Gradonačelnici, tko će platiti kazne zbog rada na sajmeni dan?

Hrvatska i svijet
16.06.2009 00:00
D. Požarić
Hoće li u nedjelju, 21. lipnja neke porečke trgovine izgledati ovako?
Hoće li u nedjelju, 21. lipnja neke porečke trgovine izgledati ovako?
Nakon ponešto zadrške, država je poslala jasnu poruku: vlasnici trgovina koje pod izlikom sajmenih dana budu radile nedjeljom mogli bi uskoro platiti masne kazne.
Naime, prvo su u nekim sjevernim dijelovima Hrvatske proglašeni sajmeni dani kojima je rad nedjeljom omogućen trgovcima koji prodaju na štandovima i klupama, te suvenirnicama, a što zakon i omogućava. No, uskoro su se neki načelnici i gradonačelnici "dosjetili" pa proglasili sajmene dane tijekom svih blagdana i nedjelja u lipnju, proširivši djelovanje svojih odluka na sve trgovine, iako je i laiku sasvim jasno da ne postoji zakonsko uporište za takvo nešto.
Usprkos tome, odluke su donesene, trgovcima u gradu podijeljene naljepnice koje označavaju sajmeni dan, a koje ne vrijede ni papira na kojem su tiskane.
Jučer je državni aparat poslao jasnu poruku da se bezakonje neće tolerirati, te da će državni inspektorat kažnjavati one koji mimo zakona budu radili nedjeljom i praznikom.
Koliko god apsurdan bio zakon koji u turističkoj zemlji nedjeljom zatvara vrata trgovina, još su apsurdnije nezakonite odluke onih koji bi zakone itekako trebali poznavati i provoditi. Trgovcima koji budu slijepo slušali svoje pametnjakoviće na vlasti bit će odrezane kazne zbog kojih im se nimalo neće isplatiti rad cijele ove turističke sezone, a pametnjakovići će se izvući sa "sorry, nisam znao".
Zanimljivo je i to kako su zabrinuti političari spremni kršiti zakone pod krinkom krize, recesije i lažne brige za male poduzetnike, a u sklopu "antirecesijskih mjera" nedavno su svih poduzetnicima u Poreču poslali uplatnice sa punim iznosom poreza na tvrtku.
© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti