Grad Poreč nastavlja sufinancirati obnovu zgrada i uklanjanje azbesta, drugi hrvatski gradovi slijede

Obnovljen krov zgrade Gradske knjižnice Poreč

Pročelnik za prostorno planiranje Damir Hrvatin, gradonačelnik Loris Peršurić i direktorica gradskog poduzeća Stan d.o.o. Nadija Mendica
Jučer je na konferenciji za medije u porečkoj gradskoj palači predstavljen ovogodišnji ciklus sufinanciranja obnove zgrada u starogradskoj jezgri Poreča iz takozvane „spomeničke rente”. Poticaj je to vlasnicima nekretnina na području kulturno – povijesne i urbanističke cjeline grada na obnovu i uređenje njihovih građevina, pri čemu Grad sufinancira sanaciju i uređenje konstruktivnih dijelova zgrade, krovišta i pročelja te obnovu vanjske stolarije.
Rezultate natječaja predstavili su gradonačelnik Loris Peršurić, pročelnik gradskog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Damir Hrvatin i direktorica gradskog poduzeća Stan d.o.o. Nadija Mendica.
-Posebno me veseli velik broj vlasnika zgrada koji su se javili na program za sanaciju fasada, jer svi znamo da je starogradska jezgra ogledalo našega grada. Mnogobrojni gosti ipak nam dolaze radi kulturne baštine, odnosno starogradske jezgre i njenih brojnih znamenitosti, rekao je Peršurić zahvalivši vlasnicima nekretnina koji se u sve većem broju javljaju na pozive i natječaje, pokazujući tako brigu za svoje objekte i gradsku kulturnu baštinu, naročito ako imamo u vidu da se radi o kompleksnim i izazovnim projektima u kojima sudjeluju konzervatori.
-I ove ćemo godine u starogradskoj jezgri moći vidjeti dizalice, jer će se obnavljati ukupno sedam fasada koje će do sljedeće sezone biti uređene, zaključio je svoje izlaganje gradonačelnik Peršurić.
Pročelnik Damir Hrvatin podsjetio je kako je program subvencija obnove iz proračunskih sredstava osmišljen i započet 2016. godine. -Trebalo je proći neko vrijeme da bi sve zaživjelo, ali program do danas nismo mijenjali jer za time nije bilo potrebe, osim kad su u pitanju iznosi sufinanciranja koji iz godine u godinu rastu, rekao je Hrvatin, pojasnivši kako se, ako se radi o kulturnom dobru, na natječaj mogu javiti i vlasnici objekata van povijesne jezgre. Doznali smo i da je 2016. godine bilo 16 prijava, od kojih je zbog brojnih nedostataka u prijavama odobreno samo osam. Pročelnik je to nazvao „dječjim bolestima” koje su do danas uglavnom riješene, pogotovo kad je u pitanju pojednostavljenje procedura unutar gradskih odjela. Te iste godine programom je obuhvaćeno oko 2.300 četvornih metara površine zgrada, a odobrene su subvencije u visini od 211.000 kuna.
Sukladno rješenju Ministarstva kulture, zaštićena zona ima tri dijela. ZONA A - unutar zidina povijesne jezgre, ZONA B - uži centar omeđen Mlinskom, Cimarelom i Trgom Joakima Rakovca te ZONA C - dio Peškere do Školjke na sjeveru i Naftaplina na Jugu. Natječaj vrijedi i za pojedinačne građevine u drugim naseljima, ako imaju status kulturnog dobra.[/sivac]
[sivac]Sukladno rješenju Ministarstva kulture, zaštićena zona ima tri dijela. ZONA A - unutar zidina povijesne jezgre, ZONA B - uži centar omeđen Mlinskom, Cimarelom i Trgom Joakima Rakovca te ZONA C - dio Peškere do Školjke na sjeveru i Naftaplina na Jugu. Natječaj vrijedi i za pojedinačne građevine u drugim naseljima, ako imaju status kulturnog dobra.
Taj je broj u 2017. narastao na 274.000 kuna za pet odobrenih od ukupno 8 prijavljenih projekata. Ova je godina rekordna, jer je odobreno čak 11 od 13 prijava, pa će subvencijom u visini od 274.000 kuna biti obuhvaćeno 3.100 četvornih metara prostora.
-Nakon tri godine postigli smo ono što smo i željeli, a to je da gradonačelniku predložimo povećanje subvencija u gradskom proračunu za narednu godinu, rekao je Hrvatin dodavši kako postoji najava da će se kroz svoja namjenska sredstva u program uključiti i Turistička zajednica od koje je zatraženo 250.000 kuna u tu svrhu.
Svaki je objekt moguće kandidirati jednom u pet godina, kako bi čim više zgrada bilo obnovljeno, rekao je Hrvatin, napomenuvši kako Grad Poreč, ako je suvlasnik nekretnine, osim spomenutim poticajima u obnovi sudjeluje i drugim proračunskim sredstvima.
Program se provodi temeljem raspisanog natječaja. Nakon što se vlasnici nekretnina jave, kreće se u proceduru sukladno pripadajućem pravilniku. Slijedi objave neslužbene, pa konačne liste, nakon čega se sklapaju ugovori.
Maksimalni iznos pojedinačne subvencije je 90 tisuća kuna.
Direktorica poduzeća Stan d.o.o. pohvalila je velik odaziv suvlasnika na području starogradske jezgre. Kojima je subvencija pomogla u provođenju tehnički i financijski zahtjevnih projekata koji podliježu strogim uvjetima i nadzoru konzervatorske službe. Dodatni izazovi su sezonom ograničeno vrijeme za radove, nedostatak građevinske operative i potreba da izvođači radova u zaštićenim dijelovima grada moraju imati posebne licence, rekla je Mendica.
Novi natječaj slijedi po donošenju proračuna, odnosno početkom 2019. godine.
Poreč osmislio projekte, preuzimaju ih i drugi gradovi
Pročelnik Hrvatin i gradonačelnik Peršurić pohvalili su se novinarima činjenicom da je Poreč osmislio i prvi u Hrvatskoj počeo provoditi programe uklanjanja azbestnih krovova i obnove objekata u zaštićenom području. -Preuzima ih sve veći broj jedinica lokalne samouprave, što znači da su vjerojatno dobri, rekao je Hrvatin.
Program uklanjanja azbesta provodi se na području cijelog teritorija Poreča, ove godine po četvrti put. Prve i druge godine sufinancirao ga je Fond za zaštitu okoliša, a u posljednje vrijeme to Grad čini samostalno.
Svake se godine uklanja između 10 i 15 azbestnih krovova. Ove godine odobreno je 12 prijava, ugovori su već potpisani i do kraja godine bit će realizirani. Odobrava se 100 kuna po četvornom metru, do najviše 10.000 kuna po objektu.

Krov zgrade prije obnove

Krov zgrade nakon obnove