Delegacije Istarske županije u kineskoj regiji Zhejiang

Flego i guverner Li Quiang
Delegacija Istarske županije predvođena istarskim županom Valterom Flegom boravila je od 8. do 12. lipnja u službenoj posjeti kineskoj pokrajini Zhejiang na poziv guvernera Li Quianga.
Župan Flego, gradonačelnik Pule Boris Miletić i direktor Istarske razvojne agencije - IDA Boris Sabatti posjetili su grad Ningbo gdje su se susreli sa gradonačelnikom Lu Ziyuem, te obišli zonu slobodne trgovine sa dvoranom i tržnicom robe uvezene iz Hrvatske.
Predstavnici Istarske županije sudjelovali su i na velikom međunarodnom investicijsko-trgovačkom sajmu "China - CEEC Investment and Trade Expo 2015" na kojem se predstavilo 16 zemalja srednje i istočne Europe, a Hrvatska i Poljska ovogodišnje su zemlje partneri manifestacije.

Župan Valter Flego na Forumu guvernera i gradonačelnika zemalja srednje i istočne Europe
U sklopu sajma na kojem je predstavljena i turistička ponuda Istre održani su brojni sastanci te Forum guvernera i gradonačelnika zemalja srednje i istočne Europe. Na Forumu se visokim uzvanicima obratio župan Flego predstavivši Istru, drugu najrazvijeniju hrvatsku regiju, njezine najkonkurentnije grane gospodarstva te brojne istarske posebnosti.
„Istarsko je gospodarstvo konkurentno, imamo dobro razvijenu prerađivačku industriju, trgovinu, poljoprivredu, najveće brodogradilište i tvornicu duhana“, naglasio je župan Flego dodajući kako se posebna pažnja posvećuje proizvodnji i promociji autohtonih poljoprivrednih proizvoda.
„Unatoč razlici u veličini između Istre i Zhejianga postoje područja od zajedničkog interesa. Istra ne može konkurirati kvantitetom, ali može kvalitetnim i vrhunskim proizvodima. Upravo takve proizvode traži kinesko tržište, a mi ih možemo ponuditi “, poručio je župan Flego.
Govoreći o budućim očekivanjima, župan je kazao kako je u planu proširenje suradnje s Zhejiangom na polju turizma, transporta, trgovine i investicija.
Guverner provincije Li Quiang tijekom dvosatnog prijema za istarsku delegaciju predstavio je Zhejiang naglasivši kako je jedna od najvažnijih turističkih regija u Kini s godišnjim profitom od 1 milijarde američkih dolara od turizma, pored kojeg je dobro razvijena i prerađivačka industrija, a dodatnu ekonomsku snagu čini i veliki broj privatnih poduzetnika.
Guverner je osobno izrazio zainteresiranost za ulaganja u Istru i zatražio konkretne prijedloge u kojim sektorima kineski ulagači mogu investirati u Istri. Tom je prilikom, župan Flego vodstvu Zhejianga predstavio i županijske investicijske planove i projekte.
„Trebaju nam kapital, investitori i na nama je da učinimo prvi korak, a to je pripremiti projekte. Siguran sam da će kineski ulagači biti motivirani doći u Istru“, naglasio je Flego.
Više informacija možete pročitati
ovdje
.