Istrani na Olimpijskim igrama

Mozaik Sport
07.08.2024 07:08
Izvor: Istrapedia
D. Požarić
Džudašica Andreja Leški iz Kopra nakon što je 30.VII.2024. osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, u kategoriji do 63 kilograma
Džudašica Andreja Leški iz Kopra nakon što je 30.VII.2024. osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, u kategoriji do 63 kilograma
Autor: Aleš Fevžer
Izvor: Istrapedia
Čak 11 Istrana sudjeluje na XXXIII. Olimpijskim igrama (ljetnim) koje se održavaju od 26.VII. do 11.VIII. u Parizu, a jedna Istranka već je osvojila olimpijsko zlato. Riječ je o džudašici , 27-godišnjoj, Andreji Leški iz Kopra , u kategoriji do 63 kilograma. Ona je peta džudašica koja je priskrbila Sloveniji kontinuitet osvajanja medalja na sedam uzastopnih Olimpijskih igara. Leški je jedina Kopranka, a ostale četiri slovenske džudašice su iz Celja. Zanimljivo da je u džudu, u Parizu, zlato osvojila i Hrvatica, Barbara Matić iz Splita, u kategoriji do 70 kilograma.
Iz hrvatskog djela Istre nastupaju tri olimpijca u Parizu, a iz slovenskog čak osam pa je za njih Općina Kopar najavila svečani doček 13.VIII. Osim Leški, u Parizu se nadmeće još šest Koprana: kitesurfer Toni Vodišek, jedriličarka Lina Eržen, rukometašica Ema Hrvatin te tri rukometaša Staš Slatinek Jovičić, Aleks Vlah i Dean Bombač. Iz Izole je veslačica Nina Kostanjšek. Hrvatske boje u Parizu predstavljaju kitesurfer Martin Dolenc iz Pomera , stolnotenisač Tomislav Pucar iz Pule i strijelac Giovanni Cernogoraz iz Novigrada .
Od 1992. Istrani nastupaju za Hrvatsku i Sloveniju, a u prošlosti za Jugoslaviju i Italiju . Ali jedan olimpijac, koji je s ahranjen na pulskom groblju, nastupao je za reprezentaciju translajtanijskog dijela Austro-Ugarske Monarhije (Ugarske/Mađarske) i osvojio brončanu medalju u tenisu . Uspjelo je to Momčilu Tapavici , koji je rođen u Vojvodini, na prvim modernim Olimpijskim igrama u Ateni 1896.
Prvo zapaženo sudjelovanje stanovnika poluotoka na Olimpijskim igrama bilo je 1928. u Amsterdamu. Tada su zlato osvojili Valerio Perentin, Giliante D'Este (ili Deste) , Nicolò Vittori, Giovanni Delise i Renato Petronio u četvercu s kormilarom. Njih petorica veslača su trenirali za Pullin (kasnije Argo ) iz Izole. Pod zastavom Kraljevine Italije olimpijsku medalju (ali srebrnu) ponovno donosi, četiri godine kasnije u Los Angelesu, koparski četverac s kormilarom u sastavu: Giovanni (Nino) Plazzer , Riccardo (Ducci) Divora , Bruno Parovel, Giovanni (Nino) Scher i Bruno Vattovaz . U spektakularnom finišu izgubili su zlato od njemačkih suparnika za samo dvije desetinke sekunde. Veslač D'Este nakon zlata iz Nizozemske, iz SAD-a se vratio s broncom, u četvercu bez kormilara.
Godine 1936. Olimpijske igre sele u Europu, u nacistički Berlin, a od tamo se u Istru vraćaju dva Rovinjca : Luigi de Manincor sa zlatom u klasi 8-metarskih jedrilica, a Silvano Abbà s broncom u modernom petoboju. Nakon Drugog svjetskog rata velika većina poluotoka pripala je Jugoslaviji. Ali Istrani narednih 15 godina osvajaju medalje za Republiku Italiju. U Londonu 1948. nagrađeni su srebrom Koprani Giovanni Steffè, Aldo Tarlao i Alberto Radi, u dvojcu s kormilarom, a zlatnu medalju osvaja boksač Giovanni - Nino Benvenuti iz Izole, 1960. u Rimu, u velter kategoriji.
Prvi stanovnik Istre koji je donio olimpijsku medalju u Jugoslaviju bio je boksač Mate Parlov iz Pule. U Muenchenu je 1972. nagrađen zlatom u poluteškoj kategoriji. Dvanaest godina kasnije vodio je, kao izbornik, jugoslavensku boksačku reprezentaciju u Los Angelesu gdje su osvojili po jedno zlato, srebro i dvije bronce.
Iz Moskve se, okićen zlatnom medaljom, u Istru vratio 1980. Željko Jerkov, rođen u Puli. Igrao je tada za jugoslavensku košarkašku reprezentaciju koja je četiri godine ranije, u Montrealu bila srebrna, a u čijem je sastavu također bio Jerkov. ali i Vinko Jelovac, rođen u Jelovcima na Tinjanšini .
Prvu olimpijsku medalju za istarski dio samostalne Slovenije osigurao je Sašo Mirjanič iz Kopra, kao član četverca bez kormilara. U Barceloni 1992. nagrađen je brončanom medaljom. Četiri godine kasnije iz Atlante dolazi prva olimpijska medalja u hrvatski dio Istre. Zlato donosi član hrvatske rukometne reprezentacije - Labinjan Valner Franković.
U XXI. stoljeću Izolanin Vasilij Žbogar dobitnik je dvije medalje u jedrenju. U Ateni 2004. osvojio je broncu, a u Pekingu 2008. srebro u klasi Laser. Puljanin Damir Burić je kao član hrvatske vaterpolo reprezentacije nagrađen zlatom 2012. u Londonu i srebrom 2016. u Rio de Janeiru. U Londonu je još jedan Istranin osvojio zlatnu medalju. Uspio je to Giovanni Cernogoraz kada je sa 146 pogođenih meta izjednačio olimpijski rekord u streljaštvu.
Na kraju, valja se prisjetiti Line Červara , rodom iz Delići kod Vrsara , koji je bio izbornik hrvatskih rukometaša kada su 2004. osvojili zlatnu medalju u Ateni.
Na fotografiji: džudašica Andreja Leški iz Kopra nakon što je 30.VII.2024. osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, u kategoriji do 63 kilograma (snimio Aleš Fevžer)
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti