji po naturizmu onda kad smo u njega najviše ulagali. Danas postoji oko 150 glamping kampova u Europi. U Hrvatskoj ih je petnaestak i već su ozbiljna konkurencija Španjolcima. A konkurencija će biti vrlo oštra i bit će teško puniti visokokvalitetne i skupe objekte, rekao je Sladoljev zaključivši da će opstati oni koji postignu dobar omjer cijene i kvalitete. Ipak, vjeruje kako glamping priča neće dugo potrajati, o čemu pri prostornom planiranju treba voditi računa.
Kao najvažniju točku turizma Sladoljev je označio grad i poručio hotelijerima kako njihov proizvod nema vrijednosti bez kvalitete grada. Zato je potrebna bolja suradnja s ciljem stvaranje čim boljeg i ugodnijeg života gostima.
Gradonačelnik Loris Peršurić podsjetio je kako je Poreč na Danima hrvatskog turizma dobio dosta nagrada: za najbolji hotel za odmorišni turizam, najbolji restoran, a bio je i u finalu kao kandidat za ljetnu odmorišnu destinaciju. No, najvećim priznanjem smatra nagradu za životno djelo Jerka Sladoljeva. -Vjerujem da je stigla u prave ruke i drago mi je da je struka prepoznala Jerka i njegovih gotovo 60 godina rada uz veliki doprinos turizmu kakvog Poreč i Hrvatska imaju danas.
Direktor TZ Nenad Velenik spomenuo je emotivnost trenutka proglašenja Sladoljeva dobitnikom nagrade: svi su u dvorani ustali na noge, atmosfera je bila divna i to dokazuje kakva je Jerko osoba. Puno je dao u kampingu i naturizmu koji je, nažalost, u negativnom trendu, ali će još dugo vremena postojati. Barba Jerko je radio u Rivieri i SOUR-u, dao doprinos promociji hrvatskog, istarskog i porečkog turizma i na tome mu svi skupa trebamo zahvaliti. I nije to kraj priče, već Jerko nastavlja stvarati i sigurno ćemo i mi, aktivni sudionici turističke ponude moći nešto naučiti. -Hvala vam lijepa što ste se nesebično davali u branši i pomogli da se ime Poreča pročuje i 2018. godine, zaključio je Velenik. (dp)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti