Išijas: Zašto pogađa i mlade ljude?

Zdravlje
05.08.2022 16:16
Izvor: Mamin kutak
Išijas napada mlađe osobe
Išijas napada mlađe osobe
Autor: www.freepik.com
Išijas je bol uzrokovana uklještenjem živca. Bol se proteže od donjeg dijela leđa, duž noge do nožnih prstiju. Iako “bolesti kralježnice” uglavnom pripisujemo starijom populaciji, išijas zapravo pogađa mlađe, javlja se uglavnom nakon navršene 30. godine, a učestalost opada nakon 50. godine.

Simptomi

Napadaji išijasa pojavljuju se u fazama, mogu biti blagi, pa sve do izrazito snažnih, kad narušavaju kvalitetu života, pa je potrebno reagirati. Kako se simptomi pojavljuju povremeno, pa se potom smiruju, tijekom poboljšanja zanemarujemo bol, pa se liječnička pomoć traži dugo nakon početka razvoja tegoba. S obzirom da do išijasa dolazi zbog uklještenja živca, najčešće zbog pomaka diska ili okoštavanja, nije realno očekivati da će magično nestati, već je potrebno pravovremeno potražiti liječničku pomoć, otkriva Mamin kutak .
Najčešći simptomi išijasa su snažna i oštra bol u donjem dijelu leđa, spontano savijanje trupa u stranu i prema naprijed, trnci, slabost u nogama, otežana kontrola pokreta u nogama, moguća pareza stopala (stopalo pada, ograničena je njegova funkcija), slabost mišića potkoljenice, česta ukočenost noge/nogu. Bol i slabost se često lagano prelijevaju od kuka prema stopalu, zbog čega osjećamo toplinu i bol kako se šire sa svih strana bedra. Bol je jača prilikom sjedenja, a tu je i osjećaj žarenja duž noge. Bol može varirati ovisno o brojnim vanjskim čimbenicima
U slučajevima kad pacijenti trebaju hitno posjetit liječnika pojavljuje se naglo pogoršanje simptoma, neurološke teškoće i neizdrživi bolovi.

Liječenje

Liječenje blažih oblika išijasa je neinvazivno, pa do poboljšanja dolazi već nakon kratkog mirovanja. Kod nešto težih slučajeva potrebno je liječenje lijekovima, oblozima i fizikalnom terapijom. Kod najtežih slučajeva potrebna je operacija.
Osim liječničkih preporuka i terapija mnogo toga možemo učiniti i sami. Naučite prepoznati radnje i položaje koji dovode do pogoršanja stanja i pokušajte ih izbjegavati. Ciljanim vježbama preporučuje se jačanje mišića trupa, čime će se automatski smanjiti opterećenje na kralježnicu. Važno je da pravilno sjedite, uspravno hodate i izgubite višak kilograma ako je prisutan. Nošenje anatomske obuće pomaže kralježnici, a preporučuje se i spavanje na tvrđem madracu.
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti