Građani se pridružuju Margetiću u štrajku glađu; OESS prati situaciju

1
Nakon poziva predsjednika Republike Ive Josipovića za prekid štrajka glađu, novinar je načelno prihvatio Josipovićev poziv uz prethodno ispunjavanje dva uvjeta: javnu izjavu predsjednika Republike kojom će poimence zahvaliti istraživačkim novinarima koji su otkrivali velike korupcijske afere na njihovom doprinosu u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj, čime bi se imenovane novinare javno rehabilitiralo od posljedica kroz koje prolaze nakon što su pisali o određenim temama; te javna izjava predsjednika Josipovića o nužnosti donošenja Zakona o zaštiti prijavljivača korupcije, kojim bi se predvidjeli i zakonski mehanizmi zaštite novinara koji otkrivaju korupcijske afere.
Prema informacijama kojima raspolažemo do petka prijepodne Josipović nije odgovorio na ova dva Margetićeva zahtjeva.
“Bez ispunjenja ova dva zahtjeva neću prekinuti štrajk glađu!”, kategoričan je u kratkom razgovoru za SEEbiz Domagoj Margetić.
Prema informacijama dostupnim na facebook stranici građanskog pokreta Occupy Croatia, od petka u znak solidarnosti s Margetićem i kao podrška njegovim zahtjevima štrajk glađu započele sui dvije aktivistice ovog pokreta Marijana Mirt i Ana Veliki, koje su se posebnim otvorenim pismima obratile predsjedniku Josipoviću.
“Gospodine Predsjedniče, pomozite!!! U Hrvatskoj zemlji istine, Domagoj Margetić štrajka glađu 26 dana. Štrajka zbog istine! Kao što ste upoznati bila su tri zahtjeva na početku štrajka. Dana 23.4. pozvan je pred odbor EU parlamenta na izlaganje u vezi Hypo banke. Jedan zahtjev je riješen. Ostala su još dva vrlo jednostavna i ostvariva zahtjeva, a ovaj prvi ste i sami obećali napraviti: Zakon o zašiti prijavljivača korupcije i javna zahvala svim istraživačkim novinarima u Hrvatskoj za njihov doprinos u borbi protiv korupcije.
Imam dvadeset is edam godina, upoznala sam Domagoja i ne mogu mirno gledati kako čovjek umire za istinu. Ponukana pismom Marijane Mirt, sudbinom Domagoja i ostalih prijavljivača korupcije, odlučila sam s petkom 5.4., pridružiti se štrajkom glađu Marijani i Domagoju. Idem do kraja skupa s njima, sve dok ne ispunite svoje obećanje i ne zahvalite ljudima koji su protiv korupcije i kriminala u Hrvatskoj”, stoji u otvorenom pismu koje je predsjedniku Republike uputila Ana Veliki.
“Sa tugom i gnušanjem gledam na svekolika događanja u lijepoj našoj ... posebno na to kako se se aktualna vlast pa i vi osobno odnosite prema Domagoju Margetiću čiji je neprikosnoven doprinos borbi protiv kriminala nagrađen tako da ste ga svi zajedno - umjesto da ga nagradite za poseban doprinos borbi protiv kriminala! -doveli do ruba smrti! Ne mogu da se ne upitam - kao i većina zdravorazumnih građana - tko ustvari vodi ovu zemlju? Mafija? A svi vi ste samo njeni pijuni? U čemu je stvar predsjedniče? Zbog čega se predsjednik države nije držao vlastite riječi i ne želi održati obećanje koje je prije godinu dana dao zviždačima?! Neznam... ništa više neznam... Znam samo -ne želim živjeti u zemlji koja ubija istinu - ustvari ne mogu - i od petka 5.4. odlučila sam se priključiti štrajku glađu! Nije da mi se umire ali - spremna sam na to! Štrajk ću prekinuti jedino i ako ga Margetić prekine - odnosno kada i ako vi javno zahvalite svim istraživačkim novinarima u Hrvatskoj za doprinos u borbi protiv korupcije, te izjavite da ćete inzistirati na donošenju zakona o zaštiti prijavljivača korupcije - Eto toliko predsjedniče od jedne obične građanke čiji je život u vašim rukama”, stoji u pismu koje je Josipoviću uputila Marijana Mirt.
U međuvremenu Margetiću su iz ureda Predstavnice za medije OESS-a u Beču, poslali obavijest o tome da prate situaciju oko njegovog štrajka glađu, te da će se informirati o svim okolnostima i informacijama koje navodi u svojim otvorenim pismima, kao i predstavci vezanoj za razloge štrajka i uvjete za prekid štrajka glađu.
“Ured Predstavnika za slobodu medija OESS-a je primio informacije o Vašem štrajku glađu. Također Vas želim informirati da ovaj ured prati situaciju, te će se pozabaviti detaljima cijelog slučaja”, stoji u dopisu kojeg je Margetiću uputio Gunnar Vrang, viši savjetnik u Uredu predstavnika za slobodu medija OESS-a u Beču.