Cuccurin: Predizbori su otvoreni za sve, pa i za mene
Članovi Predsjedništva i tajništva Ladonje - Alen Rosanda, Plinio Cuccurin, Irina Ležajić i Raul Privileggio
PULA - Udruga građana Ladonja ove će jeseni organizirati predizbor za sve zainteresirane građane Istre koji žele istaknuti svoju kandidaturu za sudjelovanje na izborima za župana 2009. godine, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
- Svi punoljetni građani koji nisu članovi političkih stranaka putem udruge moći će predstaviti svoje programe te će nakon predizbora biti imenovan zajednički kandidat za župana kojem će Ladonja dati svoju podršku. Time želimo omogućiti što većem broju građana koji nemaju mogućnost kandidiranja jer nisu u političkim strankama lakše participiranje u utrci na lokalnim izborima sljedeće godine, kada se lokalni čelnici budu izravno birali, kazao je Plinio Cuccurin, predsjednik Ladonje.
Ponovno je odbio odgovoriti na pitanje ima li i on ambicije postati istarskim županom, kazavši tek da će sljedećeg mjeseca sve biti poznato.
- Zasad mogu reći da smo u udruzi identificirali četiri osobe koje se namjeravaju predstaviti kao potencijalni kandidati za predizbore. Izbori su otvoreni za sve građane, pa i za mene, rekao je Cuccurin.
Način provođenja predizbora, koji se prvi put organiziraju u Hrvatskoj, bit će predstavljen javnosti sljedećeg mjeseca, a zasad će se u udruzi fokusirati samo na biranje kandidata za župana koji bi trebao biti poznat do kraja godine. Ukoliko se sustav pokaže učinkovitim te bude dovoljno vremena, predizbore će pokušati organizirati i za gradonačelnike i načelnike.
Član predsjedništva Alen Rosanda predstavio je glavne projekte udruge što je već učinjeno diljem Istre, ali dosad nadležne vlasti za to nisu pokazale sluha. Jedan od njih je objedinjavanje javne nabave čime bi lokalne jedinice u Istri mogle uštedjeti oko deset posto proračunskih sredstava, odnosno 45 milijuna kuna godišnje.
Kako bi se riješili gorući problem nedostatka domova za starije i nemoćne osobe, manjak garaža te plinofikacija Istre, predlažu da se i građani uključe u ove investicije zajedno s lokalnom upravom. Time bi se, istaknuo je Rosanda, smanjili troškovi ulaganja, građanima ulagačima bi se omogućilo da ostvare određenu zaradu, a u konačnici bi svim korisnicima cijene ovih usluga bile niže. Primjerice, jedna od ideja je omogućiti građanima da postanu vlasnici poduzeća za distribuciju i opskrbu plinom.
M. JERIN