Glas Istre u štrajku: prijavljujemo silovanje!

Istra
07.11.2010 00:00
D. Požarić
Novinari Glasa Istre od danas su u štrajku
Novinari Glasa Istre od danas su u štrajku
[slika1w]
U nedjelju od devet sati novinari Glasa Istre i službeno su u štrajku, što je na tiskovnoj konferenciji koja je održana u prostorijama na pulskoj rivi u ime Sindikata novinara Hrvatske potvrdila povjerenica Maša Jerin . Štrajk će trajati do ispunjenja zahtjeva radnika ili do odluke Štrajkaškog odbora o njegovu prekidu.
Zahtjevi sindikata nepromijenjeni su: oni traže da se potpiše kolektivni ugovor koji će biti rezultat pregovora, a ne naredba poslodavca koji inzistira na smanjenju osnovice plaća i koeficijenata za izračun plaća, produljenju radnog tjedna sa 5 na 6 dana, a uz sve to najavljuje otkaze za 30 radnika, što je četvrtina ukupnog broja zaposlenih.
Jerin je rekla da sidikat na to ne pristaje, već traži da se potpiše kolektivni ugovor u kojem će biti definiran minimum sigurnost za radnike.
-Iako smo krenuli u štrajk, novine će svejedno izlaziti jer je takva bila odluka sutkinje Županijskog suda Ondine Vidulin Matijević , koja je na, po nama sramotan način, djelatnost novinarstva proglasila nužnim poslom koji se nikad ne smije prekinuti, pa ni onda kad radnici štrajkom pokušavaju izboriti svoja prava. Tom je odlukom sutkinja umanjila efekt štrajka u korist uprave.
Novine koje će se sutra pojaviti na kioscima neće biti pravi Glas Istre: te novine stvorene su pod radnom obavezom, a pravi Glas Istre smo mi, njegovi radnici. Zato molimo čitatelje da se solidariziraju sa nama i da ne kupuju takve novine, rekla je Maša Jerin pred sedamdesetak štrajkaša i okupljenim predstavnicima medija.

Uprava zapošljava štrajkbrehere, a štrajkaše želi iseliti van njihovih prostorija

U subotu su u prostorijama te istarske novinske kuće primijećene osobe koje tu nemaju što tražiti, a na upit zaposlenih što žele i koga traže, rekli su da su došli na obuku. Slučaj je odmah prijavljen inspekciji rada od koje je zatraženo da ispita je li uprava ilegalno zaposlila osobe koje bi trebale dodatno umanjiti efekte štrajka, dok se u novinarskim kuloarima spominje i navodno raspisan natječaj za zapošljavanje novinara u Glasu Istre.
Sindikalisti imaju saznanja i o tome da su članovi uprave u redakcijama drugih medija vrbovali novinare za rad u Glasu Istre, ali je njihov odaziv bio malen ili nikakav, a glavnog urednika Ranka Borovečkog su pozvali da u broju Glasa Istre od ponedjeljka štrajkbrehere potpiše punim imenom i prezimenom, dok će sindikalci objaviti imena i prezimena svih onih za koje budu imali saznanja da su vanjski štrajkbreheri.
Osim toga, član uprave Dražen Žmak je u središnjicu Sindikata novinara Hrvatske prije dva dana navodno uputio dopis u kojem štrajk naziva neradom, a štrajkaše "neradnicima koji nemaju što raditi u prostorijama u kojima se radi". Sindikalcima je ponuđeno da za vrijeme štrajka borave u kilometar udaljenoj zgradi u kojoj djeluje uprava, što su oni odbili jer i za vrijeme štrajka odgovaraju za ono što se događa u njihovom poduzeću.
Sve te najnovije događaje štrajkaši smatraju dokazima bahatog ponašanja njihova poslodavca, a sve je kulminiralo nedjeljnom cenzurom na portalu Glasa Istre : iako je u subotu objavljena vijest da se vijesti na portalu neće obnavljati dok traje štrajk, danas se pojavila naslovnica sa obavješću iz koje se dade zaključiti da portal ne radi iz tehničkih razloga.

