Izložba u sklopu 26. slikarske kolonije Riviera: optimistični radovi bogati bojama

Kultura
21.03.2009 00:00
D. Požarić
Detalj slike Rajka Radovanovića
Detalj slike Rajka Radovanovića
[slika1d]POREČ - Pet umjetnika različitih generacija, provenijencija i izražaja tijekom svog boravka na porečkom otoku Sveti Nikola stvorilo je pet djela različitih kreativnih energija i izričaja, nastalih pod okriljem 26. slikarske kolonije Riviera.
Rad Mirelle Brugnerotto, Elvisa Kmeta, Silvestra Plotajsa-Sicoa, Rajka Radovanovića i Sarah Seidmann okrunjen je preksinoćnjim svečanim otvaranjem izložbe u Maloj galeriji gdje su im dobrodošlicu poželjeli ovogodišnji selektor Đanino Božić, Ketrin Milićević Mijošek, voditeljica likovnih djelatnosti u Pučkom otvornom učilištu, te u ime Riviere član Uprave Tihomir Nikolaš i Nives Matić, voditeljica marketing komunikacija. Rujanska kolonija i ovog je puta odisala jedinstvenom atmosferom koja prožima i sve radove, zanimljive, bogate bojama, optimistične. Slovenski umjetnik Silvester Plotajs-Sicoe svoje je djelo nazvao »Zzec«, inspiriran zečićima koji caruju na porečkom otoku.
»Plotajsova je osnova suodnos boja koja se temelji na kontrastima kromatske ljestvice, pri čemu nastaju specifična razigrana polja evocirajući spontanu i neopterećenu radost življenja«, piše Božić u uvodu pratećeg kataloga izložbe. Talijanska umjetnica Brugnerotto diplomantica je venecijanske likovne akademije na kojoj i predaje, a njezin rad naslovljen »Venerdi alle nove« predstavlja komad torte uz još nekoliko namirnica, kako Božić kaže, bliskih popartističkoj poetici. Gost kolonije je i Brugnerottin učenik, Puljanin Elvis Kmet.
[slika2d]- Lakoća nježnih bojanih linija na čistoj bijeloj pozadini gotovo je vizualizacija Whitmanove »Vlati trave«. Bez obzira na to što je Kmet prvenstveno crtač, kroz svoje se prethodne radove iz ciklusa »Sekvence naturae«, kojem pripada i porečka slika, priklanja utjecaju romantičnog idealizma, individualizma i ljubavi prema prirodi, veli Božić o najmlađem gostu ovogodišnje kolonije.
Umjetnica Seidmann također je gošća s venecijanskom diplomom, a njezin rad »Inventario di casa« zanimljiv je i zbog načina izrade jer na dvodimenzionalnu površinu nanosi neutralnu podlogu koju prekriva gustim potezima plave kemijske olovke, kako kaže Božić, »igrajući na komponentu iznenađenja, jer tragove kemijske olovke vidimo kad se približimo slici, Sedimann nas navodi na pomno promatranje rada i uvodi nas u metafizičku koncepciju stvarnosti«.
Radovanović, peti umjetnik kolonije, rođen je u Valjevu, a nakon završene škole Primijenjene umjetnosti u Zagrebu pohađao je Fakultet umjetnosti i dizajna u Brightonu. Na svojoj je slici, »Tranzicijskoj karti Istre«, izradio osobnu topografsku kartu Poreštine na kojoj nazive okolnih mjesta preimenuje u imena gradova iz kojih dolaze kupci nekretnina na tim područjima.
Izložba je otvorena od 7. ožujka od 10 do 12 i od 18 do 20 sati.
V. HABEREITER
Snimio M. MIJOŠEK

Plodna slikarska kolonija

Porečka turistička tvrtka Riviera slikarsku je koloniju utemeljila 1983. na godišnjicu svog osnutka. Od tada djeluje neprekidno i ugostila je ukupno 161 slikara. Dvjestotinjak radova ostavljenih u fundusu Riviere krase neke od njenih objekata.

Fotogalerija

© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti