Jakovčića se bira unatoč sukobu interesa

Istra
30.09.2009 00:00
D. Požarić
1
1
"Ivan Jakovčić je dokazano bio u sukobu interesa, ali ponovno je izabran za župana. Birači bi trebali kazniti one za koje je dokazan sukob interesa jer čemu služe zakoni ako se takvi političari i dalje toleriraju i ponovno biraju, što nije dobro za razvoj demokracije u Hrvatskoj", kazao je saborski zastupnik i predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Silvano Hrelja danas u prostorijama Istarske razvojne agencije (IDA), gdje je održana tribina "Sprečavanje sukoba interesa" koju je organizirala Istarska županija i Udruga pravnika u upravi Istarske županije na poticaj Transparency Internationala.
Hrelja, inače i član saborskog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, aludirao je na slučaj "Tavan" iz 2004. kada je istarski župan od Grada Poreča kupio nekretninu za koju je tražio odgodu plaćanja, čime je svoj privatni interes stavio iznad javnog i tako kršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Predsjednik Transparency Internationala Zorislav Antun Petrović kazao je da je sprečavanje sukoba interesa iznimno značajno za suzbijanje korupcije kao i za povećanje povjerenja građana u izabranu vlast.
"Na nogometnoj utakmici Hajduka neće suditi sudac iz Splita, a Istri neće sudac iz Pule. Na isti način sukob interesa se treba spriječiti i među dužnosnicima da bi mogli donositi kvalitetne odluke bez vanjskih utjecaja", slikovito je opisao Petrović. Dodao je da se Zakon o sprečavanju sukoba interesa počeo aktivno primjenjivati od 2005. te da je situacija sve bolja jer su građani svjesniji ovoga problema.
Zanimljivo je da je prošlog tjedna saborsko povjerenstvo prvi put propisalo novčanu kaznu zbog sukoba interesa jer dosad je praksa bila da se imena dužnosnika samo objavljuje u službenim glasilima lokalnih uprava. Riječ je o SDP-ovom zastupniku i đakovačkom gradonačelniku Zoranu Vinkoviću koji je kažnjen s 10.000 kuna jer je tijekom prošle godine protupravno od Sabora naplatio putne troškove iako je na sjednice dolazio službenim gradskim automobilom.
"Ne znam je li ime župana objavljeno u javnom glasilu Istarske županije, u svakom slučaju ni ovakve novčane kazne nisu dovoljne sve dok ti isti političari i dalje vladaju", komentirao je naknadno Hrelja. Dodao je da je većina političara u Istri predala imovinske kartice, a na nivou Hrvatske to još nije učinila četvrtina, ali da imovinska kartica ne smije ostati jedini mehanizam kontrole dužnosnika. (M. JERIN)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti