Bacanje hrane: Svijet se mijenja, a mi?

1
Udruga Žmergo u suradnji s Ugostiteljskom školom Opatija i Prvom riječkom hrvatskom gimnazijom organizirat će 23. studenog 2018. učeničke akcije u lokalnoj zajednici pod nazivima „Ono si što jedeš“ i „Umjesto u koš, ubaci u padelu i skuhaj još!“ koje će se održati na u njihovim školama, ali i brojnim lokacijama u Opatiji i Rijeci, odnosno u nizu trgovina koje promoviraju „zero waste“ koncept, lokalne proizvođače hrane, ekološke namirnice.
Učeničke akcije kuhanja jednostavnih jela od namirnica pred istekom trajanja i osmišljavanja „zero waste“ mini kuharice koju pripremaju učenici Ugostiteljske škole Opatija te fanzin o „zero waste načinu života“ gimnazijalaca iz Rijeke dio su projekta globalnog obrazovanja Tanjur pun dobrote kojeg provodi Udruga Žmergo financiranog sredstvima Primorsko-goranske županije za provedbu programa /projekata iz područja socijalne skrbi i skrbi o mladima u 2018. godini. Ovim aktivnostima Žmergo i škole aktivno se uključuju u Tjedan globalnog obrazovanja – široke kampanje koju koordinira North-South centar Vijeća Europe, a koji se svake godine obilježava kroz različite oblike formalnog i neformalnog obrazovanja, te informalnog učenja u cijeloj Europi. Cilj je Tjedna potaknuti obrazovne radnice i njihove učenike/ce, ali i ostale zainteresirane građane da se okušaju u aktivnostima koje potiču razvoj njihove globalne kompetencije.
Ovim dvjema akcijama kao i dijeljenjem kuharice i fanzina diljem svojih lokalnih zajednica, Udruga Žmergo promovira globalno obrazovanje, inovativan pedagoški pristup koji promatra sve veće međuovisnosti lokalnih i globalnih stvarnosti. Ove godine tema je tjedna ‘Svijet se mijenja, a mi?’ (‘The world is changing, what about us?’) i prilika je da se osvrnemo na suvremene izazove koji utječu na naš svakodnevni život ali imaju utjecaj i na buduće generacije.
Ovogodišnja tema ‘Svijet se mijenja, a mi?’ direktno se nadovezuje na UN-ove Ciljeve održivog razvoja koji teže eliminaciji ekstremnog siromaštva, smanjenju nejednakosti i borbi protiv klimatskih priomjena do 2030. godine. Fokusira se osobito na održiv način života, potičući nas da razmislimo o našim navikama i načinu života, konzumiranju i trošenju. Također nas poziva da promislimo kakvo obrazovanje želimo.
Dio napora da se doprinese pokretu su rad na temi propadanja i bacanja hrane, nepotrebne i za okoliš štetne ambalaže te promocija „male“ svakodnevne održive navike kojima utječemo na zdravlje planete globalno, uključujući važne dionike, a to smo svi mi, naročito generacije mladih koje će imati snažan utjecaj na oblikovanje našeg svijeta za generacije koje dolaze, kažu u Žmergu. (dp)
Što je globalno obrazovanje?
Deklaracija o globalnom obrazovanju iz Maastrichta (2002.) navodi: “Globalno obrazovanje je obrazovanje koje otvara oči i umove prema realnostima ovoga globaliziranoga svijeta te ih pokreće prema ostvarenju svijeta u kojemu vladaju pravda, jednakost i u kojemu su ljudska prava temeljna vrijednost. Globalno obrazovanje obuhvaća obrazovanje za razvoj, obrazovanje o ljudskim pravima, obrazovanje za održivost, mirovno obrazovanje, sprječavanje sukoba i interkulturalno obrazovanje kao globalnu dimenziju građanskog obrazovanja”. Također, globalno obrazovanje prati prioritete definirane u UN-ovoj Agendi 2030 za održivi razvoj.
Centar Sjever-Jug Vijeća Europe
Centar Sjever-Jug, službenog naziva Europski centar za globalnu međuovisnost i solidarnost, osnovan je na osnovan je u Lisabonu 1990. na temelju rezolucije (89)14, koju je Vijeće ministara Vijeća Europe usvojilo 16. studenog 1988. godine. Cilj djelovanja Centra Sjever-Jug Vijeća Europe jest dati okvir za europsku suradnju u smislu jačanja javne svijesti o pitanjima globalne međuovisnosti te promicati politike solidarnosti u skladu s ciljevima i načelima Vijeća Europe, poštivanjem ljudskih prava, demokracijom i društvenom kohezijom. Djelovanje Centra Sjever-Jug temelji se na tri načela: dijalogu, partnerstvu i solidarnosti. Centar ima 21 zemlju članicu: Alžir, Andora, Azerbajdžan, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Cape Verde, Cipar, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Lihtenštajn, Luksemburg, Malta, Maroko, Portugal, Rumunjska, San Marino, Srbija, Španjolska I Tunis. Koordinator Tjedna globalnog obrazovanja u Hrvatskoj je Centar za mirovne studije (www.cms.hr).
Udruga Žmergo
Osnovana 1994. godine pod imenom Ekološko društvo Žmergo od strane lokalnih opatijskih ekoloških aktivista s ciljem očuvanja okoliša, zaštite prirodne i kulturne baštine te promocije održivog razvoja. Potičući građane na sudjelovanje u donošenju važnih odluka o okolišu, povezujući se i sa stranim aktivistima, razmjenjujući ideje te pokrećući akcije, projekte i programe, Žmergo više od 2 desetljeća proaktivno pridonosi pozitivnim promjenama u društvu i rješavanju aktualnih ekoloških pitanja, kao i promicanju značajnosti kulturne baštine. Najutjecajniji programi Udruge su edukativni programi Zeleni sat u školi i Kompostiranje, nacionalna okolišna volonterska kampanja Zelena čistka, Ekološki sajam Opatija, servis za građane Zeleni telefon, aktivnostima globalnog obrazovanja sa školama (učeničke akcije, studijski posjeti, školski eko vrtovi) te razvijanjem i izdavanjem informativnih i edukativnih publikacija o održivim stilovima života.