Štrajkaši će u ponedjeljak po Istri dijeliti svoje novine

[slika5d]U ponedjeljak će se u Puli i u drugim gradovima Istre na frekventnim punktovima dijeliti besplatne novine koje se zovu Glas Štrajka i koje, kako je rekla sindikalna povjerenica Maša Jerin, jedine istinski govore onome što se sada događa radnicima Glasa Istre. U njemu će biti dio LaKosti koju u Glasu Istre niste mogli pročitati jer je bio cenzuriran, brojne poruke podrške pojedinaca, kolega novinara i institucija kao i faksimili nekih dokumenata koji teško kompromitiraju javne osobe u "slučaju Glas istre".
- Mi od 1. ožujka radimo u poduzeću u kojem su nam se plaće smanjile za 40% jer moramo plaćati dugove ranije tvrtke Glas Istre d.o.o. koja je propala zbog više od 100 milijuna kuna duga, nastalog zbog poslova koji nemaju veze sa novinarstvom. Bivša je uprava koja i danas, apsurdno, vodi ovu tvrtku, mešetarila zemljištima, kupovala nekretnine i nas koristila kao jamce. O tome ništa nisu znali ni mali udjelničari, a uz sve to Glas Istre je zadužen i prema javnim poduzećima sa 10 milijuna kuna. Ti su ugovori sklopljeni u tajnosti, a jedan od njih nosi potpis župana Ivana Jakovčića , kazala je Jerin dodavši kako se u demokratskom društvu ne smije događati da lokalna samouprava spašava novine, jer svi dobro znamo kakve to konsekvence na uređivačku politiku povlači.
Novinarima se, ne samo u Glasu Istre, upozorila je Jerin, konstantno krše prava. Prijeti im se otkazima i nesigurni su u svoje radno mjesto, pa postaju laka meta pritisaka poput cenzure tema, intervencija u tekstovima, pa i prisilne autocenzure. -Prava medijskih djelatnika povezana su sa pravima javnosti i čitatelja, jer neslobodan novinar u strahu ne može stvoriti slobodne vijesti te se rušenjem njegovih prava ruše i prava čitatelja na cjelovitu informaciju. Osim toga, takvim medijima padaju i čitanost i prodaja, što dovodi do daljnjeg smanjenja materijalnih prava novinara, zaključila je Jerin

Podrška Ive Josipovića i mnogih drugih

[slika4d]U nedjelju oko 2 sata ujutro novinarima Glasa Istre obratio se pismom i predsjedik Ivo Josipović koji je rekao kako pozorno prati događaje u Glasu Istre. Obzirom da se radi o privatnoj novini, ne može mnogo toga učiniti, ali će Državno odvjetništvo upozoriti na moguće protuzakonite radnje, te uz to nastojati pomoći nekim svojim kontaktima.
Novinari Glasa Istre dali su podršku kolegama sa Radija 101 koji u ponedjeljak kreću u štrajk upozorenja, a poruka podrške poslata je i pretučenom ruskom novinaru Olegu Kašinu kojeg su, nakon oporavka, pozvali u Istru da bude njihov gost kad god to bude poželio.
Boris Vincek rekao je prisutnima kako je štrajk u Glasu Istre dobio podršku Međunarodne novinarske federacije na čijem je portalu događanje u istarskom dnevniku već dva dana prva vijest. -Time smo, rekao je Vincek, izašli iz okvira naše male regije, pa se eventualne nade gospodina Alberta Faggiana da će se cijela stvar zataškati neće ostvariti.
Noel Mirković je u emotivnom nastupu rekao: "Mi smo na dnu dna, kamo nas je dovela uprava. Naša je snaga u tome što smo povili leđa koliko je trebalo dok su nas gazili, ali niže od toga ne idemo. Potpisat ćemo kolektivni ugovor i niti jedan gazda u ovoj novini više nikome neće diktirati ono što će pisati. Mirković je i podsjetio na pjesmu TBF-a "Heroji" koja spominje "Lijepu našu silovanu", te rekao kako Glas Istre danas svijetu prijavljuje silovanje.
Patricija Softić Memedović rekla je da mnogi drugi novinari shvaćaju situaciju radnika u Glasu istre i duboko su svjesni svega što se u hrvatskim medijima događa proteklih godina, što je vidljivo iz velike podrške koju štrajkaši imaju kod svojih kolega iz drugih redakcija.
Na tiskovnoj je konferenciji spomenuta i podrška mnogih portala i civilnih udruga, a posebno je istaknut naš portal koji će od danas u ponoć do sutra u podne zabijeliti svoje stranice, te neće objavljivati ni prenositi nikakve informacije osim onih vezanih uz štrajk u Glasu istre. Zahvaljeno je i predstavnicima udruga studenata koji su se u potpunosti solidarizirali sa novinarima. Zoran Angeleski rekao je kako je studentima potpuno jasno da je ovo bitka za demokraciju u Istri i Hrvatskoj.
Informacije o podršci štrajku mogu se pogledati na društvenoj mreži Facebook, na kojoj postoji profil Glas Istre u štrajku , te grupa GLAS ŠTRAJKA .

Nestala dva računala iz grafičkog odjela

U nedjelju su novinari primijetili da su iz grafičkog odjela Glasa Istre nestala dva računala. Na pitanje novinara o čemu se radi, tajnica Kristina Žmak izjavila je da ne zna. Novinari su događaj prijavili policiji, a po njima radi se o dnu dna pokušaja da se stvori nekakva paralelna redakcija koja bi radila mimo radnika u štrajku. 

U vrijeme objave štrajka Faggian pio kavu u obližnjem kafiću

 Dok su štrajkaši u prostorijama Glasa Istre objavljivali vijest o početku štrajka, predsjednik uprave Albert Faggian je na terasi obližnjeg caffe bara u ACI marini ležerno ispijao kavu u društvu nekolicine novinara. Iz caffe bara se udaljio netom po završetku tiskovne konferencije.

Fotogalerija

© 2003 - 2026 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti